Cerar: EU se bo morala konkretno odzvati na pozitivne premike na Balkanu

Zunanji minister Miro Cerar je danes v Bruslju izpostavil pomen zelo konkretnih dejanj EU v odziv na pozitivne premike na Zahodnem Balkanu. V nasprotnem primeru bo regija za EU geostrateško izgubljena, kar bo velika izguba za evropsko družino, je opozoril. Konkretno pričakuje junija odločitev za začetek pristopnih pogajanj z Makedonijo in Albanijo.

Miro Cerar Foto: STA
Miro Cerar Foto: STA

BRUSELJ > Ob koncu leta 2018 lahko po besedah Mira Cerarja na Zahodnem Balkanu ugotovimo premike v pozitivno smer, ki dajejo upanje, da se bo proces integracije držav v regiji lahko v prihodnjih letih uspešno nadaljeval, če bodo seveda te izpolnile vse pogoje.

V okviru širitvenega procesa je minister izpostavil dve uspešni slovenski pobudi: za integrirano upravljanje notranjih meja, ki je omogočila skupen premik pri usklajevanju v boju proti kriminalu, in pozitivno agendo za mlade.

“EU je najboljši porok za stabilnost Evrope”

Cerar izpostavlja zavedanje, da se na Zahodnem Balkanu uveljavljajo različni geopolitični interesi, tudi Rusije, Turčije in Kitajske, zato je izjemno pomembno, da EU intenzivno nadaljuje proces integracije ter pri tem pokaže ne le izjave in pobude, ampak zelo konkretna dejanja.

“EU je najboljši porok za stabilnost Evrope. Čim prej jih je treba integrirati, takoj ko bodo izpolnile reforme, kajti če jih ne bomo, bo ta del Evrope za nas geostrateško izgubljen in to bi bila velika izguba za našo evropsko družino,” je posvaril minister.

Cerar konkretno pričakuje, da bo unija junija prihodnje leto sprejela odločitev, da se začnejo pristopna pogajanja z Makedonijo in Albanijo, zlasti v primeru uresničitve prespanskega dogovora EU to absolutno mora storiti.

Intenzivna diplomatska prizadevanja

Prav tako je po njegovih besedah treba storiti vse za celovit dogovor Srbije in Kosova, ki bo rešil vsa odprta vprašanja, bo dovolj konkreten in jasen ter ne bo imel negativnih posledic za širšo balkansko regijo.

Cerar je prepričan, da obstaja možnost, da se bo dialog Beograda in Prištine nadaljeval v bolj konstruktivni luči. Izpostavil je zelo intenzivna diplomatska prizadevanja za nadaljevanje dialoga in pomen vloge EU.

Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini je sicer danes v Bruslju poudarila, da dialog ne pripada EU, temveč obema stranema, ki tudi opredelita dnevni red, globino razprave in ne nazadnje izid.

Cerar: Čim prej je treba zagotoviti delujoče institucije

V povezavi z idejami o spreminjanju meje je Mogherinijeva izpostavila, da je ključno zagotoviti, da izid dialoga ne bo povzročal etničnih delitev med državami, da torej ne bo vodil v “etnično čiste države”.

V povezavi z BiH je Cerar danes izpostavil, da je treba čim prej zagotoviti delujoče institucije in intenzivno nadaljevati proces reform, ki morajo državo pripeljati od Daytona v EU.

Mogherinijeva je izpostavila, da je v BiH opazila nepričakovane pozitivne korake ter da je treba najti pravo ravnotežje med potrebo po specifični ureditvi v državi in evropskimi standardi.

Premiki v regiji so po Cerarjevih besedah morda res majhni glede na zastavljene cilje in pričakovanja, vendar napredek je. Zadeva je kompleksna in bo terjala še precej dobre volje, je še dejal minister.


Najbolj brano