Nesoglasja v koaliciji glede izplačila regresa upokojencem še odmevajo

Nesoglasja Desus in SAB glede izplačila regresa upokojencem odmevajo tudi danes. Alenka Bratušek je povedala, da je prvakom koalicije in nekaterim v vladi v zvezi s tem poslala elektronsko pošto. Zanikala je navedbe Karla Erjavca, da so bili danes dogovorjeni pri ministru Andreju Bertonclju. Koalicija naj bi nesoglasja uskladila še pred sejo vlade.

Nesoglasja Desus in SAB glede izplačila regresa upokojencem 
odmevajo tudi danes. Alenka Bratušek je povedala, da je prvakom 
koalicije in nekaterim v vladi v zvezi s tem poslala elektronsko 
pošto. Foto: ZIGA ZIVULOVIC JR.
Nesoglasja Desus in SAB glede izplačila regresa upokojencem odmevajo tudi danes. Alenka Bratušek je povedala, da je prvakom koalicije in nekaterim v vladi v zvezi s tem poslala elektronsko pošto. Foto: ZIGA ZIVULOVIC JR.

LJUBLJANA > Po besedah predsednice SAB Bratuškove bi se srečanja pri Bertonclju z veseljem udeležili, če bi prejeli vabilo.

Kot je namreč za STA danes dejal predsednik Desus Erjavec, naj bi se z Bratuškovo danes sestala z Bertoncljem. Ta bi povedal, koliko denarja lahko namenijo izplačilu regresa za upokojence, z Bratuškovo pa bi se morala uskladiti, kako ga izplačati. A je to po Erjavčevih trditvah padlo v vodo po torkovi novinarski konferenci Bratuškove, na kateri je predstavila kompromisni predlog za izplačilo regresa, in sicer v treh razredih.

Na omenjeni novinarski konferenci je Bratuškova tudi dejala, da je bilo na sobotnem koalicijskem srečanju tudi s finančnim ministrom dogovorjeno, da se za izplačilo dodatka zagotovi 33 milijonov evrov več kot letos. Erjavec in Bertoncelj pa sta slednje v torek zanikala.

Na razpravo na očeh javnosti se je v torek zvečer na twitterju kritično odzval tudi premier Marjan Šarec. "Cel dan spremljam javne debate okrog boja za upokojence. Moje pričakovanje je bilo, da se bosta dotična partnerja dogovorila. A ni bilo mišljeno preko tiskovnih konferenc. Korektno bi bilo Karla Erjavca počakati, da se vrne iz tujine," je navedel.

Bratuškova danes tega ne komentira. Je pa pojasnila, da je v torek ves dan neuspešno poskušala priti v kontakt z Bertoncljem. Njemu, Šarcu, Erjavcu, vodji poslancev Desus Francu Jurši, državnemu sekretarju v kabinetu predsednika vlade Vojmirju Urlepu ter v vednost predsednikoma SMC in SD Miru Cerarju ter Dejanu Židanu pa je poslala elektronsko sporočilo, v katerem je navedla, da so v SAB opravili domačo nalogo, skušali poiskati rešitev glede regresa upokojencev in našli kompromisni predlog, ki je cenejši za proračun. Partnerje tudi prosi za odziv, ali je kompromisni predlog SAB zanje sprejemljiv.

"V SAB si želimo, da bi se pogovarjali o tem, kaj se je koalicija dogovorila, in ne o tem, kaj se ni," je ponovila. Dodala je, da nesporazumov ne bi bilo, če bi spoštovali to, kar piše v koalicijskem sporazumu. Slednji predvideva izplačilo regresa v dveh razredih, kar bi skupno pomenilo 178 milijonov evrov.

Premier je sicer po sobotnem koalicijskem srečanju napovedal, da bo vlada v četrtek obravnavala in predvidoma potrdila novelo zakona o izvrševanju proračuna, da pa ostaja odprto eno vprašanje, o katerem se morajo dogovoriti nekateri koalicijski partnerji.

Desus namreč vztraja, da je najbolj pravično izplačilo letnega dodatka v petih razredih. Erjavec je danes povedal, da bodo počakali na finančnega ministra, ki bo v četrtek predvidoma že na koalicijskem srečanju pred sejo vlade predložil predlog novele zakona o izvrševanju proračuna.

Prvak Desus je še ocenil, da je Bratuškova v torek očitno zavedla predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije Janeza Sušnika, ki je sodeloval na njeni novinarski konferenci in podprl predlog glede izplačila regresa. Po Erjavčevih navedbah tudi Šarčeva izjava na twitterju potrjuje to, kar so se dogovorili.

Predsednik SD Židan se danes ni želel opredeljevati glede različnih mnenj, do katerih prihaja med SAB in Desus, prav tako ni želel govoriti o tem, kaj se je koalicija v soboto dejansko dogovorila. Naj bi pa koalicija končno odločitev glede načina izplačevanja regresa za upokojence po njegovih besedah sprejela v četrtek pred sejo vlade, tako da bi lahko šel predlog zakona o izvrševanju proračuna v DZ usklajen. Priznal je, da so bila glede regresa nekoliko različna mnenja, a verjamejo, da jih bodo do četrtka uskladili, ker "vsi vemo, da je prišel čas, da se nekatere krivice iz preteklosti popravijo".

Cerar pa je dejal, da je SMC konstruktivna članica koalicije in bo takšna ostala tudi pri vprašanju regresa za upokojence. "To, da pri letnem dodatku prihaja do trenj, je po njegovih besedah očitno, a mora o tem spregovoriti predvsem predsednik vlade, je dejal. V SMC se sicer po njegovih besedah zavzemajo za to, da bi se upokojencem namenilo čim več denarja, a v skladu z javnofinančnimi zmožnostmi.


Najbolj brano