V Genovi se je zrušil avtocestni viadukt

Italijanski notranji minister Matteo Salvini je sporočil, da je v današnjem zrušenju viadukta na avtocesti v Genovi umrlo najmanj 30 ljudi, več jih je huje ranjenih. Poudaril je, da gre za "nesprejemljivo katastrofo" in se zavezal, da bodo ugotovili odgovorne. Gasilci medtem poročajo o 35 smrtnih žrtvah.

 Foto: Twitter
Foto: Twitter

GENOVA > S slovenskega zunanjega ministrstva so za STA povedali, da po doslej dostopnih informacijah, ki so jih pridobili na slovenskem veleposlaništvu v Rimu, ni informacij, da bi bili med poškodovanimi slovenski državljani. Prav tako na veleposlaništvu niso prejeli telefonskih klicev zaskrbljenih svojcev.

Župan Genove Marco Bucci je za televizijo SkyTG24 dejal, da je umrlo več kot 25 ljudi, 11 poškodovanih pa so rešili izpod ruševin. Dodal je, da menijo, da je pod ruševinami še več ljudi. Pri njihovem iskanju sodeluje približno 200 gasilcev.

"Zahvaljujem se gasilcem, profesionalnim reševalcem in prostovoljcem, ki so posredovali v prvih minutah in ki še vedno rešujejo življenja. Na žalost je potrjenih 30 smrtnih žrtev in veliko huje ranjenih," je dejal Salvini na novinarski konferenci na Siciliji.

“Nesprejemljiva katastrofa, saj ni mogoče delati in umreti na ta način v letu 2018”

Obljubil je, da bo šel do konca pri ugotavljanju, kdo je odgovoren za to "nesprejemljivo katastrofo, saj ni mogoče delati in umreti na ta način v letu 2018".

Dodal je, da se je tudi sam stokrat peljal čez ta viadukt in da bo storil vse, da bo "dobil imena vseh odgovornih iz preteklosti in sedanjosti", saj je ta način smrti nesprejemljiv za Italijo.

Izpostavil je tudi nujnost vlaganj v obnovo splošno obrabljene cestne in druge infrastrukture v državi, s tem pa tudi v varnost.

Številni reševalci različnih služb preiskujejo prizorišče nesreče, kjer je pod ruševinami pokopanih še več avtomobilov in tovornjakov. Med drugim so po poročanju italijanskih medijev reševalci našli trupla, ukleščena v uničene avtomobile.

Reševalni akciji se je pridružila tudi tako imenovana ekipa Usar - gasilci, specializirani za reševanje v urbanih nesrečah. Na kraju dogodka je okoli 200 reševalcev različnih služb. Na kraj so že prispeli tudi vodniki reševalnih psov, ki bodo v močnem dežju pod ruševinami pomagali iskati žrtve.

Pod viaduktom so stanovanjski bloki, nakupovalna središča, skladišča in železniški tiri

Približno 100 metrov viadukta se je opoldne v hudem neurju zrušilo kakih 40 metrov globoko na naseljeno območje, med drugim so pod viaduktom stanovanjski bloki, nakupovalna središča, skladišča in železniški tiri. Del viadukta se je zrušil na skladišče občinskega komunalnega podjetja, del pa v potok Polcevera. Preventivno so okoliške stavbe evakuirali.

Zaenkrat domnevajo, da je do nesreče prišlo zaradi slabega vremena, ki je danes zajelo ligursko obalo. Že zjutraj je ligurska civilna zaščita razglasila oranžno stopnjo ogroženosti zaradi vremena. Očividci zrušenja poročajo, da so tik pred nesrečo videli, kako je strela udarila v viadukt, poroča Ansa.

Avtocesto A10 so zaprli v obe smeri.

Viadukt so odprli 4. septembra 1967. Dolg je 1182 metrov, visok 45 metrov, naslanja pa se na tri betonske stebre, ki so visoki 90 metrov. Najdaljši razpon med dvema stebroma je 210 metrov. Vse od njegovega odprtja pred štirimi desetletji je bil viadukt predmet razprav, tudi zato, ker je bil speljan nad gosto poseljenim predelom Genove. V zadnjih letih so ga temeljito prenovili, navaja časnik L'Eco di Bergamo.

Avtocesto so odprli leta 1967, leta 2016 pa naj bi ta odsek obnovili.

Minister za transport Danilo Toninelli je na twitterju zapisal, da se boji grozljive tragedije. Dodal je, da spremlja razvoj dogodkov in izrazil sožalje. Tudi notranji minister Matteo Salvini je sporočil, da spremlja razmere.

Minuli teden se je v Bologni zrušil del avtoceste, in sicer po seriji eksplozij, ki so sledile trčenju tovornjaka cisterne v druga vozila.


Najbolj brano