Kolektivna igra in kraljev dvojni dvojček

Osrednja pozornost v ligi za prvaka je bila namenjena derbiju med Olimpijo in Krko, ki se je končal z zmago aktualnih prvakov, trener gostov pa je bil očitno nezadovoljen s sojenjem. Primorska je slavila v Domžalah in še poglobila krizo Heliosa. Prvo zmago v boju za napredovanje so slavili tudi Sežanci.

Po uvodnem porazu s Krko košarkarji Primorske v domačem
prvenstvu nadaljujejo v zmagovalnem ritmu. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Po uvodnem porazu s Krko košarkarji Primorske v domačem prvenstvu nadaljujejo v zmagovalnem ritmu. Foto: Zdravko Primožič/FPA

Prva SKL za prvaka

Helios Suns : Sixt Primorska 68:74

Športna dvorana, gledalcev 800 sodniki: Španič (Postojna), Grbić (Ljubljana), Poljanšek (Hraše); četrtine - 21:20, 13:17, 20:18, 14:19. Helios Suns: Brodnik 6 (4:2), Pelko 20 (3:3), Oman 2, Močnik 11 (4:3), Mahkovic 14 (14:7), Besedič 7, Šaškov 8 (2:2). Trener: Jovan Bender. Sixt Primorska: Rebec 9, Ferme 13, Čakarun 10 (1:0), Joksimović 5, Mulalić 9 (4:4), Hodžić 11 (2:2), Vujasinović 7 (4:4), King 10 (4:4). Trener: Jurica Golemac. Osebne napake: Helios 18, Sixt 25; prosti meti: Helios 27:17, Sixt 15:14; trojke: Helios 21:5, Sixt 31:10 (Rebec, Hodžić 3, Ferme, Joksimović, Mulalić, Vujasinović po 1); skok: Helios 36, Sixt 36.

DOMŽALE Koprsko moštvo si je zmago priborilo s širšim igralskim kadrom ter večjim številom razpoloženih igralcev. Na začetku je bil edini pri metu član Heliosa Jure Pelko, ki je do rezultata 24:28 praktično sam držal ravnotežje. V tem času je ob stoodstotnem metu dosegel 16 točk, na koncu pa je dosegel 20 točk in je bil ob Blažu Mahkovicu (14 točk, 13 skokov) edina protiutež gostom. Ti so bili vendarle dovolj spretni, da so v končnici ohranili prednost desetih točk, ki so si jih po velikih težavah priigrali v zadnji četrtini. Domžalčani so sicer zapretili v tretji četrtini, ko so gostje zgrešili kar devet od enajstih metov na koš. Po nešportni osebni napaki Mirka Mulalića nad Mahkovicem je slovenski reprezentant najprej zgrešil oba prosta meta, Aleksander Šaškov pa je nato poskrbel za najvišjo prednost Heliosa na tekmi (52:45). Takrat se je koprsko moštvo zdramilo in z delnim izidom 14:2 v naslednjih štirih minutah igre povsem obrnilo rezultat v svojo korist (59:54). Sixt Primorska se je tudi tokrat izkazala kot kolektiv. Največ točk je dosegel Tadej Ferme (13), še trije igralci so imeli dvomestno število točk, Mulalić in Matic Rebec pa sta tekmo končala z devetimi točkami. Shawn King je dosegel dvojnega dvojčka - 10 točk, 12 skokov. “Energijsko zagotovo nismo bili pravi, na roke pa nam je šlo dejstvo, da so imeli Domžalčani zmanjšano rotacijo igralcev, tako da je na koncu presodila naša daljša klop,” je tekmo ocenil trener gostov Jurica Golemac.

Prva SKL - za obstanek

Mesarija Prunk : LTH Castings 88:68

Športna dvorana SŠ S. Kosovela, gledalcev 300 sodniki: Blaško, Palčič (oba Postojna), Kuzmin (Vipava); četrtine - 24:16, 19:25, 30:5, 15:22. Mesarija Prunk Sežana: Urbas 18 (1:1), Sirnik 14, Stepančič 2, Grum 18 (1:1), Milašinović 14, Furlan 1 (2:1), L. Dimec 4, Duncan 17 (2:1). Trener: Igor Thaler. LTH Castings: Dornik 11 (7:3), Strmčnik 4, Stopar 18 (1:1), Lisica 16 (7:5), Sočak 8, Čergič 3, Markovič 6 (2:1), Jugovic 2. Trener: Jaka Hladnik. Osebne napake: MP 17, LTH 12; prosti meti: MP 6:4, LTH 17:9; trojke: MP 30:12 (Urbas 5, Milašinović 4, Sirnik 2, Grum 1), LTH 23:7; skok: MP 43, LTH 36.

SEŽANA Drugoligaški moštvi pred tekmo še nista imeli zmage v ligi za obstanek oziroma za napredovanje, proti oslabljenim Ločanom pa so prvi par točk vknjižili Sežanci. Že v uvodni četrtini so domači prevzeli pobudo in hitro povedli za osem točk, vendar so se v drugi četrtini Škofjeločani vrnili in na glavni odmor odšli zgolj z dvema točkama zaostanka. Košarkarji LTH Castings so vodili le z 2:0. Odločitev o zmagovalcu je padla v tretji četrtini, ki so jo “mesarji” dobili s 30:5. V 34. minuti je prednost gostiteljev, kjer glavno vlogo nosijo vselej ista imena, prvič presegla mejo 30 točk, ob  koncu pa je uspelo gostom zaostanek nekoliko znižati. Moštvo Jake Hladnika je izgubilo kar 21 žog. “V tretji četrtini smo odigrali odlično v obrambi, zadevali v napadu in vprašanje zmagovalca rešili že pred zadnjo četrtino. Upam, da bomo serijo zmag nadaljujevali tudi v prihodnjem krogu, ko gostujemo v Celju,” je povedal domači trener Igor Thaler.

Druga SKL - za razvrstitev

Plama pur : Parklji 81:69

Dvorana OŠ Antona Žnideršiča, gledalcev 200 sodnika Ploj in Lesar (oba Ljubljana); četrtine - 10:23, 22:13, 20:15, 29:18). Plama pur: L. Hreščak 5 (2:2), Zalar 15 (5:5), R. Hreščak 12 (3:2), Srebovt 20 (3:1), Jenko 14 (2:2), Janežič 13 (2:2), Miličević 2. Trener: Rok Dežman.

ILIRSKA BISTRICA Plama pur je zabeležila drugo zmago v ligi za razvrstitev, Parklji pa so izgubili še tretjo tekmo v drugem delu sezone, skupno že šesto. Parklji so prevladovali v prvi polovici tekme, ko so vodili tudi s 15 točkami naskoka. Ob koncu druge četrtine so se košarkarji Plame približali, odločilno prednost pa so ustvarili v zadnji četrtini. Tilen Zalar je tekmo sklenil s trojnim dvojčkom, pri Ljubljančanih pa se je izkazal 17-letni Jure Ličen, ki je ob 19 točkah zbral še 14 skokov.

ECE Triglav : Portorož 84:77

Dvorana Planina, gledalcev 50, sodnika Begić (Ljubljana) in Kosi (Log pri Brezovici); četrtine - 20:11, 22:14, 19:21, 23:31. Portorož: Pačarić 6 (2:2), Kavgić 15 (4:4), Miklavčič 18 (7:6), Rožanc 16 (4:3), Bahor 2, A. Cvetičanin 2, Bladassi 2, Prokopenko 16 (8:6). Trener: Konstantin Subotić.

KRANJ Košarkarji Triglava so zmagali drugič zapored, Portorož pa je prvič izgubil v drugem delu sezone. Kranjčani so prevladovali večino tekme, vodili tudi s 23 točkami naskoka, vseeno pa do zmage niso prišli zlahka. Portorožan Luka Rožanc je v 37. minuti rezultat znižal na dve točki zaostanka. Kranjčani so bili v končnici zbrani s črte prostih metov in z zmago skočili na vrh razpredelnice. Najboljši strelec tekme je bil Anže Zdolšek, ki je dosegel 23 točk.