Sodišče odprlo vrata osmošolcem

Na koprskem sodišču je bilo danes zelo živahno. Pa ne zato, ker bi se dogajala kakšna odmevna obravnava z veliko vpletenimi, sodišče je svoja vrata tokrat odprlo za učence osmih razredov osnovne šole Dekani.

Sodnice  so   mladim  obiskovalcem  s  simulacijo  poskušale  predstaviti,  kaj  se  dogaja    na  kazenskih  obravnavah.   Foto: Okrožno  sodišče  v  Kopru
Sodnice so mladim obiskovalcem s simulacijo poskušale predstaviti, kaj se dogaja na kazenskih obravnavah.  Foto: Okrožno sodišče v Kopru

KOPER > ”Šolarjem smo predstavili delovanje sodišča in nekaj zanimivosti iz zgodovine. Ogledali so si lahko tudi simulacijo kazenske obravnave,” je pojasnila predsednica koprskega okrožnega sodišča Samanta Nusdorfer. Pod vodstvom okrajne sodnice Bojane Štrukelj s tem primerom dobre prakse odpirajo vrata sodelovanju z osnovnimi šolami koprskega okrožja, predvsem v okviru predmeta domovinska in državljanska kultura in etika.

Učence so seznanili s kratko zgodovino in pomenom sodišča za okolico. Stavbo koprskega sodišča so zgradili leta 1987 in je bila prva v državi, ki je bila dejansko namenjena sodstvu, večina sodišč še danes namreč deluje v starejših, nekatera tudi v zgodovinskih stavbah oziroma palačah.

Varnostniki so osmošolcem prikazali, kako je videti varnostni pregled ob vstopu na sodišče, pa tudi opremo za odkrivanje kovin in posebno rentgensko napravo.

Varnostniki so osmošolcem prikazali, kako opravijo varnostni pregled pri vstopu v sodno stavbo in kakšno opremo uporabljajo. Foto: Okrožno sodišče v Kopru

Učenci so si ogledali prostore zemljiške knjige, kjer jim je vodja zemljiške knjige Barbara Primc z animacijo preko zgodbe predstavila osnovne pravice, ki se vpisujejo v zemljiško knjigo, pa tudi listine, ki jih občani potrebujejo pri tem. Prikazala jim je tudi pisave, jezik, ledinska in domača imena domačij v ročni knjigi.

Na koprskem sodišču so učencem predstavili različna področja, med drugim tudi delovanje zemljiške knjige. Foto: Okrožno sodišče v Kopru

Za učence je bila verjetno najbolj zanimiva simulacija kazenske obravnave, v katero so jih interaktivno vključile sodnice. Na željo šole so simulirale, kaj bi se, denimo, dogajalo na obravnavi zaradi vožnje brez čelade in vožnje pod vplivom alkohola. Z različnimi temami so šolarjem poskušali približati delovanje sodišča na zanimiv in dinamičen način, med drugim tako, da so jih skušali vključiti v simulacijo. Dogajanje so popestrili še z ogledom videoposnetka in z reševanjem kviza.


Najbolj brano