Seksbot Harmony in državljanka Sophia

Letošnje leto se bo v zgodovino robotike zapisalo zaradi dveh žensk, ki to v resnici nista. V prvi polovici leta se je javnosti predstavila Harmony, prototip prvega seksbota z vgrajeno umetno inteligenco, minuli mesec pa je naslovnice svetovnih medijev polnila Sophia, “pametna” robotinja, ki ji je Savdska Arabija celo podelila državljanstvo.

Seksbot Harmony nikoli ne reče ne.
Seksbot Harmony nikoli ne reče ne. 

Harmony 2.0, prvi robot, namenjen zadovoljevanju človekovih spolnih potreb, ki je zaradi vgrajene umetne inteligence sposoben tudi “čustvovanja”, naj bi konec leta prispel v prodajo, kupcem pa naj bi bil na voljo za 15.000 ameriških dolarjev.

Najnovejši hit seksualno-tehnološke industrije ima gladko kožo, polne ustnice, oči, ki zapeljivo mežikajo, in seksi glas, ki nikoli ne reče ne. Gre za projekt Matta McMullena iz kalifornijskega podjetja Abyss Creations, ki že uspešno trguje s silikonskimi realističnimi lutkami RealDoll, oblikovanimi po željah strank. Vredne so med 4400 in 50.000 dolarji, prodajo pa jih približno 600 na leto. Telo seksbota Harmony je oblikovano po moški domišljiji. Z ozkim pasom in obilnim oprsjem še najbolj spominja na telesa porno igralk.

Pomoč osamljenim ali legitimacija posilstva?

McCullen zatrjuje, da je njeno poslanstvo predvsem to, da pomaga do sreče moškim, ki imajo težave z interakcijo. Poleg seksualnih užitkov naj bi jim nudila tudi tovarištvo in partnerstvo oziroma vsaj iluzijo partnerstva. Svojega lastnika Harmony namreč posluša, se mu smehlja in mu izkazuje predanost s frazami, kot denimo: “Bolj kot karkoli hočem postati dekle, o katerem si vedno sanjal.” Zapomni si tudi njegov rojstni dan ter imena članov njegove družine. Prihodnji modeli Harmony naj bi imeli vgrajene tudi senzorje, s pomočjo katerih bodo lahko simulirali orgazem.

Medtem ko je McMullen prepričan, da bo Harmony dobro učinkovala na osebe s težavami v interakciji z drugimi ljudmi in z mankom spolnih izkušenj ter morda celo preprečila, da bi tak posameznik postal posiljevalec, so nekateri vodilni svetovni mediji, kot sta The Guardian in New York Times, izpostavili več etičnih vprašanj v povezavi s seksboti. Odnos, ki ga lastnik vzpostavi s seksbotom, namreč ne odseva realnega odnosa med moškim in žensko oziroma med dvema partnerjema. Poleg tega se postavlja vprašanje, ali ni spolni odnos s subjektom, ki v tem odnosu ne uživa, pravzaprav seks brez soglasja. V tem pogledu McMullenov argument o pomoči osamljenim moškim zgolj opravičuje objektivizacijo in izkoriščanje žensk ter obenem daje legitimnost nečemu, kar je v resnici zločin, posilstvu.

Kar nekaj kritik je vzbudila tudi Sophia, humanoid z dovršeno umetno inteligenco in z obrazno mimiko, sprogramirano za izražanje čustev. Razvili so jo v hongkonškem podjetju Hanson Robotics, v prvi vrsti kot pomočnico starejše populacije, ki biva v domovih za ostarele. “Tu sem zato, da pomagam človeštvu ustvariti prihodnost,” je v začetku oktobra nagovorila delegate Združenih narodov.

Savdijci so humanoidu podelili državljanstvo

Konec oktobra pa jo je na naslovnice svetovnih medijev ponesla poteza predstavnikov Savdske Arabije, ki so ji na kongresu Future Investment Initiative v Rijadu podelili simbolično državljanstvo.

S tem so želeli svetu sporočiti, da želijo postati vodilni na področju najsodobnejše tehnologije, izzvali pa so plaz ironičnih opazk. Novica se je hitro razširila po družbenih omrežjih, Savdijci so jo v prvih 24 urah tvitnili kar 30.000-krat. Številni so se začudili, da se je za ta korak odločila prav Savdska Arabija, bogata monarhija, ki je znana po svojih konservativnih pravilih in številnih omejitvah za ženske. Pravico voziti avto so, denimo, dobile šele v letošnjem septembru. Komentatorji so se tako vprašali, ali bo robotinja Sophia imela več pravic, kot jih imajo Savdijke.

Sophia je na kongresu v Rijadu namreč nastopila brez naglavne rute, ki je za tamkajšnje ženske sicer obvezna. Poleg tega je govorila v angleškem jeziku, na kongresu pa je ni spremljal moški oziroma skrbnik, kar je za Savdijke nujno, če želijo v javnost. Kritiki so še izpostavili, da so savdske oblasti robotu podelile državljanstvo tako rekoč v hipu, medtem ko številni tuji delavci, ki so v Savdski Arabiji tretirani kot sužnji, nanj čakajo vse življenje.

ILONA DOLENC


Najbolj brano