Zakon o drugem tiru je v čakalnici

V sredo bodo v Divači podpisali pogodbo za pripravljalna dela oziroma gradnjo dostopnih cest do trase drugega tira, ki jih bosta za 14,4 milijona evrov izvedla Kolektor CPG in bosanski Euroasfalt. A del na terenu ne bo mogoče začeti, saj zakon o drugem tiru tri mesece po referendumu še ni uveljavljen. Drugi tir je zdaj posredno v rokah ustavnega sodišča.

  Tri mesece po referendumu zakon o drugem tiru še ni uveljavljen. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Tri mesece po referendumu zakon o drugem tiru še ni uveljavljen. Foto: Zdravko Primožič/FPA

LJUBLJANA > “Morebitna odločitev ustavnega sodišča, da zakon o drugem tiru ne bo uveljavljen, zaustavlja njegovo gradnjo,” je včeraj opozoril državni sekretar na infrastrukturnem ministrstvu Jure Leben. Vseeno upa, da bodo ustavni sodniki odločili čimprej in prednostno, saj pri projektu drugi tir že nastaja gospodarska in finančna škoda.

V ustavni presoji ni zakon o drugem tiru, ki so ga volilci podprli septembra na referendumu, ampak zakon o referendumu in ljudski iniciativi ter del zakona o volilni in referendumski kampanji. Na ustavno sodišče jih je poslalo vrhovno sodišče, potem ko je obravnavalo pritožbo pobudnika referenduma o zakonu o drugem tiru Vilija Kovačiča zoper poročilo državne volilne komisije o izidu glasovanja na referendumu. Kovačič je zadovoljen, da je vrhovno sodišče zakona dalo v ustavno presojo. Napoveduje, da bo odločitvi ustavnega sodišča zahteval nov referendum o zakonu o drugem tiru skupaj z državnozborskimi volitvami in s predhodno usklajeno zakonodajo, ki bo obema stranema omogočala enakovredno sodelovanje v kampanji.

Gradbena dela in črpanje denarja EU zaustavljeni

Jure Leben je pojasnil, da zaradi tega zapleta trenutno ne morejo začeti z gradbenimi deli na terenu, po njegovih besedah pa je ogroženih tudi 153 milijonov evrov nepovratnega evropskega denarja, ki jih je Slovenija dobila za projekt: če jih ne bodo koristili po zastavljeni časovnici, bo treba denar vrniti.

Državno podjetje 2TDK, ki ga vodi Metod Dragonja, brez uveljavitve zakona o drugem tiru ne more postati investitor projekta. Tudi zato bo pogodbo s Kolektorjem CPG in Euroasfaltom prihodnji teden podpisala direkcija za infrastrukturo in ne 2TDK.

Koalicijski poslanci pozivajo ustavno sodišče

V kolikšnem času bo ustavno sodišče odločilo, ni znano. Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer verjame, da ustavno sodišče razume, da je to “prednostna domača naloga”. Poudarja, da ni več časa in ne morejo več čakati, če želijo v razvoj za prihodnost.

Vodja poslancev SD Matjaž Han upa, da si Slovenija ne bo zabijala avtogola, predsednik državnega zbora Milan Brglez pa aktualnih postopkov pred sodišči v torek ni želel komentirati, dejal pa je, da je vsak dan, ko država ne dela na razvoju in gradnji drugega tira, izgubljen dan.


Najbolj brano