Kalifornijski guverner ukazal umik narodne garde z meje z Mehiko

Demokratski guverner Kalifornije Gavin Newsom je podpisal ukaz o umiku enot narodne garde z meje z Mehiko in dejal, da je kriza na meji umetno ustvarjena in Kalifornija pri tem "političnem teatru absurda" ne bo sodelovala. Okrog 360 narodnih gardistov bodo z meje premestili tja, kjer "jih resnično potrebujejo".

Demokratski guverner Kalifornije Gavin Newsom Foto: Vir: Wikipedia
Demokratski guverner Kalifornije Gavin Newsom Foto: Vir: Wikipedia

SACRAMENTO > Med drugim se bodo v primeru potrebe osredotočali na požare v naravi. Podobno odločitev je januarja sprejela tudi demokratska guvernerka Nove Mehike Michelle Lujan Grusham iz podobnega razloga.

Izredne razmere na meji po mnenju demokratov ustvarja predsednik ZDA Donald Trump s svojo retoriko, da izsili denar od kongresa za uresničitev predvolilne obljube o gradnji zidu na meji z Mehiko.

Ameriški predsednik Donald Trump in nekdanji zvezni kongresnik Beto O'Rourke sta v ponedeljek zvečer v teksaškem mejnem mestu El Paso pripravila vsak svoje zborovanje o meji in predstavila vsak svojo resnico o tem, kaj se dejansko dogaja in kakšne rešitve so potrebne. Trump si je izbral El Paso, da Ameriki pokaže, da zidovi na meji delujejo, saj je El Paso eno najvarnejših mest v ZDA. O'Rourke je nasprotno trdil, da je njegov domači El Paso že 20 let najvarnejše mesto v ZDA, torej še preden so leta 2008 dokončali zadnji projekt širitve ograje na meji. Uradna statistika kaže, da je imel El Paso že leta 2005 pol manjšo stopnjo umorov, kot pa je bilo povprečje ZDA. To je bilo leto pred začetkom širitve obstoječe ograje. Število nasilnih kriminalnih dejanj je v El Pasu padlo s 5000 v letu 1995 na 2700 v letu 2016. Ampak stopnja nasilnega kriminala je v istem času podobno padla po vseh ZDA. El Paso meji na Ciudad Juarez, kjer so v prejšnjem desetletju divjale grozljive vojne med mamilarskimi tolpami. Leta 2011 je prevladal kartel Sinaloa, ki ga je takrat še vodil danes v ZDA zaprti šef El Chapo. Od takrat je bolj ali manj mir.

Trump lahko pošilja na mejo pripadnike narodne garde, ki pa so pod poveljstvom guvernerjev posameznih zveznih držav. Vojaki, ki jih je Trump poslal na mejo, pomagajo pri nadzoru meje in vlačijo bodečo žico ob mejnih ograjah ali tam, kjer je še ni.

S tem povzročajo pritožbe lokalnega prebivalstva in oblasti od Kalifornije do Arizone. Ljudje na meji nočejo živeti v okolju podobnemu vojnemu območju, še posebej tam, kjer doslej niso imeli nobenih čezmejnih težav.

Newsomov predhodnik demokrat Jerry Brown je uslišal Trumpov ukaz o napotitvi pripadnikov narodne garde na mejo z Mehiko in odobril 400 vojakov z dodatkom, da naj bo jasno, da pri policijskih ukrepih ne smejo sodelovati.

Torej ne smejo loviti nezakonitih priseljencev ali jih ustavljati. Pomagajo lahko pri nadzoru, vendar pa je Brown prav tako zagotovil, da njegovi pri gradnji zidu ne bodo sodelovali.

Newsom je sicer dovolil, da nekaj narodnih gardistov ostane na meji in pomaga policiji v boju proti tihotapljenju mamil. "Če Trumpova vlada tega ne bo sprejela, bomo umaknili še te vojake," je dejal malce pred svojim letnim govorom o položaju v Kaliforniji.


Najbolj brano