Primorski preobrat v nekaj minutah

Tudi po 8. krogu prve SKL v vodstvu ostaja Sixt Primorska, ki pa je bila večji del tekme v Šentjurju v izgubljenem položaju Laščani so se iz Domžal vrnili praznih rok, Krka je bila prepričljivo boljša od Rogaške, Hopsi so suvereno premagali Šenčur. V drugi SKL so Sežanci izgubili drugič, Plama pur potrjuje trend vzpona forme, Portorož pa pri vodilni ekipi lige ni imel možnosti.

Marjan Čakarun (z žogo) je imel velike zasluge za preobrat Sixt
Primorske v zadnjih minutah tekme v Šentjurju. Foto: KK Sixt Primorska/Žiga Mikeli
Marjan Čakarun (z žogo) je imel velike zasluge za preobrat Sixt Primorske v zadnjih minutah tekme v Šentjurju. Foto: KK Sixt Primorska/Žiga Mikeli

Prva SKL

Šentjur : Sixt Primorska 88:94

Dvorana OŠ Hrušovec, gledalcev 400 sodniki: Nedović (Kranj), Španič (Postojna), Pohleven (Maribor); četrtine - 16:18, 34:19, 20:33, 18:24. Šentjur: Konjević 25 (7:7), Strmčnik 19 (1:0), Jereb 7 (1:0), Krušič 6 (2:2), Pešić 15 (2:2), Jurček 7 (2:1), Čigoja 3, Harmon 3, Ahmedović 3 (2:1). Trener: Jakša Vulić. Sixt Primorska: Ferme 10 (2:1), Harris 11 (5:4), Čakarun 27 (9:5), Kosi 4 (2:2), Hodžić 15 (2:1), Jagodić Kuridža 13 (8:6), Vujasinović 3, Vončina 11 (6:5). Trener: Jurica Golemac. Osebne napake: Šentjur 29, Sixt 25; prosti meti: Šentjur 17:13, Sixt 34:29; trojke: Šentjur 24:11, Sixt 29:12 (Hodžić 4, Ferme 3, Vončina 2, Harris, Jagodić Kuridža, Vujasinović po 1); skok: Šentjur 26, Sixt 37.

ŠENTJUR Primorska se je morala za zmago v gosteh krepko potruditi. Še slabih 15 minut pred koncem tekme je zaostajala za visokih 16 točk, na koncu pa je slavila s 94:88. Šentjurčani so vodili večino prvega polčasa, še posebej so gostitelji v drugi četrtini izkoriščali zelo slabo obrambo primorskega moštva. Ta je domačinom dopustila kar 34 točk - gostje so jih v vsem prvem polčasu dosegli 37 - in ob polčasu prinesla najvišjo prednost (50:37).

Po trojki najboljšega strelca državnega prvenstva Davorja Konjevića, ki je tigrom že v prvem polčasu nasul 17 točk, je domača ekipa sredi 22. minute prvič povedla za 16 točk (56:40). Enako je na začetku 26. minute ponovil Dejan Čigoja (65:49), nato pa je na igrišče stopila nižja peterka gostov, kar je bila odločilna poteza na tekmi. Trije branilci so s krilnim košarkarjem Lanceom Harrisom v obrambi zaigrali agresivno, tekmece silili v številne napake, na drugi strani pa je po ukradenih žogah njihov koš neusmiljeno polnil Marjan Čakarun. Hrvat je k izjemnemu nizu 21:3 prispeval 13 točk, z zadnjim zabijanjem v zadnji minuti tretje četrtine pa prinesel vodstvo s 70:68. Ekipi sta bili zadnjič poravnani na 73 ob koncu 33. minute, nakar je Daniel Vujasinović s podajo in trojko poskrbel za pobeg. Za Čakarunom je bil s 15 točkami (4:7 za tri), osem jih je dosegel že v prvi četrtini, drugi najboljši strelec kapetan Alen Hodžić.

Jakša Vulić, trener Šentjurja: "25 minut tekme smo odigrali na vrhunski ravni, a za zmago nad takšnimi nasprotniki to seveda ni dovolj. Ko so gostje zaigrali s štirimi nižjimi igralci, so nam povzročili velike težave. Na koncu so prevladale njihove izkušnje.”

Jurica Golemac, trener Sixta Primorske: “Tekmo smo začeli brez energije in prave obrambe. V drugem polčasu smo dvignili raven naše igre, v obrambi začeli igrati agresivno in se prebili do zaslužene zmage.” RM

Druga SKL

Plama pur : Hrastnik 89:76

Dvorana OŠ Antona Žnideršiča, gledalcev 500 sodnika: Milanović in Česen (oba Kranj); četrtine - 25:23, 21.19, 20:14, 23:20. Plama pur: Šajn, Miličević 6 (2:1), Sajevic 21 (4:3), K. Derenčin 4, Zalar 14 (1:0), R. Hreščak 18 (3:2), Srebovt 17 (5:3), Ferenčić 6, Malečkar, S. Derenčin, L. Hreščak, Bubnič 3. Trener: Rok Dežman.

ILIRSKA BISTRICA Košarkarji Plame pur ostajajo v zgornji polovici drugoligaške lestvice. Tekma proti Hrastničanom jim je prinesla peto zmago in delitev tretjega mesta. Gostje so vodili večji del prve četrtine, a so Bistričani pred koncem prvega polčasa s koši Anžeta Srebovta in Robija Hreščaka prišli do vodstva, ki ga niso več izpustili iz rok. Rok Dežman je bil lahko zadovoljen tudi z učinkovitostjo branilske naveze Grega Sajevic-Tilen Zalar, prav vsi iz ekipe pa so odlično skakali pod obema obročema in zbrali kar 52 skokov. Hrastnik se je v 34. minuti približal na 71:63, nato pa je odločilno serijo domačinov 10:0 s trojko odprl Siniša Miličević.

Bistriški ljubitelji košarke so tako že lahko začeli razmišljati o jutrišnjem pokalnem obračunu z Litijo (ob 20. uri), na katerem bo Plama pur na domačem parketu branila štiri točke naskoka za uvrstitev med elitno osmerico. SM

Medvode : Mesarija Prunk 82:78

Športna dvorana, gledalcev 70 sodnika: Mohorič (Velenje), in Oprčkal (Vojnik); četrtine - 23:19, 27:10, 12:16, 20:33. Mesarija Prunk Sežana: Bačvič 18 (4:4), Velikonja Grbac 6, M. Trampuš 10 (2:2), Mevla 3, Abramovič 23 (5:5), Jordan Rojko 10, Kučej 8 (6:4). Trener: Teddy Delać.

MEDVODE Čeprav so bili pred tekmo favoriti, se tokrat sežanskim košarkarjem ni izšlo. Njihov krvnik je bil 31-letni branilec Jure Mišič, ki je pred devetimi leti nosil dres takratnega Kraškega zidarja, še lani pa je v tretji SKL igral za Postojno. Dosegel je dvojni dvojček s 27 točkami in 12 skoki. Gostje lep del tekme praktično niso igrali obrambe. In če vemo, da igra gostov temelji na nekaterih nosilcih igre, je podatek, da je prva peterka dosegla zgolj 37 točk (domača 64) tudi dovolj zgovoren. Že ob polčasu so Sežanci prejeli kar 50 točk, dali pa so jih le 29. V 23. minuti je bili izid 57:29, kar je bila tudi najvišja prednost domačih. Takrat je vse kazalo, da je tekma dokončno odločena.

V zadnji četrtini se je začel juriš “mesarjev” na vse ali nič, vendar jim je za popoln preobrat zmanjkalo časa. Pomembno vlogo je imel Niko Bačvič, dobri dve minuti do konca je Robert Abramovič s polaganjem razliko znižal le na pet točk (76:71). Isti igralec je 21 sekund pred koncem s trojko in košem izid znižal le na dve točki zaostanka, potem pa naredil nešportno napako. Domači so nato s črte prostih metov spet vzpostavili varno prednost.  RM

Terme Olimia : Portorož 90:74

Športna dvorana, gledalcev 100 sodniki: Letonje (Velenje) in Krofl (Zagorje ob Savi); četrtine - 28:20, 29:21, 16:16, 17:17.Portorož: Cole 26 (11:6), Zaro 2, Miklavčič 14, Bahor 4. Ž. Zagorac 14 (2:2), A. Cvetičanin 6 (2:0), Radanovič 8. Trener: Predrag Mušicki.

PODČETRTEK Le skromno število gledalcev je spremljalo obračun med vodilno ekipo lige in Portorožani, katerih cilji so letos povezani zgolj z obstankom v ligi. Prejšnji teden so se bivši ladjarji okrepili s starim znancem košarkarskih igrišč. Željko Zagorac, pred davnimi leti tudi občasni reprezentant, naj bi ekipi pomagal pod košema, ob debiju je dosegel 14 točk, štiri podaje in tri skoke. Tekma je sicer sodila v kategorijo misija nemogoče in tako pragmatično so se je gostje tudi lotili. Domači so si kmalu priborili dovolj izdatno prednost, da so priložnost za igro dobili skoraj vsi igralci, pri gostih pa je velik del tekme igralo šest košarkarjev. Spet je izstopal Timothy Robert Cole s 26 točkami in desetimi skoki (v obrambi). Pri domačih je 27 točk dal Gašper Sevšek. RM