V Italiji spor glede pokopa kralja Viktorja Emanuela III.

Posmrtne ostanke kralja Viktorja Emanuela III., ki je med fašistično diktaturo vladal Italiji, so danes pripeljali iz Egipta v domovino. Ob tem pa se je vnel spor o tem, kje naj bo kralj pokopan.

RIM > Kraljevi posmrtni ostanki so bili doslej shranjeni v katedrali v Aleksandriji, kjer je 28. decembra 1947 umrl v izgnanstvu. Po navedbah zgodovinarja Alda Mole, ki je sodeloval pri vrnitvi ostankov, bo pokopan v cerkvi Vicoforte v provinci Cuneo na severozahodu Italije. Cerkev je bila v preteklosti tudi mavzolej za rodbino Savojcev, kateri je pripadal Viktor Emanuel III.

Posmrtne ostanke kraljeve žene Elene, ki je bila pokopana v francoskem Montpellierju, so v cerkev prepeljali že v petek. Moža naj bi položili k njej.

Vendar pa kraljev prapravnuk trdi, da bi moral biti Viktor Emanuel III. pokopan v rimskem Panteonu tako kot drugi italijanski kralji. "Sanjali smo, da bo ta dan potekal drugače. Pravici bo zadoščeno, ko bodo vsi naši suvereni, pokopani v izgnanstvu, počivali v Panteonu," je za časnik Corriere della Sera dejal pravnuk, ki se je samooklical za princa Neaplja.

Mola je to željo označil za sporno, saj so bili kralji v Panteonu pokopani zgolj začasno.

Kralj Viktor Emanuel III., rojen 11. novembra 1869 v Neaplju, je podpiral režim fašističnega diktatorja Benita Mussolinija in ga tudi oklical za ministrskega predsednika z vsemi pooblastili. Leta 1936 je privzel naslov etiopski cesar, leta 1939 pa kralj Albanije. Maja 1946 je odstopil in leto kasneje umrl v Aleksandriji.

Med njegovo 46-letno vladavino, ki se je začela z atentatom na njegovega očeta Umberta I., je bila Italija v dveh svetovnih vojnah, italijanski fašizem pa je doživel rojstvo, vzpon in padec.


Najbolj brano