Predsednik Pahor v Parizu na slovesnosti ob koncu prve svetovne vojne

Predsednik republike Borut Pahor, ki se v Parizu na povabilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona udeležuje slovesnosti, ki jih prireja Francija ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne, je danes v francoski prestolnici sprejel Slovence in Slovenke, ki živijo in delajo v Franciji.

Predsednik Borut Pahor je v Parizu dejal, da so prav dogodki, ki jih 
obeležujemo s stoto obletnico konca prve svetovne vojne, opomin, kako pomembno je, da gojimo medsebojno sožitje in 
sodelovanje. Foto: STA
Predsednik Borut Pahor je v Parizu dejal, da so prav dogodki, ki jih obeležujemo s stoto obletnico konca prve svetovne vojne, opomin, kako pomembno je, da gojimo medsebojno sožitje in sodelovanje. Foto: STA

PARIZ > Sprejel jih je v okviru dogodka VTIS Francija: slovensko znanje v svetu, so sporočili iz urada predsednika republike. Svoje življenjske zgodbe so na dogodku predstavili uspešni Slovenci - Gorazd Režonja, ki je zaposlen na OECD v Parizu, kjer se ukvarja predvsem z analizo trga dela in socialnimi politikami, Anžej Dežan, slovenski predstavnik na pesmi Evrovizije leta 2006, ki sedaj v modni hiši Chanel snuje digitalne vsebine, ter Mateja Bizjak Petit, direktorica Hiše slovenske poezije v Tinqueuxu.

Na dogodku so uvodoma prebrali tudi sestavek Evgena Bavčarja, častnega občana Evrope za leto 2016 in viteza francoske legije časti.

Predsednik republike Borut Pahor je v nagovoru poudaril dragocenost kroženja znanja in da je ponosen, da mladi po svetu še vedno gojijo vez s Slovenijo. Ocenil je, da so prav dogodki, ki jih obeležujemo s stoto obletnico konca prve svetovne vojne, opomin, kako pomembno je, da gojimo medsebojno sožitje in sodelovanje.

Predsednik republike se bo danes zvečer pred nedeljsko osrednjo svetovno slovesnostjo ob stoletnici konca prve svetovne vojne udeležil tudi svečanega sprejema za voditelje v znamenitem pariškem muzeju d'Orsay. V nedeljo pa se bo udeležil slovesnosti ob tem dnevu spomina, ki je namenjeno obeležitvi konca vojne in potrditvi skupne zavezanosti ohranjanju miru, so dodali v predsednikovem uradu.

Izpostavili so še, da je francoski predsednik na spominsko slovesnost povabil vse voditelje držav, katerih sile so se v Evropi borile med letoma 1914 in 1918, držav, ki so napotile vojake v spopade v Evropi, in držav, ki so prispevale številne delavce v pomoč in podporo.

V želji po skupnem razmisleku o ureditvi sedanjega sveta in krepitvi učinkovitega multilateralizma bo Francija v nedeljo organizirala tudi Pariški forum o miru, za katerega si prizadevajo, da bi se v prihodnje odvijal vsako leto. Na forumu, ki bo tokrat posvečen razpravam o ciljih in rešitvah svetovne ureditve, bo aktivno sodeloval tudi predsednik Pahor. Forum bo z nagovorom slavnostno odprl francoski predsednik Emmanuel Macron, sledila pa mu bosta nagovora nemške kanclerke Angele Merkel in generalnega sekretarja ZN Antonia Gutteresa.

Sodelujoči voditelji držav in vlad so bili ob tem povabljeni, da knjižnici miru podarijo knjigo, ki po njihovem mnenju predstavlja sporočilo miru. Predsednik Pahor bo knjižnici podaril roman To noč sem jo videl pisatelja Draga Jančarja v slovenskem, francoskem in angleškem jeziku, so še sporočili iz predsednikovega urada.


Najbolj brano