Bandelli: Kaj naj delam še v tej vladi?

Minister Marko Bandelli je pred sejo izvršnega odbora SAB povedal, da je zelo na tleh in si tega ni zaslužil. Ob vprašanju, ali bo spoštoval poziv premierja Marjana Šarca k odstopu, je odvrnil z vprašanjem, kaj naj dela še v tej vladi. Dodal je, da na ponedeljkovem srečanju s Šarcem ni bilo govora o njegovem delu, pač pa o (ne)sodelovanju SAB.

Marko Bandelli Foto: STA
Marko Bandelli Foto: STA

LJUBLJANA > Kot je kohezijski minister iz vrst SAB Marko Bandelli ocenil ob prihodu na sejo izvršnega odbora, gre za prikrivanje drugih zadev. “Alenka Bratušek se bori za upokojence,” je poudaril, a na vprašanje, ali se torej zavzema za izhod stranke iz koalicije, ni odgovoril.

Na vprašanje, ali bo odstopil s položaja ministra, je odgovoril z vprašanjem, kaj naj dela še v tej vladi, če nihče ne verjame njegovim dobrim namenom, ki da jih je imel pri delu na ministrstvu.

Bandelli: Moji otroci doma jočejo

Sicer pa je Bandelli ob prihodu na stranko najprej novinarje vprašal, kaj bi radi še imeli. “Ali niste dovolj očrnili moje družine, mojih otrok in mene? Zakaj pa, za en stavek, za katerega sem se petnajstkrat opravičil. Ali je bil to cilj vas novinarjev?” je bil oster Bandelli in obenem priznal, da je “zelo na tleh”. “Nisem si tega zaslužil,” je prepričan. Pojasnil je, da več kot dveh glob nima v svojem življenju. “Moji otroci doma jočejo,” je pristavil.

Izvršni odbor SAB bo danes odločil o ministrski usodi svojega podpredsednika Marka Bandellija. Premier Šarec je namreč kohezijskega ministra iz vrst SAB zaradi neprimerne komunikacije v ponedeljek pozval k odstopu, v nasprotnem primeru pa bo danes DZ predlagal njegovo razrešitev. Ob odločitvi SAB bo tudi znano, kaj to pomeni za koalicijo.

Šarec je v ponedeljek Bandellija na razgovor povabil po tistem, ko so mediji razkrili elektronsko sporočilo, v kateremu je žugal županskemu kandidatu Komna Eriku Modicu. Za to se je Bandelli opravičil, a se je pod plazom kritik znašel tudi zaradi siceršnje problematičnosti svoje komunikacije.

Šarec kritičen do ministra

Premier Marjan Šarec je danes na svojem facebook profilu zapisal daljšo obrazložitev razlogov, zakaj meni, da mora minister Bandelli, ki prihaja iz kvote SAB, oditi iz vlade. V zapisu, ki ga je objavil medtem, ko se SAB odloča, kako ravnati po njegovem pozivu Bandelliju, navaja razloge, povezane z ministrovim delom in ravnanji.

Šarec je Bandellija v ponedeljek pozval, naj odstopi, sicer bo predlagal njegovo razrešitev.

Kot prvega od razlogov za to je Šarec na facebooku zapisal, da je 5. novembra ministru Bandelliju naložil, da za 7. redno sejo vlade, ki je bila 8. novembra, v sodelovanju z ministrstvom za finance pripravi informacijo o črpanju EU sredstev, ki naj vsebuje pregled stanja in ukrepe za učinkovitejše črpanje EU sredstev. “Služba vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) informacije ni predložila v vladno proceduro, minister Marko Bandelli pa me je o samovoljni odločitvi, da si podaljša rok za pripravo informacije, po elektronski pošti obvestil šele po izteku roka,” je navedel.

“Glede na trenutno stanje in nespodbudne informacije je nesprejemljivo, da SVRK politiko dva meseca po nastopu mandata še ni izdelala celovitega pregleda stanja nad črpanjem EU sredstev in ustreznega akcijskega načrta. Prav tako je nesprejemljivo neupoštevanje navodil in predvidenih rokov za izvršitev določene naloge, kar je tudi eden od razlogov za predlagano razrešitev ministra,” je dodal premier.

Ob tem je zatrdil še, da je pospešitev črpanja EU sredstev ena izmed prednostnih nalog vlade. Služba, ki jo vodi Bandelli, pa da je med ključnimi nalogami, ki jih je treba izvesti do konca letošnjega leta, med drugim predvidela izboljšano delovanje in povezovanje informacijskih sistemov, občutno zmanjšanje razkoraka med izplačili iz proračuna in povračili iz proračuna EU, doseganje pravila N+3 s predložitvijo zahtevkov za izplačilo Evropski Komisiji v višini približno 200 milijonov evrov do konca leta, aktivno sodelovanje z ministrstvi, da bi pospešili izplačila za projekte, ki se že izvajajo, in spremembo operativnega programa za rast in delovna mesta EKP 2014-2020 zaradi doseganja okvirja uspešnosti.

Drugi sklop razlogov za Bandellijev odhod pa so ministrova ravnanja, navaja Šarec. “Njegovo zadnje, ko je v javno razkritem elektronskem pismu pridobitev javnih sredstev pogojeval z umikom županske kandidature, je nedopustno, najmanj moralno sporno in za ministra povsem neprimerno. Zanj ni opravičila,” je poudaril.

Kot je pojasnil, je Bandelli “pozicijo moči, in to ne zgolj svoje, namreč uporabil v osebnem poznanstvu, s tem pa okrnil zaupanje tako v svojo integriteto kot tudi v poštenost in nepristranskost vseh svojih prihodnjih odločitev in ravnanj”.

Izraba politične avtoritete

Prav tako Šarec navaja zapise medijev, da je minister Bandelli državljane, ki so ga prosili za pomoč pri ureditvi razmer na obremenjeni cestni povezavi, v zameno pozval k ustanoviti liste kandidatov za lokalne volitve, s katero bi podprli stranko, katere podpredsednik je. “Izraba politične avtoritete za dosego strogo parcialnih in strankarskih ciljev je nedopustno ravnanje, v nasprotju z etičnim kodeksom in integriteto, ki jo morajo zasledovati najvišji predstavniki vlade,” je ponovil premier.

Ministrov način komunikacije, njegove izjave v javnosti, predvsem pa njegova ravnanja torej po Šarčevih besedah predstavljajo odstopanje od standardov, norm in vrednot, ki so pričakovana na takšni funkciji. “Funkcionar mora svojo funkcijo opravljati odgovorno, nepristransko, v skladu s temeljnimi vrednotami spoštovanja človekovih pravic in dostojanstva, poštenja, pravičnosti, v skladu s pričakovano integriteto in državotvorno držo,” je ob tem pojasnil.

Dodal je, da mora pri opravljanju funkcije in javnem nastopanju funkcionar ravnati družbeno odgovorno in tako, da krepi ugled države. “Predvsem pa mora pri opravljanju svojega dela paziti, da osebni ali zasebni interesi ne vplivajo na izpolnjevanje uradnih dolžnosti, in se izogibati okoliščinam, v katerih bi lahko zasebni interes kogarkoli postavil pred javnega,” je dodal. Ministrovo ravnanje kljub opravičilu v ničemer ne prispeva k vzpostavitvi odnosa z državljani, ki temelji na spoštovanju in zaupanju, je sklenil Šarec.


Najbolj brano