Nič se ne bo spremenilo

Ena od nalog vlade v odhajanju oziroma tistih, ki bodo vodili Slovenijo do novih volitev, bo tudi vodenje aktivne politike v zvezi s hrvaškim nespoštovanjem arbitražne odločitve o državni meji. Tisti, ki so neposredno udeleženi v procesu razmejevanja, menijo, da Cerarjev odstop ne bo vplival na proces implementacije arbitražne razsodbe.

Padec vlade ne bi smel spremeniti dinamike slovensko-hrvaško 
odnosov. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Padec vlade ne bi smel spremeniti dinamike slovensko-hrvaško odnosov. Foto: Zdravko Primožič/FPA

Vlada je prav na sredini večerni seji sprejela pismo Evropski komisiji glede tožbe proti Hrvaški in sprejela zavezo, da Slovenija vloži tožbo proti Hrvaški pred Sodiščem EU, če tega ne bo storila komisija in če bo Hrvaška še naprej zavračala implementacijo odločbe.

“Odstop Cerarja ne bi smel vplivati na proces implementacije arbitražne sodbe. Pravzaprav upam, da ne bo vplival. Tudi brez njegovega odstopa so bile volitve pred vrati, tako da gre ta odstop razumeti tudi v kontekstu predvolilne kampanje. V odhajajoči vladi pa niti ni interesa, da bi zaustavili proces uveljavitve državne meje. Zapletlo bi se, če bi na volitvah zmagala kakšna drugačna opcija, saj menim, da arbitražni postopek in razsodba predstavljata uspeh za Slovenijo, zato bi bilo dobro, da se te zadeve konča,” ocenjuje Denis Fakin, predsednik KS Sečovlje.

Zakonodaja za implementacijo razsodbe je že uveljavljena, načini uveljavljanja nadzora nad ozemljem, ki je po arbitražni razsodbi pripadlo Sloveniji, v katerih sodelujejo policija, inšpektorske službe in pravosodje, pa so prav tako sprejeti.

“Ne pričakujem, da bi odstop Cerarja kakorkoli spremenil zadeve. Nič se ne bo zgodilo, vse bo isto. Obveza vlade, da pošlje pismo v Bruselj in nato toži Hrvaško pa se ne nanaša zgolj na to vlado, temveč tudi na naslednjo. Tako ali tako s Hrvaško v zadnjem obdobju ni bilo pogajanj ali kontaktov glede državne meje, zdaj, ko bomo brez operativne vlade, pa jih prav tako ne bo. Še dolgo se ne bo nič spremenilo,” meni izolski ribič Robert Radolovič, ki je ribolovno sezono dejansko že zaključil in te dni pripravlja barko za turistično sezono.

O vsebini pisma, ki bo romalo v Bruselj, Cerar v sredo in včeraj ni govoril. Ta tako do nadaljnjega ostaja zaupne narave. Po napovedih sicer pismo že vsebuje povsem konkretne kršitve evropskega prava, do katerih prihaja zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne sodbe o meji med državama, s tem pa tudi vse elemente tožbe. Ko Evropska komisija prejme pismo, ima za odgovor tri mesece časa. Če bo komisija sprožila postopek zoper Hrvaško, bo prevzela zadeve v svoje roke, sicer pa bo Slovenija s postopki nadaljevala sama. Vlada je sprejela tudi poseben sklep, ki bo omogočal vložitev tožbe tudi v predvolilnem času oz. če še ne bo nove vlade s polnimi pooblastili. Pismo so prejšnji četrtek na zaprti seji soglasno podprli tudi člani parlamentarnega odbora za zunanjo politiko.


Najbolj brano