Požar se je nekoliko umiril, prebivalci Mirna so se lahko vrnili domov

Požar na Krasu se je nekoliko umiril. “Pozitivna novica je, da se prebivalci iz dela Mirna, ki so morali popoldne preventivno zapustiti domove lahko vrnejo,” so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Z ognjem se je spopadlo več kot 1000 gasilcev iz vse Slovenije. V zraku so jim pomagali helikopterji Slovenske vojske in policije, avstrijski helikopter, tovorno letalo Slovenske vojske pilatus in hrvaško letalo za gašenje.

Dragocena pomoč iz zraka Foto: Leo Caharija
Dragocena pomoč iz zraka Foto: Leo Caharija

RENŠKI VRH, KOSTANJEVICA, MIREN> Hrvaški gasilci bodo še pomagali s štirimi gasilskimi cisternami in devetimi gasilci iz Umaga in Pazina.

Golob: Manjka podpora iz zraka

“V vsem tem obdobju kljub tako veliki površini niti ena hiša ni bila izgubljena. To se mi zdi zelo pomemben podatek, ki pove vse o požrtvovalnosti ljudi, ki so se s požarom borili. Žal je to samo etapa. Jutri se začne vse znova. Še pred nočjo bodo pa šli na teren, da bodo očistili tiste koridorje, kjer se pričakuje, da bi jutri znova lahko udarilo,” je v štabu v Kostanjevici na Krasu povedal premier Robert Golob.

“Kar se tiče pomoči ljudem, bo očitno potreben interventni zakon, ki bo še najbolj priskočil na pomoč občini oziroma občanom iz Mirna in Kostanjevice. Hkrati pa ne smemo pozabiti na dve stvari. Očitno se je pokazalo, da smo neizmerno močni na terenu, v številčnosti gasilskih brigad. Manjka nam pa podpora iz zraka. Danes so nam priskočili na pomoč policija in vojska, nimamo pa svojih letal,” je dejal.

V štab je popoldne prišel premier Robert Golob

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je popoldne povedal, da naj bi se veter po vremenski napoved do 20. ure znova usmeril proti morju, nato pa popolnoma umiril. To bo po njegovih besedah ugoden trenutek, da "napadejo požar z vsemi silami, preden pade mrak, ki prinaša druge nevarnosti".

Kaj pričakovati v naslednjih dneh, je težko napovedati, je dejal obrambni minister Marjan Šarec. Dodatno težavo predstavljajo neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne, ki jih požar detonira. Dva dni bo zadeva po njegovih besedah še "dokaj zapletena", nato bo vojska še teden dni s termokamerami pregledovala območje, da najde morebitna tleča žarišča.

Regijski štab civilne zaščite za severno Primorsko je pred tem pozval vse prebivalce iz občin Miren - Kostanjevica, Renče - Vogrsko in Šempeter - Vrtojba, da spremljajo dogajanje v zvezi z obsežnim požarom, ob zvoku sirene zaprejo okna in so pripravljeni na morebitno evakuacijo.

Ognjena stihija

Potem ko so ognjeni zublji v kraju Jamlje na italijanski dosegli stanovanjske hiše, je uničujoč požar od tam preskočil 500 metrov daleč na slovensko stran. Sprožili so sireno za splošno nevarnost. Požar je tudi na slovenski strani zanetil ognjeno stihijo. Čeprav je bila sprva posredovana informacija o tem, da je ogenj zajel posamezne hiše na slovenski strani meje, dokončne in uradne potrditve o tem ni bilo, so sporočili iz regijskega štaba Civilne zaščite za severno Primorsko.

Gasilci iz vse Slovenije so pohiteli na pomoč kolegom na Krasu Foto: Lara Gobbi/FPA

Po navedbah štaba civilne zaščite za severno Primorsko so na območju občine Miren-Kostanjevica ogrožene vasi Sela na Krasu, Korita na Krasu, Hudi Log in Nova vas, od koder so evakuirali stanovalce.

“Rešil sem osnovno opremo doma in z družino z avtom hitel po makadamu proti Svetemu pri Komnu. Smo v redu, a sem ogenj videl pred sabo,” je povedal Jure Batagelj iz Sel na Krasu. V kraju je zgorel kopač in nekaj avtov.

Požar se širi proti Mirnu Foto: Nadja Luk/Facebook

Evakuacija je potekala tudi iz vasi Klariči in Brestovica na Komenskem, sirena za evakuacijo se je oglasila v Kostanjevici na Krasu, ki so se ji ognjeni zublji nevarno približali. Goreli so bori v Škrbini.

Ogenj se je širil proti Mirnu, plameni so se razbesneli nad Mirenskim gradom. Iz dela Mirna je stekla tudi evakuacija prebivalcev. “Ko sem se malo po treh iz službe vozila proti domu, me je kljub vročini kar zmrazilo: nedaleč stran od Mirenskega gradu se je v nebo vila ogromna črna goba, podobna tisti, ki nastane po eksploziji atomske bombe. Grozno!” je pretresena prebivalka spodnjega dela Mirna. “Pol hriba nad Frnažarjem je bilo v ognju. Z balkona naše hiše se je videlo požar, ognjeni zublji so požirali vse pred sabo. Zdaj se zaradi dima ne vidi več nič, z neba pada pepel, zdi se, kot bi snežilo. Ne vemo, kaj bo, za vsak slučaj smo že spakirali najnujnejše, če bomo morali zapustiti dom. Soseda evakuira živali, želi jih prepeljati na varno, v sosednje vasi, stran od Mirna. Vsake toliko je slišati eksplozije, Kras je še poln vojnih ostalin. Vse je zadimljeno. Ni prijetno, res ne.”

Požar se je približal hišam v Mirnu

Opozorilo je veljalo tudi za Šempeter pri Gorici. Odgovorni pozivajo ljudi, naj se držijo navodil ob evakuaciji. Evakuacijski center za Miren je v telovadnici v Biljah.

Razlogov za paniko ni, ljudje naj bodo strpni in naj na cestah dajo prednost gasilskim vozilom, je sporočil regijski štab civilne zaščite.

Evakuirani iz ogroženih vasi nameščeni v Opatjem selu

Prebivalci štirih kraških vasi, ki jih ogroža požar, so se zatekli na prireditveni prostor v Opatjem selu. Kot so pojasnili v Upravi RS za zaščito in reševanje, je trenutno evakuiranih približno 20 ljudi.

Gre za prebivalce vasi Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu in Nova vas. Občinska civilna zaščita jim bo po napovedih v Opatjem selu postavila začasne nastanitve.

Kot je povedala skupina evakuiranih, je vas Sela na Krasu, od koder so se umaknili, zajel gost dim, na kraj je padal tudi vroč pepel. “Preprosto se ni dalo dihati,” so dejale. Visoke so bile tudi temperature, saj je bil ogenj, ko so morale zapustiti domove, že tik pred prvimi hišami.

Ogenj se je hitro širil po presušenem kraškem terenu, saj je veter pihal od morja v notranjost, tako da se je požar hitro širil iz Italije v Slovenijo. Evakuacija in oskrba prebivalcev je v pristojnosti lokalnih skupnosti, so pojasnili v upravi za zaščito in reševanje. V tem primeru je to občina Miren - Kostanjevica. Župan Mauricij Humar je napovedal, da bodo evakuiranim pomagali, jim zagotovili tudi hrano in morebiti prenočišče.

Na terenu so že od nedelje tudi bolničarji in ostali prostovoljci Rdečega križa Nova Gorica. Kot so pojasnili , so v Opatjem selu že vzpostavili nastanitveno enoto Rdečega križa za evakuirane prebivalce. Prizadetim nudijo psihosocialno podporo, bolničarji pomagajo tudi pri nujni medicinski pomoči na terenu. Po potrebi bodo zagotovili tudi dodatne namestitvene enote.

V Selah je zgorel tudi velik bazen, iz katerega so helikopterji zajemali vodo. “Stanje na terenu je nadvse resno. Aktivirane so vse sile za zaščito in reševanje na celotnem območju,” so sporočili iz civilne zaščite.

Pet gasilcev potrebovalo zdravniško pomoč

Zaradi manjših opeklin in respiratornih težav zaradi gostega dima je zdravniško pomoč potrebovalo pet gasilcev. “Gasilci iz vse Slovenije poskušajo vse, da bi obvarovali hiše v omenjenih vaseh in predvsem ljudi. Prihajajo tudi okrepitve,” sporočajo iz civilne zaščite.

Pet gasilcev je potrebovalo zdravniško pomoč. (foto: Ana Cukijati)

Da bi bila mera še bolj polna je znova zagorelo na obeh straneh ceste od Mirna do Lokvice. Ta cesta je zaprta za promet.

Na prizorišču je tudi obrambni minister Marjan Šarec. Foto: Ana Cukijati

Gašenje iz zraka je močno oteževal dim, je povedal Šarec. Zagotovil je, da so enote dobro usposobljene in izkušene, dobro je tudi mednarodno sodelovanje.

Imajo pa so pa logistične težave z vodo, saj je hidrantno omrežje izpadlo, zato vodo dovažajo s cisternami in polnijo bazene, iz katerih helikopterji zajemajo vodo, je pojasnil minister. Šestan je dodal, da vode zaenkrat ne zmanjkuje.

Sprejeta je bila odločitev, da se voda dovaža tudi iz drugih regij, da bo gašenje potekalo nemoteno in ne bo ogrožen dostop do pitne vode, so Šarčeve besede navedli na twitterju ministrstva. Dodali so, da je minister aktiviral tudi logistično brigado SV in bodo vojaške cisterne dovažale vodo. Vojaška zdravstvena enota je v pripravljenosti za oskrbo opeklin, SV pa bo poskrbela tudi za hrano za enote na terenu. Na poti je vodni top policije.

Župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar je zagotovil, da bo občina priskočila na pomoč ljudem na prizadetem območju, upa pa, da bodo hiše uspeli gasilci obvarovati. Pogovarjajo se tudi o možnosti začasnih nastanitev, če bodo te potrebne.

Po besedah direktorja novogoriške policijske uprave Evgena Govekarja v operativnem štabu in pri nalogah na terenu sodelujejo tudi njihovi policisti in kriminalisti. Glede na nekatere informacije in sume o pojavljanju sumljivih oseb na požariščih že od petka naprej preverjajo vsak sum in se odzovejo praktično na vsako informacijo občanov. Sodelujejo tudi z italijanskimi varnostnimi organi. O vzrokih požarov pa je v tem trenutku preuranjeno govoriti. Ko bodo požarišča to dovoljevala, bodo na vseh opravili temeljite oglede, je napovedal.

V Kostanjevico na Krasu, kjer sta si ogledala razmere ob hudem požaru, sta popoldne prišla tudi premier Robert Golob in evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje prebivalcem ob požaru svetujejo, naj ves čas upoštevajo priporočila ekip za reševanje oziroma Uprave RS za zaščito in reševanje. Prav tako svetujejo, naj se izogibajo prizadetih območij in ne zadržujejo v bližini požara. Osebe, ki se nahajajo na območju z dimom, naj si za zmanjšanje izpostavljenosti dihala zaščitijo na primer z obrazno masko ter se čim prej umaknejo. Če je bil posameznik izpostavljen dimu, naj se posvetuje z zdravnikom.


Najbolj brano