Nove droge zastrupljajo predvsem mlade

Na klinikah v Sloveniji letos beležijo zastrupitve s heroinom, GHB, LSD, kokainom in neznanimi snovmi, potrjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Med slednjimi so nove psihoaktivne snovi (NPS), ki jih uporabniki lahko naročijo kar prek spleta, posledice njihovega uživanja pa so tudi usodne. Med NPS sodijo sintetični katinoni, sintetični kanabinoidi in fentanili.

Koprski policisti so že leta 2015 zasegli večjo količino sintetičnih 
kanabinoidov. Foto: PU Koper
Koprski policisti so že leta 2015 zasegli večjo količino sintetičnih kanabinoidov. Foto: PU Koper

NOVA GORICA, KOPER, LJUBLJANA > Na slovenskem trgu prepovedanih substanc uporabniki trenutno povprašujejo po konoplji, amfetaminih, ekstaziju, kokainu, ketaminu, GBL in GHB, gobicah, LSD ter kratomu. “To je trenutna slika uporabe drog v Sloveniji,” pojasnjuje Milan Krek iz koprske območne enote NIJZ.

“Sladoleda” je na ulicah manj kot pred leti

K sreči imamo tudi dobro razvit informacijski sistem odkrivanja psihoaktivnih snovi, ki so v uporabi na terenu. Tako so na NIJZ februarja ugotovili, da so organi pregona najpogosteje zasegli ali na testiranje v njihove laboratorije prinesli konopljo in njene produkte (hašiš, konopljina smola), heroin, kokain, ekstazi, amfetamine, sintetične kanabinoide ter GBL. Na klinikah pa so imeli opraviti z zastrupitvami s heroinom, GHB, LSD, kokainom in neznanimi snovmi.

DrogArt je bogatejši za novo vozilo za testiranje na terenu

V Združenju DrogArt bodo s testiranji v novem vozilu začeli letos poleti. Vozilo bo opremljeno z napravo za izvajanje laboratorijskih analiz na terenu, storitev pa bodo izvajali na nočnih zabavah predvsem v tistih krajih, kjer ni stacionarne točke za sprejem vzorcev, in jo na takšen način približali uporabnikom, ki imajo do nje težji dostop. Predvsem pa bo storitev namenjena zmanjševanju zapletov (tudi smrti), povezanih z uporabo snovi z neznano vsebnostjo in hitri zaznavi nevarnih snovi. Obenem se bodo z uporabnikom pogovorili o tveganjih, ki jih prinaša uporaba drog, ter mu ponudili informacije o pomoči, če jih bo potreboval.

V Združenju DrogArt so pojasnili, da oblikujejo dve največji skupini NPS sintetični katinoni in sintetični kanabinoidi, fentanili pa so del skupine novih opiatov. “Sintetični katinoni so stimulanti, ki posnemajo učinke amfetamina in MDMA. Eden bolj razširjenih je bil 3MMC (ulično ime sladoled). Največ njegove uporabe smo zaznavali v Ljubljani,” je povedala Simona Šabić iz DrogArta. “Pri uporabi katinonov so uporabniki poročali o izredno močni nuji po ponovnem doziranju, ki hitro pripelje do prekomerne uporabe, kar nekaj pa jih je imelo tudi težave z odvisnostjo,” je dodala. Značilna so tudi nihanja razpoloženja in občutki depresije po uporabi, poleg tega pa prinaša uporaba nekaterih sintetičnih katinonov višje tveganje za nastanek psihotičnih epizod. V zadnjem času pri nas še občasno zaznajo uporabo 3MMC ali drugih katinonov, vendar v bistveno manjši meri kot v preteklih letih.

Sintetičnih kanabinoidov testi ne zaznajo

“Sintetični kanabinoidi posnemajo učinke konoplje, vendar pa povzročajo veliko več neprijetnih učinkov kot marihuana (anksioznost, slabost). Ulično ime za najbolj razširjen sintetični kanabinoid je spice, pojavlja se v obliki bele praškaste snovi, ki jo uporabniki nanesejo na rastlinski material ali pa v hašiš,” je opisal Luka Mrak iz novogoriškega dnevnega centra za uporabnike prepovedanih drog. “So veliko bolj tvegani za uporabo zaradi možnega nastanka krčev, psihotičnih epizod, kot je transcendenca, tudi za telesne organe so veliko bolj toksični. Pri nas jih pogosto uporabljajo v zaporih, saj jih krvni in urinski testi ne zaznajo,” je dodal. Na DrogArt pa so dejali, da niso zaznali njihove razširjene uporabe. “V Sloveniji ni množične uporabe novih drog. Zaznali smo sicer sto različnih substanc, ki sodijo med nove droge, a na srečo se njihova uporaba pri nas ni razvila v takem obsegu, kot se je sprva predvidevalo,” je dodal Luka Mrak.

Luka Mrak

socialni delavec

“V Sloveniji ni množične uporabe novih drog. Zaznali smo sicer 100 različnih substanc, ki sodijo med nove droge, a na srečo se njihova uporaba pri nas ni razvila v takem obsegu, kot se je sprva predvidevalo.”

“Razlogi za uporabo novih drog so različni, opažamo pa, da nove droge uporabljajo predvsem tisti posamezniki, ki so jim všeč zaradi učinkov, in tisti, ki nimajo dostopa do 'klasičnih' snovi, vseeno pa želijo iz različnih razlogov uporabljati droge. Velikokrat pa imajo te nove snovi še več stranskih posledic uporabe kot klasične snovi, ali pa so posledice njihove uporabe še povsem neznane,” je poudarila Simona Šabić.

Pasti temnega spleta

Dostopnost drog je s prehodom iz klasične ulične preprodaje drog na internetno prodajo bistveno večja kot v preteklosti. “Na temnem spletu lahko posameznik kupi vse trenutno obstoječe droge. Tam psihoaktivno snov naroči, jo plača in dobi domov v poštni nabiralnik. A naročnik ne dobi vedno droge, ki jo je naročil, zato prihaja tudi do nenadnih zastrupitev,” je opozoril Krek. Pomoč takim osebam je zelo težka, ker zdravniki ne vedo, katero drogo je posameznik dejansko zaužil.

Ekstazi v Sloveniji doživlja preporod

V marcu so na DrogArt zaznali več tabletk ekstazija z večjo vsebnostjo snovi MDMA. “Pri uporabi MDMA lahko pride do slabosti, bruhanja, pojava krčev, nemirnosti in paranoje, hujših motenj motorike, motenj zavesti, pregrevanja telesa, lahko pride tudi do smrti. Pri višjih dozah se tveganje za zaplete seveda poveča,” je opozorila Simona Šabić. Milan Krek je dodal, da v Sloveniji in širšem območju Evropske unije opažajo renesanso te droge, saj jo uporablja vse več ljudi. “V majhnih dozah povzroča ugodje, sproščenost in empatijo, ljudje postanejo zelo sodelujoči in zgovorni. V večjih količinah pa lahko tudi povzroči odpoved posameznih organov in smrt,” je ilustriral. Uporabljajo jo predvsem za sprostitev na zabavah, v Istri pa so že beležili smrtne primere zaradi uporabe ekstazija. “Uporabniki praviloma nikoli ne vedo, koliko je dejansko aktivne snovi v tabletah in zato vedno tvegajo, razen če ne dajo pred uporabo tabletke na testiranje,” je povedal. “V današnji dobi številnih preobremenitev posamezniki radi posežejo po stimulativnih drogah. Slovenci za ta namen veliko uporabljajo amfetamine in kokain,” je še dodal. V zadnjih letih opažajo veliko število smrti zaradi zastrupitve s kokainom. “Pravzaprav GHB in GBL nimata kemijske povezave z MDMA, a se ju je prijelo ulično ime tekoči ekstazi,” pa je opozorila Simona Šabić.

V severnoevropskih državah zaznavajo večjo uporabo sintetičnih fentanilov. “To so v laboratoriju izdelane opijatne droge, ki pa so zelo močne in se jih praviloma kupuje na temnem spletu. Intervencija ob zastrupitvi je nujno potrebna, sicer človek umre,” opozarja Krek. Analgetik in anestetik fentanil so pri nas lani zaznali v heroinu in kokainu.

“Pri nas so posamezniki začeli uporabljati tudi kratom, ki ima določene opijatne učinke. Ta droga, ki je tropska zimzelena rastlina, izvira iz jugovzhodne Azije, Indokine in Malezije,” je še dejal Krek. Njena proizvodnja in preprodaja sta v Sloveniji prepovedani. Sredi marca so policisti na območju Laškega pri 23-letniku zasegli tri kilograme te rastline. Poleg GHB in GBL se pri nas na plesnih zabavah uporablja tudi ketamin. To je anestetik v obliki belega prahu, ki ga sicer uporabljajo v veterini in medicini.

“Pri vseh psihoaktivnih snoveh, še posebno tistih v tekoči obliki, je ključno natančno doziranje. V kolikor v pijačo zlijejo le kapljico GHB ali GBL preveč, je učinek nasproten od želenega,” je sklenil Mrak. “GHB in GBL imata namreč takšno lastnost, da je razlika med dozo, ki da učinek, ki ga uporabnik želi, in tistim, ki povzroči predoziranje, izredno majhna,” ga je dopolnila Šabićeva.


Najbolj brano