Ljubiteljem gora na voljo dvojezična zgibanka za varnejši korak

Planinska zveza Slovenije je v sodelovanju z Gorsko reševalno zvezo Slovenije za varnejši poletni obisk gora pripravila dvojezično zgibanko. Na voljo je po 10.000 izvodov slovenske in angleške različice, s tem pa želijo prispevati k varnejšemu koraku tako domačih in tujih obiskovalcev slovenskih gora, so sporočili s Planinske zveze Slovenije (PZS).

K varnosti v gorah v veliki meri prispeva ustrezna oprema. Foto: STA
K varnosti v gorah v veliki meri prispeva ustrezna oprema. Foto: STA

LJUBLJANA > Zgibanka je že na voljo na spletni strani PZS in na sedežu Planinske zveze Slovenije, še v tem tednu pa bo na voljo tudi drugod po Sloveniji - v turističnoinformacijskih centrih, na sedežih lokalnih turističnih organizacij, policijskih postajah, pri nekaterih ponudnikih namestitev ter na planinskih društvih in kočah.

Celo v poznem poletju lahko v gorskem svetu namreč naletimo na zaplate snega ali pa nas presenetijo popoldanske nevihte s strelami in burne vremenske spremembe. Kot so poudarili v PZS, skušajo v luči porasta števila gorskih nesreč vse leto obiskovalce gora osveščati o varnejšem obiskovanju gora.

Da bi bili o primerni pripravi na turo in o pasteh, na katere lahko naletijo, dobro obveščeni, so v PZS v sodelovanju z gorsko reševalno zvezo pripravili zgibanko Varneje v gore poleti. "To je sicer le majhen korak k zmanjšanju števila nesreč v gorah, večjega pa lahko naredi vsak sam s pripravo na turo, upoštevanjem priporočil in predvsem pametjo v glavi in ne v mobilnem telefonu," so besede strokovnega sodelavca Matjaža Šerkezija povzeli pri PZS.

V teh dneh je na severnih pobočjih gora in v globokih grapah v visokogorju še vedno veliko snežišč, ki so trda in predstavljajo izredno veliko nevarnost za zdrs. Poleg kakovostne obutve na nogah zato na PZS priporočajo tudi dereze in cepin. V nahrbtnik pa sodijo komplet prve pomoči, zemljevid, čelna svetilka, železna rezerva hrane in zadostna količina tekočine, mobilni telefon in alu-folija ali bivak vreča.

Skoraj obvezen del tehnične opreme je tudi čelada, saj se po koncu zime kamenje pogosto kruši iz sten. Zato je po koncu zime s kamenjem naložena tudi marsikatera planinska pot. "Vse našteto naj obiskovalci gora upoštevajo pri izbiri cilja, poti in aktivnosti v gorah - to pa naj prilagodijo svoji psihofizični pripravljenosti in izkušenosti," svetujejo v PZS.

Prvi korak k varnejšemu obisku gora pa je načrt poti. Gorniki naj zato pred odhodom preverijo vremensko napoved in stanje poti, če nameravajo prespati v planinski koči, pa naj ležišče pravočasno rezervirajo, so navedli na PZS.


Najbolj brano