Slovenija bo tožbe proti italijanskim radijskim postajam vložila jeseni

Problematika seganja italijanskih radijskih frekvenc na slovensko ozemlje in obratno ostaja nerešena, a si vlada na različne načine prizadeva za zaščito slovenskih interesov, je poudaril minister za javno upravo Rudi Medved. Tožbe proti italijanskim postajam so eden od ukrepov, a Medved več stavi na druge, konstruktivnejše rešitve.

Italijanske radijske postaje zaradi seganja frekvenc slovenskih 
radijskih postaj prek državnih meja tožijo slovenske postaje, 
Slovenija pa bo vložila tožbe proti italijanskim. Foto: pixabay.com
Italijanske radijske postaje zaradi seganja frekvenc slovenskih radijskih postaj prek državnih meja tožijo slovenske postaje, Slovenija pa bo vložila tožbe proti italijanskim. Foto: pixabay.com

LJUBLJANA > Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani je Rudi Medved dejal, da so v minulih mesecih izvedli več ukrepov, kot so udeležba na več bilateralnih sestankih, nadaljevanje mediacije pri Evropski komisiji, tretja diplomatska nota ministrstva za zunanje zadeve, novi pozivi italijanski vladi za ureditev stanja in redno obveščanje Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU).

Tožbe naj bi zganile italijansko politiko

Tožbe, ki jih je Slovenija napovedala proti italijanskim radijskim postajam, so po njegovih besedah v pripravi, vložili pa jih bodo jeseni. Minister obžaluje, da so se bili problematike prisiljeni lotiti na takšen način, a so ugotovili, da so tožbe nujne za zaščito slovenskih interesov.

"Prav tako si ne delamo utvar, da bodo tožbe to težavo kar rešile. Bodo pa gotovo imele določene učinke, med drugim finančne," je dejal in izrazil upanje, da bo tovrsten pritisk "zganil italijansko politiko".

Medved upa, da bodo problematiko lahko rešili na druge, konstruktivnejše načine. Septembra tako načrtuje uradni obisk v Rimu, kar bo po njegovih besedah prvi uradni obisk slovenskega ministra za javno upravo v Italiji.

Danes se je v Ljubljani začel tudi dvodnevni četrti multilateralni sestanek o usklajeni uporabi FM dela radijskega spektra, ki se ga udeležujejo predstavniki Slovenije, Italije, Francije, Švice, Hrvaške in Malte. Popoldne naj bi se jim pridružili tudi predstavniki ITU.

Težavo bi zmanjšal ali odpravil digitalni radio

"Na sestanku se je še enkrat znova pokazalo, da so iz tehničnega vidika vse te zadeve rešljive. Če bi politika poslušala strokovnjake, bi bila ta težava že rešena," je ocenil Medved. Poudaril je še, da bo težavo verjetno precej zmanjšala ali celo odpravila uvedba digitalnega radia, ki pa bo po pričakovanjih dokončana šele čez nekaj let.

Pravi način reševanja problematike bi bil po mnenju v. d. generalnega direktorja direktorata za informacijsko družbo na ministrstvu za javno upravo Marjana Turka v tem, "da se Italija sprijazni s svojimi obveznostmi iz mednarodnih sporazumov".

Italijanske postaje si pravdanje lahko privoščijo

Tožeče italijanske postaje po podatkih ministrstva sodijo v tri velike medijske konzorcije. "To jim daje močno finančno zaledje, ki jim omogoča, da si pravdanje lahko privoščijo," je povedal Turk in dodal, da slovenskim postajam v sodnih postopkih pomaga tudi država. Mednarodnega sodišča, ki bi bilo pristojno za to področje, ni.

Vzrok več kot desetletje trajajočih nesoglasij na tem področju je mednarodno neusklajena uporaba radiodifuznega dela spektra s strani Italije, kar na obmejnih območjih povzroča medsebojno motenje z drugimi državami.

Italijanske radijske postaje zaradi seganja frekvenc slovenskih radijskih postaj prek državnih meja tožijo slovenske postaje, Slovenija pa bo vložila tožbe proti italijanskim. Njihovo oddajanje namreč sega v frekvence, ki so bile slovenskim radijskim postajam dodeljene skladno z mednarodnimi sporazumi.


Najbolj brano