Svetovni voditelji v Parizu obeležujejo stoletnico konca prve svetovne vojne

V Parizu so pripravili osrednjo mednarodno slovesnost ob stoletnici konca prve svetovne vojne. Ob Slavoloku zmage se je zbralo več kot 80 svetovnih voditeljev, poleg francoskega predsednika Emmanuela Macrona in nemške kanclerke Angele Merkel tudi predsednika ZDA in Rusije. Slovesnosti se udeležuje tudi slovenski predsednik Borut Pahor.

"Skupaj se lahko ubranimo groženj, kot so globalno segrevanje in 
uničevanje okolja, revščina, lakota, bolezen, neenakost in ignoranca," je svetovne voditelje nagovoril francoski predsednik 
Emmanuel Macron. Foto: STA
"Skupaj se lahko ubranimo groženj, kot so globalno segrevanje in uničevanje okolja, revščina, lakota, bolezen, neenakost in ignoranca," je svetovne voditelje nagovoril francoski predsednik Emmanuel Macron. Foto: STA

PARIZ > Ob močno poostrenih varnostnih ukrepih so se voditelji z vseh petih kontinentov skupaj s svojimi gosti okoli 11. ure zbrali na Elizejskih poljanah in se peš sprehodili do Slavoloka zmage. Slovesnost se je začela ob zvonovih Notredamske katedrale in preletom letal, ki so za seboj pustila sled v barvi francoske zastave. Francoski himni Marseljezi je nato sledil kulturni program in prebiranje pisem vojakov s fronte.

Slovesnost, ki je potekala ob slabem vremenu, je ob desnem boku francoskega predsednika Emmanuela Macrona spremljala nemška kanclerka Angela Merkel, poleg nje pa ameriški predsednik Donald Trump in prva dama ZDA Melania. Na Macronovi levi strani je sedel ruski predsednik Vladimir Putin.

Macron: "Gradimo raje na upanju in ne na medsebojnem ustrahovanju"

Macron je svetovne voditelje pozval, naj gradijo upanje in ne strahu. V nagovoru je opozoril, naj ne pozabijo pokola prve svetovne vojne. Njegove "brazgotine so sto let kasneje še vedno vidne na obrazu sveta," je dodal. "Gradimo raje na upanju in ne na medsebojnem ustrahovanju," je dejal.

Pozval je k skupnemu "boju za mir". "Skupaj se lahko ubranimo groženj, kot so globalno segrevanje in uničevanje okolja, revščina, lakota, bolezen, neenakost in ignoranca," je dejal francoski predsednik.

Stoletnico konca prve svetovne vojne so s slovesnostjo sicer obeležujejo tudi drugod po svetu. Med drugim so obletnico obeležili tudi v avstralskem Melbournu, kjer se je pred Svetiščem spomina zbralo več tisoč ljudi. Ti so ob tej priložnosti želeli pokazati, da se ne bodo uklonili strahu, ki ga je zasejal petkov napad z nožem, v katerem je pripadnik skrajne skupine Islamska država v tem mestu ubil eno in ranil dve osebi.

Na slovesnost so organizatorji povabili prek 3400 ljudi, med njimi številne veterane oboroženih sil Francije in njenih zaveznic.

Vsi voditelji so na Elizejske poljane prišli skupaj z nekaj avtobusi, le ameriški predsednik Trump in ruski predsednik Putin sta na prizorišče prispela v svojih avtomobilskih povorkah. Na slovesnost je zadnji prišel Putin, ki je ob prihodu na dogodek segel v roko francoskemu in ameriškemu predsedniku ter nemški kanclerki. Ni pa ponudil roke kanadskemu premierju Justinu Trudeauju, ki ga je pred meseci označil za "neiskrenega in šibkega".

Goloprsi protestnici nad Trumpa

Ameriški predsednik se je že pred prihodom na prizorišče soočil z neprijetnim dogodkom. Dve protestnici z razkritimi prsmi sta namreč uspeli zaobiti varnostne ograje in pripadnike varnostnih sil ter se prebili do njegove avtomobilske povorke, poročajo tuje tiskovne agencije. Policisti so protestnici nemudoma prijeli, eno od njiju so ustavili le nekaj metrov od Trumpovega avtomobila.

Slovesnemu kosilu sledi otvoritev prvega Pariškega foruma o miru. Njegov namen je, da postane stalnica in združi vse akterje globalnega upravljanja in civilne družbe ter mednarodne organizacije z namenom izmenjave stališč in iskanja rešitev za skupne izzive.


Najbolj brano