Ob burji še majhno žarišče lahko postane hud požar

Gasilci so požar, ki se je včeraj razplamtel pri Socerbu, omejili, a še ni povsem pogašen. Gašenje sta otežila močna burja in nedostopen teren.

 Foto: Tomaž Primožic/FPA
Foto: Tomaž Primožic/FPA

SOCERB, PREBENEG, OSP >“Požar je večinoma pod nadzorom. Bomo pa še naprej izdatno zalivali robove požara, da se ponovno ne bi razplamtel,” je danes ob 17. uri povedal vodja operative na Gasilski brigadi Koper Jan Brodar in dodal, da se še pojavljajo manjša žarišča, ki pa jih za zdaj uspešno nadzorujejo. Po njegovih besedah se je z ognjenimi zublji, ki so na italijanski strani oplazili hiše, tako da so morali prebivalce evakuirati, borilo približno 150 ljudi. “To so pretežno gasilci iz severnoprimorske regije ter pripadniki vojske, civilne zaščite, policije in drugih podpornih služb,” je pojasnil.

Več 100 metrov cevi zaradi težko dostopnega terena

Zaradi pomanjkanja dovoznih poti na strmem in poraščenem območju tik pod Kraškim robom je njihovo delo bilo močno oteženo, pa je pojasnil Andrej Šavko iz civilne zaščite. “Ponekod so se cevi iz gasilskih vozil do požarišč vile več sto metrov,” je povedal in dodal, da so zaradi specifičnega terena bile pri gašenju požara ključnega pomena zračne sile. Pri gašenju požara sta sodelovala dva helikopterja policije, trije helikopterji slovenske vojske, letalo slovenske vojske, dva italijanska kanaderja in dva italijanska helikopterja. Ogenj je še dodatno podpihovala močna burja, ki je v popoldanskih urah sicer nekoliko oslabela. “Še tako majhno žarišče se ob burji lahko v kratkem času razvije v resen požar,” je posvaril Brodar.

Burja je otežila delo tudi pilotom. “Burja je vsekakor velik izziv, sploh v dopoldanskih urah nam je povzročila kar nekaj preglavic. Zjutraj smo aktivirali dva helikopterja in letalo tipa pilatus porter, ki pa je moralo zaradi močnega vetra začasno pristati na sečoveljskem letališču,” je dejal Tadej Trojner, koordinator zračnih sil. Sicer pa naj bi se burja jutri obrnila v maestral, kar bi lahko še poslabšalo razmere. “Veter bo začel pihati iz obratne smeri, kot piha zdaj, kar pomeni, da bi tudi ogenj lahko začel odnašati v obratno smer. Tega si gasilci res ne želimo, zato se trudimo, da bi požar pogasili do večera,” je danes popoldne dejal Brodar.

Po prvih grobih ocenah je požar zajel 100 hektarjev površine. “Natančno oceno bomo sicer lahko podali šele, ko bo požara konec in bomo lahko opravili meritve na terenu,” je dodal Brodar. V torek je Uprava RS za zaščito in reševanje aktivirala državni načrt za primer velikega požara. Kot je pojasnil Brodar, lahko zato angažirajo več sil iz celotne države, poleg tega pa stroške intervencije plača država. V nočnih urah je ekipo primorskih gasilcev zamenjala ekipa 120 gasilcev iz notranjske regije.

Zaradi pomanjkanja vode so se priključili na Kraški vodovod

Požar na Socerbu je še dodatno ogrozil oskrbo vode v Istri, ki se že dlje časa spoprijema s sušo in visokimi temperaturami, zato je Rižanski vodovod pozval svoje odjemalce k večji previdnosti in varčevanju pri uporabi vode. Zaradi pomanjkanja vode v Istri se tudi gasilci čim bolj izogibajo črpanju iz hidrantnega omrežja Rižanskega vodovoda.

“Količine vode, s katerimi razpolaga vodovod, so res minimalne, zato smo se priključili na Kraški vodovod, po vodo se vozimo izven našega terena,” je še povedal Brodar. Čeprav so v torek nekaj vojaških cistern preusmerili na požarišče pod Socerbom, pa so Rižanskemu vodovodu prepeljali največ vode z reke Unice do zdaj, je obrazložil Rudi Medved, državni sekretar na obrambnem ministrstvu. “Te količine povečujemo nenehno. Že danes popoldne smo predvidevali, da bo verjetno zaradi požara treba nekaj vojaških cistern preusmeriti in smo te količine povečevali, preden so vojaške cisterne zapustile traso od Unice do Rižanskega vodovoda,” je pojasnil in dodal, kako pomembna je bila prisotnost vojaških cistern v bližini, vsaj dokler niso aktivirali državnega načrta in so s cisternami priskočile na pomoč gasilske enote.

Foto: Tomaž Primožič/FPA

Včeraj tudi štirje požari na območju Krasa

Na koprski policijski upravi so včeraj med 14.22 in 14.43 prejeli obvestila o še štirih požarih na območju Krasa. Zagorelo je ob povezovalni cesti AC Senožeče–Čebulovca, kjer je pogorel en hektar travnika, ob regionalni cesti Divača–Senožeče je pogorelo 10 kvadratnih metrov podrasti gozda, ob lokalni cesti Sežana-Vrhovlje (pri kamnolomu) je pogorelo 500 kvadratnih metrov travnate površine, ob lokalni cesti Sežana–Vrhovlje pa je požar zajel pol hektarja travnika.

Koprski kriminalisti so opravili oglede krajev ter preverjajo okoliščine in informacije, ali so požari posledica storitve kaznivega dejanja.

Iz koprske policijske uprave še sporocajo, da so se v zvezi s požari z namenom izmenjave informacij povezali z italijanskimi varnostnimi organi. “Usklajujemo se tudi glede gašenja in zapiranja lokalnih cest (trenutno sta še vedno zaprti povezavi Kastelec – Dolina in Gabrovica – Osp), da se zagotovi varnost tako domačinom kot tudi morebitnim mimoidočim.”


Najbolj brano