London opozoril Iran, da je na nevarni poti

Britanski zunanji minister Jeremy Hunt je danes opozoril Iran, da se podaja na "nevarno pot nezakonitega in destabilizirajočega vedenja". K izpustitvi britanskega tankerja sta Teheran danes pozvali tudi Nemčija in Francija, enako tudi države zajetih mornarjev. Iran pa ponavlja, da so njihova dejanja v skladu z mednarodnim pomorskim pravom.

LONDON, BERLIN, PARIZ > "Za razliko od piratstva v Gibraltarski ožini so naša dejanja v Perzijskem zalivu v skladu z mednarodnimi pomorskimi pravili," je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass danes tvitnil iranski zunanji minister Džavad Zarif. "Kot sem povedal v New Yorku, je Iran tisti, ki si prizadeva za varnost Perzijskega zaliva in Hormuške ožine. Velika Britanija mora nehati biti orodje v rokah ekonomskega terorizma ZDA," je dodal.

Zunanje ministrstvo v Londonu je danes poklicano na zagovor iranskega veleposlanika, za popoldne pa je povedano novo srečanje posebnega odbora britanske vlade Cobra, v katerem sodelujejo predstavniki vlade, policije in obveščevalnih služb. Ta se je na nujni seji sestal že v petek zvečer.

Žarišče napetosti med Iranom in zahodnimi državami

Oboroženi iranski vojaki so se v petek vkrcali tudi na tanker MV Mesdar, ki je v lasti britanskega podjetja Norbulk Shipping, a pluje pod liberijsko zastavo. Ladja je kasneje lahko nadaljevala svojo plovbo.

Vlada je britanskim ladjam svetovala, naj se nekaj časa izogibajo Hormuški ožini. To je ena od najpomembnejših svetovnih pomorskih poti, saj skozi njo potuje skoraj tretjina vse svetovne nafte.

Po vrsti incidentov, ki so se v zadnjem času zgodili v tej strateško pomembni plovni poti za nafto iz Perzijskega zaliva, je postala žarišče napetosti med Iranom in zahodnimi državami. Še posebej so se zaostrili odnosi med islamsko republiko ter ZDA in Veliko Britanijo.

Iranska revolucionarna garda namreč še naprej zadržuje enega od dveh tankerjev, ki jih je zasegla v petek med plovbo skozi Hormuško ožino, ker naj ne bi spoštovala mednarodnih pomorskih pravil. Gre za tanker Stena Impero, ki je plul pod britansko zastavo.

"Včerajšnje dogajanje v Zalivu pošilja zaskrbljujoče sporočilo, da se Iran morda odloča za nevarno pot nezakonitega in destabilizirajočega vedenja po zakonitem zasegu nafte, namenjene v Sirijo," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa danes tvitnil britanski zunanji minister Jeremy Hunt.

"Naš odziv bo premišljen, a odločen. Poskušamo najti način, kako rešiti vprašanje Grace 1, vsekakor pa bomo zagotovili varnost našega pomorskega prometa," je dodal.

Grace 1 je iranski tanker, ki so ga v začetku meseca zasegli Britanci pri Gibraltarju, ker naj bi kršil sankcije proti Siriji. Po današnjih navedbah Hunta bodo lahko Grace 1 izpustili, če bo Teheran dokazal, da tovor ne bo šel v Sirijo.

Hunt je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes govoril z vodjo iranske diplomacije Zarifom. Kot je zapisal na Twitterju, je na pogovoru izrazil "izjemno razočaranje, ker je Iran pred tednom dni zagotavljal, da bi rad rešil nastalo situacijo, nato pa je ravnal ravno nasprotno".

Tanker Stena Impero so Iranci ustavili v petek in ga pospremili v pristanišče Bandar Abas. Tanker je bil namenjen v Savdsko Arabijo, iranske oblasti pa so ga zajele, potem ko je po navedbah pristaniških oblasti trčil z iransko ribiško ladjo. V pristanišču tanker zdaj preiskujejo, člani posadke - 18 Indijcev, trije Rusi, Latvijec in Filipinec - pa morajo v času preiskave ostati na ladji.

Lastniki tankerja, švedsko podjetje Stena Bulk, trdijo, da je ladja "v celoti spoštovala vsa pravila" navigacije in mednarodne plovbe. Iranski vojaki so se ji po poročanju britanskega BBC približali v mednarodnih vodah.

K izpustitvi tankerja sta danes pozvali tudi Nemčija in Francija. Zajetje tankerja predstavlja "nevarno nadaljnje stopnjevanje že tako napete situacije", je sporočilo nemško zunanje ministrstvo. "Takšno dejanje ovira nujno sprostitev napetosti v Zalivski regiji," je dodalo francosko zunanje ministrstvo.


Najbolj brano