Iz zaporov 166 obsojenih

Dan po uveljavitvi interventnega zakona s področja pravosodja so znani uradni podatki o tem, koliko zapornikov in zapornic bo lahko zaradi preprečevanja epidemije oziroma okužb z novim koronavirusom predčasno in začasno odšlo na prostost. Iz koprskega zapora bodo skupno predčasno odpustili sedem zapornikov.

Iz koprskega zapora bo na podlagi interventnega zakona na 
prostost predčasno odšlo skupno sedem zapornikov.  Foto: Sijan Pretnar
Iz koprskega zapora bo na podlagi interventnega zakona na prostost predčasno odšlo skupno sedem zapornikov.  Foto: Sijan Pretnar

LJUBLJANA > Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič je na včerajšnji novinarski konferenci vlade o protikoronskem zakonu naštela številne ukrepe, ki so jih predlagali na pravosodnem ministrstvu. Povedala je, da so včeraj kazen prekinili 68 zaprtim osebam, 15 oseb pa je zapore zapustilo na podlagi sklepa o predčasnem odpustu.

Prekinitev prestajanja kazni lahko podaljšajo

Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so pojasnili, da bodo po uveljavitvi interventnega zakona predčasno skupaj izpustili predvidoma 52 obsojenih, 114 obsojenim pa bodo direktorji zaporov po uradni dolžnosti prekinili prestajanje kazni. Prekinitev naj bi trajala mesec dni, direktorji pa jo bodo lahko podaljšali, dokler bodo razmere to zahtevale. Se pa ta čas ne šteje v prestajanje kazni.

S temi ukrepi želijo zagotoviti varnejše razmere tako za zaposlene kot za zaprte. Spomnimo, v soboto so v zaporu na Dobu potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom (osamili so 20 ljudi, ki so bili z okuženim v stiku), že pred dnevi pa so potrdili okužbo pri inštruktorju v zunanjem podjetju na Dobu.

Iz koprskega zapora sedem zapornikov

V koprskem zaporu kazni ne bodo prekinili nobenemu od zapornikov, sedem pa jih bodo predčasno odpustili, so nam še pojasnili na upravi. Dva sta na prostost odšla že pred uveljavitvijo interventnega zakona. Kot smo poročali, je bilo v vseh zaporih približno 130 takšnih primerov, med njimi sta bila tudi Igor Bavčar in Boško Šrot.

Ministrica Lilijana Kozlovič je poudarila, da so iz zaporov že odšli ali pa še bodo večinoma tisti zaporniki, ki so bili že doslej deležni nekaterih ugodnosti. Tisti, ki so že zapustili zapore, so že prestali varnostna preverjanja, gre za zapornike, pri katerih ni varnostnih zadržkov. Pojasnila je še, da iz zaporov ne bodo odpuščali tujcev.

Direktorji zaporov bodo pri teh odločitvah upoštevali tudi okoliščine, ki bi lahko vplivale na morebitne zlorabe prekinitve prestajanja kazni ter morebitno nevarnost izmikanja nadaljnjega prestajanja kazni. Pomembna okoliščina pa je tudi vrsta in način storitve kaznivega dejanja ter morebiten odziv okolja, pri čemer morajo upoštevati zlasti žrtve kaznivih dejanj.

Pomembno je tudi dejstvo, ali ima zapornik še druge odprte kazenske postopke. V upravi so zagotovili, da na prostost ne bodo odšli tisti, pri katerih obstaja ponovitvena nevarnost, prav tako ne nevarni storilci. Na začasno prostost pa ne bodo odšli tisti, ki so v priporu.

Med ukrepi, ki jih predvideva ta interventni zakon, je tudi “zamrznitev” pozivov na prestajanje kazni. Tisti, ki so šele dobili poziv, jim ni treba na prestajanje kazni, prav tako sodišča ne bodo pošiljala novih pozivov.


Najbolj brano