V Zagrebu v soboto shod proti splavu

Hrvaška konservativna združenja bodo v soboto v Zagrebu organizirala 4. pohod za življenje pod geslom Zaščitimo najbolj ogroženo manjšino na Hrvaškem - nerojene otroke. Člane pobude je danes sprejela hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović. Nasprotniki shoda menijo, da je prireditev usmerjena proti že pridobljenim ženskim pravicam.

ZAGREB > Pohod za življenje bodo organizirali v središču hrvaške prestolnice, ki ga bodo zaprli za ves promet med 10.00 in 13.30. Udeleženci se bodo sprehodili iz parka Zrinjevac proti Markovemu trgu, kjer so poslopja hrvaške vlade, sabora in ustavnega sodišča. Zastave shoda je bilo videti na različnih javnih mestih v Zagrebu več dni pred prireditvijo.

Na starem mestnem trgu bo tudi osrednji oder, na katerem bo med drugim nastopil kontroverzni hrvaški pevec Marko Perković-Thompson, ki so mu zaradi proustaških stališč in sovražnega govora prepovedali več koncertov v državah Zahodne Evrope.

Predstavniki pobude Pohod za življenje izpostavljajo, da si želijo ozavestiti javnost, da se življenje začne s spočetjem in konča z naravno smrtjo. Kot so napovedali na sredini novinarski konferenci v Zagrebu, bodo opozorili tudi na slab družbeni položaj žensk, ki želijo imeti tako otroke kot kariero. Menijo, da je diskriminacija nosečnic in mater na trgu dela nedopustna.

Svoja stališča so danes predstavili tudi hrvaški predsednici Grabar-Kitarovićevi, ki je v svojem uradu sprejela predstavnike pobude. Hrvaška predsednica je od začetka svojega mandata večkrat izjavila, da nasprotuje prepovedi splava.

Danes je med drugim izpostavila potrebo po ustreznejših ukrepih demografske politike. Med njimi je, da bi očetom ali materam omogočili pridobitev statusa starša-vzgojitelja, da bi lahko tako uresničili pravico do denarnega nadomestila. Prizadeva si tudi za otroški dodatek kot univerzalno pravico vsakega otroka ne glede na finančne prihodke staršev.

Nasprotniki shoda iz različnih zunajparlamentarnih leve strank, ki so zbrane v platformi Zmoremo! so danes v Zagrebu ocenili, da pohod za življenje pomeni teptanje pravic žensk ob podpori države in cerkve.

Posebej so opozorili, da bodo s shodom, ki bo potekal med predvolilnim molkom pred nedeljskimi volitvami v Evropski parlament, pridobili kandidati skrajno desnih list. Med današnjim predvolilnim shodom v Zagrebu so izobesili napis Pojdi na volišča, premagaj fundamentalizem.

Hrvaška volilna komisija je po prvih napovedih shoda ocenila, da sobotna prireditev ne krši predvolilnega molka, razen če bodo opazili strankarske dejavnosti. Nekateri znani obrazi s hrvaške politične desnice, ki so tudi kandidati na nedeljskih volitvah, so že potrdili udeležbo na shodu.

Hrvaška vlada pripravlja prenovljeni zakon o splavu, s katerim nameravajo nadomestiti zakon iz leta 1978, ki so ga prevzeli iz bivše Jugoslavije. Za mnoge hrvaške konservativce, suvereniste in populiste je zakon, ki je bil sprejet pred več kot 40 leti, preveč liberalen, ker dovoljuje splav do 10. tedna nosečnosti.

Čeprav je hrvaško ustavno sodišče objavilo, da prepoved splava ni v skladu s hrvaško ustavo, zagovorniki pravic žensk menijo, da bo desnosredinska hrvaška vlada popustila konservativnim članom delovne skupine za pripravo novega zakona in postavila dodatne ovire, ki bodo splav praktično onemogočile.

Na Hrvaškem so leta 2001 opravili nekaj manj kot 13.000 splavov, med njimi približno polovico na zahtevo žensk. V letu 2017 je bilo umetnih prekinitev nosečnosti nekaj več kot 6000, med njimi manj kot 2.500 na zahtevo žensk, kažejo hrvaške statistike.

Zmanjševanje števila splavov je morda tudi posledica vse večjih pritiskov v javnosti. V številnih bolnišnicah na Hrvaškem ni možno opraviti umetne prekinitve nosečnosti. Pred bolnišnicami, v katerih opravljajo splav, pa je pogosto videti skupine ljudi, ki molijo proti splavu.

Iz hrvaškega združenja za regulacijo ugovora vesti so sporočili, da približno 60 odstotkov hrvaških ginekologov zaradi ugovora vesti ne želi opraviti splava. Hrvaški mediji sicer poročajo, da nekateri zdravniki, ki v bolnišnicah ne želijo opraviti splava, to potem storijo v svojih zasebnih ordinacijah. Hrvaški časopisi so tudi pisali, da vse več žensk z območja Zagreba opravi splav v bolnišnici v Brežicah.


Najbolj brano