Ob krajših dnevih tudi več vlomov

Čeprav je bilo v minulih letih vlomov manj, se je letos njihovo število znova povečalo. Jeseni, ko se krajšajo dnevi, je več tudi vlomov. Do njih pride najpogosteje popoldne in zvečer, ko lastnikov ni doma.

 Foto: PU Koper
Foto: PU Koper

KOPER > Vlomilci so predvsem mlajši moški, stari med 24 in 34 let, medtem ko so njihove žrtve največkrat starejše od 64 let.

Najpogostejši načini vlomov so lomljenje vložkov cilindričnih ključavnic, vlom na vzvod ali s silo telesa, razbitje steklenih površin in razne neprevidnosti lastnikov, kot so puščeni ključi ali dostopna lestev.

(foto: PU Koper)

Vlomilci plezajo tudi v višja nadstropja, če opazijo odprta ali priprta okna ali balkonska vrata. Posebej so pozorni na znake, s katerimi lastniki sporočajo, da jih ni doma, denimo prek sporočil na telefonski tajnici, s polnimi poštnimi nabiralniki, spuščenimi roletami ... Na podeželju so tarče vlomilcev najpogosteje hiše, v mestih pa stanovanja.

(foto: PU Koper)

Visoko grmovje je priročno skrivališče

Vlomilec bo raje izbral tisto stanovanje ali hišo, kjer bo najmanj ovir, tveganje za odkritje pa najmanjše. Pomembno je vzpostaviti občutek, da bivališče ni prazno, zato je v času odsotnosti lastnika priporočljivo, da sosedi ali prijatelji praznijo poštni nabiralnik, parkirajo vozilo na njegovem dvorišču, spreminjajo lego rolet ...

Prav tako policija priporoča, da grmičevje ni višje od enega metra, ograja pa ni višja kot 1,5 metra. Vrednejše predmete je priporočljivo shraniti v hišne sefe ali blagajne, ti pa naj bodo usidrani pravilno, da jih je nemogoče odnesti.

Ko smo doma, policija priporoča, naj zaklepamo vrata, ·ne odpiramo vrat neznancem, uporabljamo domofone in kukala.

(foto: PU Koper)

Kako postopati, če naletite na vlomilca

Če v avtomobilu, stanovanju ali hiši zalotite vlomilca, se z njim ne spuščajte v fizično obračunavanje. Raje si zapomnite čim več njegovih značilnosti. Opazujte, kje se je gibal in kaj je prijemal in do prihoda policistov pustite kraj nedotaknjen, da se bodo ohranile sledi. Če ob prihodu domov opazite sledi vloma, ne vstopajte, kajti storilec se lahko še vedno zadržuje v objektu. Ob morebitnem soočenju s storilcem se ne izpostavljajte, zlasti, če je fizično močnejši, oborožen ali jih je več, opozarja policija.

(foto: PU Koper)

Če kljub vsemu postanete oškodovanec, o tem takoj obvestite policijo na telefonsko številko 113 ali najbližjo policijsko postajo. Vse pomembne podatke o kaznivih dejanjih, storilcih pa lahko sporočite tudi na anonimni telefon 080 1200. Poskušajte ohraniti kraj kaznivega dejanja čimbolj nedotaknjen, hkrati pa bodite pozorni na pojav sumljivih vozil in oseb, ki ne sodijo v domače okolje in o sumljivih opažanjih prav tako takoj obveščajte policijo.


Najbolj brano