Družino rešili iz snega

Še podnevi in ob lepem vremenu je teren težko prehoden, pod 30 centimetri snega, ponoči in ob burji pa je prebijanje čez gozdove pod Starodom smrtno nevarno. V takih razmerah so v noči na četrtek policisti, vojaki in gorski reševalci iskali migrante, ki so se izgubili. Našli so jih zjutraj, k sreči so si ponoči naredili zavetje in zakurili ogenj.

 Foto: PU Koper
Foto: PU Koper

STAROD > Včeraj ob 2.18 so policisti na operativno komunikacijskem centru v Kopru sprejeli klic tujca, ki mu je v polomljeni angleščini uspelo povedati, da je skupaj z drugimi člani družine prestopil hrvaško-slovensko mejo in da so zdaj v velikih težavah zaradi snega. S klicateljem so se skušali malo podrobneje pogovoriti, da bi ugotovili, kje se nahaja, vendar je tako slabo govoril angleško, da so morali poklicati prevajalca za afganistanski jezik.

Ta je znova vzpostavil kontakt in ker tujec ni vedel povedati, kje se nahajajo, mu je naročil, naj prek telefona najde svoje GPS koordinate in mu jih pošlje. Tujec je to tudi storil, koordinate pa so kazale na območje v bližini mejnega prehoda Starod.

V reševalni akciji, ki je trajala vse do jutra, afganistanske družine so sodelovali policisti, vojaki in gorski reševalci. (Foto: PU Koper)

Sodelovali policisti, vojaki in gorski reševalci

OKC je na kraj nemudoma poslal več policijskih patrulj in zaradi zahtevnosti terena ter ostrega vremena zaprosil za pomoč tudi gorske reševalce. Poklicali so tudi helikoptersko enoto, vendar ta zaradi močnega sneženja ni mogla poleteti. Kmalu so se na mejnem prehodu Starod zbrali vsi in se razdelili v dve skupini. Hitrejša skupina z malo opreme je krenila v gozd nekoliko zahodneje iz smeri ceste med Starodom in Munami, skupina z več opreme pa je krenila z mejnega prehoda Starod ob žici.

Prebijanje po zasneženem gozdu, polnem vrtač, visokih skal in brezen je bilo smrtno nevarno, zato so reševalci napredovali počasi in previdno ter se šele ob jutranjem svitu približali pogrešanim. V iskalni akciji je sodelovalo šest policistov, štirje vojaki in deset gorskih reševalcev iz Ilirske Bistrice, Postojne in Ljubljane.

Med njimi trije otroci, mlajši od sedmih let

Zjutraj so na gozdni vlaki končno naleteli na tri odrasle in tri otroke, ki so si z najlonsko folijo naredili zasilen bivak, se tako zaščitili pred sneženjem in mrazom ter si celo zakurili ogenj. Po naših podatkih je šlo za Afganistance, očeta z dvema otrokoma in drugega očeta ter mater z enim otrokom. Nihče od otrok ni bil starejši od sedmih let. Povedali so, da so v gozdu zaradi sneženja obtičali ob šestih zvečer, tako da so rešitev dočakali po dvanajstih urah.

Med prebijanjem proti vozilom so staršem pri nošenju otrok pomagali policisti, vojaki in reševalci, deklici je nato postalo slabo, zato so jo namestili na nosila. Na koncu se je izkazalo, da je le začasno obnemogla. Nihče od otrok in odraslih ni bil ne moker ne prezebel in nihče ni potreboval zdravniške pomoči. “Za nas je bilo to nekoliko drugačno reševanje, vendar zanimiva izkušnja, ki se je k sreči dobro končala. Sodelovanje s policisti in vojaki je bilo odlično,” je povedal gorski reševalec iz Ilirske Bistrice Tomaž Kaluža.

Sicer pa je včerajšnje sneženje očitno pokazalo, koliko migrantov se skriva po naših gozdovih. Mraz in sneg sta vse pregnala iz gozdov, tako da so jih na Milanji nad Šembijami odkrili 26, pred tem pa v Koritnicah dva, v Podgradu pet, pri Šembijah 16 in ob cesti med Ilirsko Bistrico in Šembijami še 14.


Najbolj brano