Pripeka priklicala požarno ogroženost

Razen idrijske, cerkljanske, tolminske, kobariške in bovške so vse preostale primorske občine od včeraj zelo požarno ogrožene. Sobotni dež je razglas velike požarne ogroženosti očitno le odložil za nekaj dni, pripeka, ki naj bi pritisnila te dni, pa bo stanje le še poslabšala.

Koprski poklicni in istrski prostovoljni gasilci se razglasa veselijo 
predvsem zato, ker morajo po razglasu vlaki na strmi progi čez 
Kraški rob voziti počasneje, zato tudi manj zavirajo in manj netijo 
požare.
Koprski poklicni in istrski prostovoljni gasilci se razglasa veselijo predvsem zato, ker morajo po razglasu vlaki na strmi progi čez Kraški rob voziti počasneje, zato tudi manj zavirajo in manj netijo požare. 

PRIMORSKA >“Razmere za požare v naravi so idealne. Danes še malo piha, tako da manjka samo še iskra in požar večjih razsežnosti se lahko hitro razplamti,” je razglas velike požarne nevarnosti na območju skoraj vse Primorske včeraj pozdravil direktor koprske gasilske brigade Denis Glavina. Koprski poklicni in istrski prostovoljni gasilci se razglasa veselijo predvsem zato, ker morajo po razglasu vlaki na strmi progi čez Kraški rob voziti počasneje, zato tudi manj zavirajo in manj netijo požare. Prav žareči koščki zavor vagonov so pred leti zanetili nekaj najhujših požarov.

“Nekaj požarov smo doslej že imeli v naravi, ni bilo pa nič hujšega. Je pa tak razglas absolutno koristen, predvsem kot preventiva pred požari,” je dodal Glavina. Razglas obremenjuje predvsem prostovoljna društva, ki morajo do preklica redno ogledovati teren, v brigadi pa lahko direktor gasilcem omeji tudi dopuste, če bi bilo stanje v naravi kritično.

V naravi je prepovedano prižigati odprti ogenj, odmetavati goreče predmete, prižigati kresove ali kakorkoli kuriti izven pozidanih površin.

“Vsaka preventiva je boljša kot kurativa,” meni tudi poveljnik novogoriške poklicne gasilske enote Simon Vendramin. Tudi na Goriškem doslej niso imeli skoraj nobenih požarov v naravi. Če pa se bodo uresničile napovedi o vročinskem valu, pa Vendramin pravi, da bo nevarnost zagotovo bistveno večja. Na Goriškem je sicer narava bistveno bolj zelena in sveža kot v Istri.

V času trajanja ogroženosti bodo prostovoljni gasilci izvajali požarne straže, njihovo delo pa morajo organizirati in koordinirati občine oziroma gasilske zveze in društva. Uprava za zaščito in reševanje je z včerajšnjim dnem razglasila veliko požarno ogroženost vseh štirih istrskih občin, vseh sedmih občin srednjega dela Primorske in sedmih občin na Vipavskem, Goriškem in v Brdih.

Do preklica je tako v naravi prepovedano prižigati odprti ogenj, odmetavati goreče predmete, prižigati kresove ali kakorkoli kuriti izven pozidanih površin. Spoštovanje prepovedi naj bi nadzirali inšpektorji za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in policija.


Najbolj brano