Za enajstletnika je bil usoden kol

Popoldne se je pod kajakaško progo v Solkanu zgodila nova tragedija na Soči, v kateri je umrl enajstletni deček, domačin, ki naj bi s prijatelji po treningu odložil kajak in zaplaval v Soči. Ujel se je za lesen kol ob skali, od koder so ga dolgo skušali izvleči. Reševalci so ga nato oživljali.

 V  reševalni akciji so sodelovali novogoriški policisti, reševalci, 
gasilci, potapljači, pripadniki HRI MONG in tudi psihologi. Foto: Leo Caharija
V reševalni akciji so sodelovali novogoriški policisti, reševalci, gasilci, potapljači, pripadniki HRI MONG in tudi psihologi. Foto: Leo Caharija

SOLKAN > Te dni je na Soči pri Kajakaškem centru Solkan, ki je baza domačega Kajak kluba Soške elektrarne, po športni plati zelo živahno, saj kajakaški in kanuisti pospešeno trenirajo pred evropskim pokalom v slalomu za mlajše kategorije ECA Junior cup, ki je za soboto in nedeljo napovedan prav v Solkanu.

Tragičen uvod v tekmo

Uvod v tekmo pa je bil danes tragičen, saj je umrl eden od članov domačega kluba. Na novogoriški policijski upravi so potrdili le, da so okoli 16.30 iz regijskega centra za obveščanje prejeli prijavo o nesreči, v kateri je bila udeležena mlajša oseba. Okoliščine nesreče so danes pozno popoldne in zvečer še preiskovali novogoriški policisti in kriminalisti.

Kot nam je uspelo izvedeti, naj bi enajstletni domačin po treningu s prijatelji odložil kajak in zaplaval v reki, kjer se kajakaška proga konča. Gladina je bila takrat visoka, deček pa se je z jopičem, ki ga je imel na sebi, zataknil za lesen kol, ki je zapičen ob večji skali ob levem bregu Soče.

Enajstletni domačin se je najverjetneje z jopičem zataknil za lesen kol ob skali, ki je bil tedaj pod vodo, od koder so ga dolgo časa skušali izvleči. (Foto: Ana Cukijati)

“Vračal sem se s kopanja, ko je za mano pritekel deček in povedal, da se je eden od njih zataknil za lesen kol ob skali. Prosil me je, naj jim pomagam. Takoj sem stekel pomagat, a je bil tok vode tako močan, da dečka nikakor nismo mogli izvleči od tam. Naposled se je osvobodil, zaplaval sem za njim in ga po nekaj sto metrih, že pri meji z Italijo, ujel in ga predal na obalo reševalcem, ki so ga nato oživljali,” je povedal Novogoričan, dolgoletni kopalec v Soči v Solkanu, ki je prvi pomagal, a želi ostati neimenovan. Kot je poudaril, je bil tedaj zaradi toka kol ves pod vodo. Po drugi podobni tragični nesreči v enem letu domačini upajo, da “kopališča” ne bodo zaprli.

Novogoriški župan Klemen Miklavič je v izjavi za medije izrazil sožalje dečkovi družini in kajakaškem klubu. Dejal je, da se je nesreča pripetila ravno, ko je občina v zadnji fazi priprave dodatnih varnostnih ukrepov na reki Soči, ki bodo namenjeni občanom, turistom in drugim obiskovalcem. Tako se je novogoriška občina s Holdingom slovenske elektrarne dogovorila, da se še letos delno prilagodi pretok reke skozi turbine Soških elektrarn. Občina pa bo ob reki postavila informatorja, ki bo obiskovalce opozarjal na nevarnosti v primeru dviga gladine. Že lani pa so na mestu, kjer se je že zgodila utopitev, postavili jeklenico, ki opozarja na začetek nevarnosti za celo reko. "Soča je divja in nevarna reka, zato 100-odstotne varnosti ne moremo zagotoviti. To je tudi hudourniška, alpska reka, ki je izjemno mrzla. Soča je zelo nevarna reka in nikdar ne bo varno kopališče," je še dejal Miklavič. STA

Previdnost ni nikoli odveč

Novogoriški poklicni gasilec Andrej Rogelja, ki je bil vodja intervencije, je povedal še, da so v reševalni akciji sodelovali potapljači gasilske enote in DPD Soča, pripadniki HRI, policisti, reševalci, na kraj pa so prišli tudi psihologi novogoriškega zdravstvenega doma in civilne zaščite.

Ko smo poklicali v pisarno kajakaškega centra, okoliščin nesreče niso želeli komentirati, dobili pa smo informacijo, da se bo vodstvo kluba sestalo jutri ob 18. uri in nato dalo izjavo za javnost.

Za mnenje o aktualnem dogajanju ob Soči in v njej smo povprašali še nekdanjega trenerja Kajak kluba Soške elektrarne, danes pa vodjo pustolovskega parka Soča fun parka Roberta Krkoča. Park leži tik ob kajakaškem centru, kjer je Krkoč dejaven vsak dan. “Soča je te dni nekoliko višja, saj je v gorah ostalo še veliko snega, ki se sedaj ob visokih temperaturah pospešeno topi, plavajočih vej ali predmetov nisem opazil. Voda je bila prav primerna za priprave na slalomsko tekmo.”

Pravi, da o neposrednih vzrokih za tragedijo ne more govoriti, ker ni bil tam v času dogodka. Načelno pa bi Krkoč rekel, da so bile razmere normalne za organizirano športno vadbo veslanja na divji vodi: “Civilna zaščita je prav v sredo postavila jeklenice z opozorilnimi tablami, ki označujejo nevarno območje. Glede tega, kar se v Soči dogaja v prostem času posameznika, morata biti na prvem mestu previdnost in odgovornost vsakogar. Ti dve stvari sta bistveni. Zapore in prepovedi niso rešitev. Rekreacija in šport ob Soči in v njej ne smeta zamreti. Žal se utopitve dogajajo - marsikdaj kot splet nesrečnih okoliščin. Več utopitev je na morju kot v Soči.”


Najbolj brano