Makedonski zunanji minister vztraja pri imenu Ilindenska Makedonija

Makedonski zunanji minister Nikola Dimitrov je dejal, da je najprimernejši predlog za rešitev vprašanja grško-makedonskega spora o imenu države Ilindenska Makedonija. Po njegovi oceni, ni boljšega predloga, glede katerega bi se lahko strinjali tako grška kot makedonska stran, danes poroča makedonska tiskovna agencija Mia.

SKOPJE, ATENE > “Če podpirate Makedonijo, potem zagotovo podpirate Ilindensko Makedonijo,” je dejal Nikola Dimitrov za makedonsko televizijo 1TV. Nadaljeval je, da bo prevzel odgovornost, če bodo pogajanja glede imena propadala. “Takoj bom odstopil, če bom verjel, da bo to pomagalo Makedoniji. Vprašanje moje odgovornosti je, ali je bilo kaj, kar bi lahko storil, ampak nisem in ali sem naredil kaj, kar ni bilo v pomoč,” je dodal.

Po njegovem nova rešitev obsega tako priznanje makedonskega naroda kot jezika, ki se jo da prevesti v vse jezike in hkrati ohranja makedonsko identiteto.

Grška stran medtem vztraja, da je najboljša rešitev glede imena eden od predlogov posrednika ZN Matthewa Nimetza, je dejal tiskovni predstavnik grške vlade Dimitris Canakopulos v intervjuju za radio Real FM.

Glede imena je še ocenil, da pogajanja potekajo dobro, a da je pred njimi še dolga pot. Sicer so vedno pripravljeni razpravljati o predlogih Makedonije in bodo še naprej vodili odgovorna pogajanj, je dodal.

Nimetz je ob začetku leta predlagal imena Republika Nova Makedonija, Republika Severna Makedonija, Republika Zgornja Makedonija, Republika Vardarska Makedonija in Republika Makedonija (Skopje). Voditelja Grčije in Makedonija, Aleksis Cipras in Zoran Zaev pa sta prejšnji teden že spregovorila o predlogu iz Skopja - Ilindenska Makedonija.

Ilindenska vstaja je bil oborožen upor Makedoncev proti Turkom v času Otomanskega cesarstva na Ilijev dan 2. avgusta leta 1903, s katero so izrazili upor proti izkoriščanju in zatiranju. Dan po začetku vstaje so Makedonci ustanovili Kruševsko republiko, ki je deset dni uživala samostojnost.

Na Ilijev dan leta 1944 pa se je zgodil še en pomemben dogodek za Makedonijo. V samostanu Prohor Pčinjski na jugu Srbije je namreč potekalo 1. zasedanje Antifašističnega sveta narodne osvoboditve Makedonije, ki je sprejelo sklep za njeno vključitev v SFRJ, obenem pa postavilo temelje makedonski državnosti.

Ilindenska vstaja, Kruševska republika in zasedanje ASNOM tako predstavljajo ene najpomembnejših datumov v zgodovini Makedonije.


Najbolj brano