Menardova: Obravnava zelo po pričakovanjih, občutki pozitivni

Slovenska agentka Maja Menard je po ustni obravnavi o dopustnosti slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega pravnega reda kot posledice neizvajanja arbitražne razsodbe na Sodišču EU v Luksemburgu dejala, da je obravnava tekla zelo po pričakovanjih in da so njeni občutki pozitivni. Odločitev pričakuje v začetku prihodnjega leta.

 Foto: Petra von Wullerstorff/STA
Foto: Petra von Wullerstorff/STA

LUXEMBOURG > “Bilo je zelo po pričakovanjih. Zadovoljni smo, da smo imeli priložnost svoja stališča ponovno predstaviti, tokrat pred velikim senatom, kar zadevi daje velik pomen. Je bila pa po pričakovanjih prav tako intenzivna debata z vprašanji sodnikov, ki so nam ponovno dala možnost, da damo sodnikom še nekaj dodatnih pojasnil,” je Maja Menard odgovorila na vprašanje, ali je zadovoljna s potekom obravnave.

O tem, ali je slovenska stran prepričala sodnike, glede na to, da je več sodnikov in celo sam predsednik senata in sodišča Koen Lenaerts izpostavljalo vprašanja v povezavi z mednarodnopravno naravo primera, je Menardova odgovorila, da so njeni osebni občutki pozitivni in da je bila obravnava dobra priložnost, da so lahko natančno odgovorili tudi na ta vprašanja.

Predstavnik zunanjega ministrstva Marko Vrevc pa je izpostavil pričakovanje, da se bodo s hrvaško stranjo na tem sodišču še srečali, torej da sodišče ne bo odločilo, da je tožba nedopustna. “Vsaka drugačna odločitev bi bila presenečenje,” je menil.

Vrevc je tudi poudaril, da se je Slovenija pred 15 leti vključila v EU, ker je to prostor, kjer so soodvisne varnost, blaginja in pravna država. Pozneje se je izkazalo, da nekatere članice pravno varnost in spoštovanje prava razumejo nekoliko drugače in zato smo sedaj tukaj, ampak prepričani smo, da smo z našimi argumenti na pravi poti, je dodal.

V povezavi s hrvaškim sklicevanjem na 273. člen pogodbe EU kot edino možno pravno podlago za reševanje tega spora je Menardova komentirala z besedami, da to ni presenečenje, saj so to videli tudi v njihovih pisnih vlogah na več mestih.

“Mi ostajamo prepričani, da je to neutemeljeno, saj je to nek kvazi arbitražni postopek, ki zahteva soglasje obeh strani, naše stališče pa ostaja, da je mejni spor rešen, zato soglasja za ponovno reševanje takega spora ne potrebujemo,” je dejala.

Prav ta člen je aprila lani tudi predsednik sodišča Lenaerts, ki predseduje velikemu senatu, ponudil v premislek Sloveniji, ki Hrvaško toži na podlagi člena 259. 273. člen predvideva, da članici spor sodišču predložita sporazumno.

Na vprašanje, kdaj pričakuje odločitev glede dopustnosti tožbe, je Menardova dejala, da je težko ugibati o časovnici, a da običajno traja še vsaj nekaj mesecev po mnenju generalnega pravobranilca, ki bo objavljeno 6. novembra, tako da odločitev osebno pričakuje v začetku prihodnjega leta.


Najbolj brano