Ognjeni zublji zajeli Renški vrh

Danes okoli 10. ure je zagorelo na Renškem vrhu. Z ognjenimi zublji na višini 449 metrov v osrčju grebena Črnih hribov se je borilo več kot 300 gasilcev iz več gasilskih regij Slovenije, prav nič pa jim ni bil v pomoč veter, ki je ogenj širil vzdolž grebena v smeri proti Italiji. Območje požara je zdaj pod nadzorom, vendar še vedno obstaja možnost posameznih preskokov.

Ob 9.46 je med Renškim vrhom in naseljem Temnica v občini 
Miren-Kostanjevica zagorel borov gozd in podrastje. Zaradi 
močnejšega vetra se je požar hitro razširil. Foto: Leo Caharija
Ob 9.46 je med Renškim vrhom in naseljem Temnica v občini Miren-Kostanjevica zagorel borov gozd in podrastje. Zaradi močnejšega vetra se je požar hitro razširil. Foto: Leo Caharija

RENŠKI VRH > Ob 9.46 sta med Renškim vrhom in naseljem Temnica v občini Miren-Kostanjevica zagorela borov gozd in podrastje. Zaradi močnejšega vetra se je požar hitro razširil. Dolžina požarišča je bila tudi več kot 3,5 kilometra in se je, tudi zaradi burje, širila približno za kilometer vsaki dve uri.

Aktiviran je bil državni načrt za večje požare v naravnem okolju, je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin. Pri gašenju so sodelovali tudi štirje helikopterji, in sicer dva helikopterja Slovenske vojske in dva civilne zaščite iz sosednje Furlanije Julijske krajine. Nekaj po 16. uri je nad požarišče prvič priletelo tudi letalo - hrvaški canadair, ki je vodo - po 6000 litrov naenkrat - zajemalo v morju v Tržaškem zalivu. Letalo je bilo gasilcem v veliko pomoč.

Župan občine Miren-Kostanjevica Mavricij Humar je prebivalce pozval, naj se požarišču ne približujejo in naj bodo pozorni na intervencijska vozila, da jim olajšajo prehod. Gasilci pa so pozvali prebivalce, naj se ne vozijo po kraških poteh oziroma naj ne ovirajo njihovega dela. Voznike so prosili, da se umaknejo in gasilskim vozilom omogočijo prehod.

Posredovali so novogoriški in ajdovski poklicni gasilci ter prostovoljni gasilci šestih gasilskih zvez Severnoprimorske regije in gasilskih zvez Notranjske regije. Dodatno nevarnost so predstavljala neeksplodirana ubojna sredstva, ostanki iz obdobja prve svetovne vojne, zato so na terenu bili tudi pripadniki severnoprimorske enote za varstvo pred NUS. Na območju požara je odjeknilo nekaj eksplozij bomb iz časa prve svetovne vojne.

Gost dim, ki se je valil vzdolž grebena Renškega vrha, so spremljali tako prebivalci naselij v spodnji Vipavski dolini kot na Krasu, razsežnosti današnjega požara pa so lahko z grozo spremljali tudi v bolj oddaljenih krajih.


Najbolj brano