Evropski tisk o skoraj hkratnem odstopu premierjev Slovenije in Slovaške

Več evropskih medijev danes izpostavlja zanimivo naključje, da sta skoraj hkrati odstopila premierja Slovenije in Slovaške, držav, ki ju pogosto zamenjujejo. Nemški FAZ ob tem pojasnjuje, da so razlogi za odstopa povsem različni.

www.politico.eu
www.politico.eu 

Nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) poroča, da je slovenski premier Miro Cerar odstopil nekaj mesecev pred iztekom mandata, kot razlog pa je navedel odločitev vrhovnega sodišča glede pomembnega železniškega projekta. V odstopni izjavi pa je ošvrknil tudi dosedanje koalicijske partnerje in sindikate.

V ločenem članku z naslovom Evrodežela Slovenija drsi v krizo pa FAZ piše, da se Slovenija in Slovaška - državi s podobnim imenom - ubadata s podobnimi težavami. Odstopila sta premierja Cerar in Robert Fico, tako da sta dve od vzhodnoevropski članic območja evra v vladni krizi. Razlogi so sicer povsem različni, pojasnjuje časnik.

Dodaja, je milijardo evrov vreden projekt drugega tira največja infrastrukturna investicija v dvomilijonski državi, pristanišče Koper, do katerega naj bi vodil, pa je eno ključnih gonil slovenskega gospodarstva.

FAZ navaja izjavo ekonomistke Hermine Vidovic z dunajskega instituta WIIW, ki je dejala, da v Sloveniji obstaja velik primanjkljaj v zdravstvu, sicer pa gre gospodarstvu zelo dobro, rast bruto domačega proizvoda je bila lani petodstotna, proračun je skoraj izravnan, razen Češke pa nobena druga vzhodna članica EU ni tako blizu Zahodu. "Cerarjeva težava je, da mu ljudstvo teh uspehov ne pripisuje," pravi ekonomistka.

Avstrijski Der Standard na spletni strani piše, da je v socialnoliberalni slovenski vladi že nekaj časa prihajalo do napetosti. Kljub temu je bil Cerarjev odstop po mnenju politologa Marka Lovca, ki ga navaja časnik, presenečenje. Lovec pa vendarle meni, da ima preudaren profesor prava možnosti na volitvah, toliko bolj, ker šef socialdemokratov Dejan Židan ni zelo karizmatičen.

Prav tako avstrijski Die Presse pa v članku z naslovom Ura politikov imitatorjev piše, da so bili celo Cerarjevi koalicijski partnerji v sredo zvečer, ko je premier sporočil odstop, zaprepadeni. Ocenjuje, da ima Cerar le malo možnosti za ponovno izvolitev, nova zvezda slovenske politike pa je nekdanji imitator Marjan Šarec.

Časnik navaja tudi vodjo opozicije Janeza Janšo, ki je mnenja, da so znova na delu temne sile, ki želijo preprečiti, da bi se on znova vrnil na sedež vlade, saj bo Šarec ob uspehu spet oblikoval levosredinsko koalicijo.

Bruseljski spletni medij Politico pa se je pozabaval na račun dejstva, da sta isti večer odstop ponudila premierja Slovenije in Slovaške, držav, ki se ju pogosto zamenjuje, v angleščini pa se razlikujeta le v eni črki. Za bralce so pripravili kar kviz o poznavanju obeh držav. Politico sicer tudi piše, da bo Slovenija (kot dodajajo, so štirikrat preverili, ali gre za pravo državo) danes Evropski komisiji posredovala pismo v zvezi s hrvaškim nespoštovanjem arbitražne razsodbe o meji med državama.

Če komisija ne bo prevzela postopka, bo Slovenija sama sprožila postopek na Sodišču EU, piše Politico in ob tem navaja besede pravnika Evropske komisije, ki pozna zadevo. Dejal je, da bi raje naredili kar koli, resnično kar koli, kot se vpletli v omenjeno zadevo.

O zanimivem naključju, da sta odstop hkrati ponudila premierja Slovaške in Slovenije, piše tudi britanski BBC, ki dodaja, da državi zaradi številnih podobnosti že od njunega nastanka stalno zamenjujejo.


Najbolj brano