V Italiji bodo na smrt bolnim omogočili zavrnitev zdravljenja

Italijanski senat je danes potrdil predlog zakona, ki bo na smrt bolnim omogočil, da zavrnejo zdravljenje, s katerim jim podaljšujejo življenje. Katoliška cerkev zakonu ostro nasprotuje, češ da gre za nevaren korak proti samomoru s pomočjo.

Fotografija je simbolična. Foto: pixabay.com
Fotografija je simbolična. Foto: pixabay.com

RIM > Zakon o "oporokah v času življenja", ki sta ga podprla tako vladajoča Demokratska stranka kot opozicijsko Gibanje pet zvezd, bo pacientom omogočil, da zavrnejo zdravila pa tudi hrano in vodo. Zdravnikom bo po drugi strani omogočil uveljavljanje ugovora vesti.

Italijanska škofovska konferenca je obsodila zakon, saj po njenem mnenju zdravnike odvezuje sleherne odgovornosti in ščiti javno zdravstvo, nič pa ne naredi za zaščito trpečih.

Papež Frančišek nasprotuje evtanaziji, je pa dejal, da zdravniki ne bi smeli vztrajati pri zdravljenju, če je smrt neizbežna.

Italijanski premier Paolo Gentiloni je zakon, verjetno zadnji, ki ga bo vlada spravila skozi parlament pred parlamentarnimi volitvami, predvidenimi za marec, označil za korak naprej za človeško dostojanstvo.

Oporoka v času življenja je pravna listina, v kateri posameznik izbere način zdravstvene oskrbe v primeru, če ne bi bil več zmožen komunicirati. Tovrstno odločitev že omogočajo v nekaterih evropskih državah, med drugim v Veliki Britaniji in Španiji.


Najbolj brano