Anže Erbežnik v DZ brez potrebnih glasov za mesto ustavnega sodnika

Kandidat za ustavnega sodnika Anže Erbežnik na današnjem tajnem glasovanju v DZ ni prejel zadostne podpore za izvolitev na funkcijo ustavnega sodnika. Za izvolitev je bilo potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov, a jih je prejel 44. Proti je glasovalo 35 poslancev. To je že drugi zaporedni spodleteli poskus imenovanja novega ustavnega sodnika.

Kandidat za ustavnega sodnika Anže Erbežnik na današnjem 
tajnem glasovanju v DZ ni prejel zadostne podpore za izvolitev na 
funkcijo ustavnega sodnika. Foto: Daniel Novakovic/STA
Kandidat za ustavnega sodnika Anže Erbežnik na današnjem tajnem glasovanju v DZ ni prejel zadostne podpore za izvolitev na funkcijo ustavnega sodnika. Foto: Daniel Novakovic/STA

LJUBLJANA > "V Sloveniji so žal neke zakostenele strukture, bodisi v pravosodju bodisi v gospodarstvu ali kjer koli drugje, ki ne dopuščajo, da bi prišel nekdo, ki razmišlja, ki je relativno neobremenjen, ki prihaja od zunaj," je povedal.

O točnih razlogih za ta rezultat lahko le špekulira. Po njegovem mnenju je "diskreditacijska kampanja, ki jo je izvajal eden izmed medijev, pripomogla k temu, da so si nekateri premislili".

Spomnil je predvsem na očitke ob tem, ko je v preteklosti opozarjal na korupcijska tveganja v sodnem svetu. "Zamolčano je bilo, da je Komisija za preprečevanje korupcije s sklepom ugotovila korupcijska tveganja pri sodnem svetu in jim naložila priporočila za prihodnost," je pojasnil.

Dodal pa je še, da so bili nekorektno prikazani zapleti okoli njegovega doktorata na ljubljanski pravni fakulteti. "Prekiniti sem ga moral zaradi subjektivnega odnosa mentorja," je poudaril. Kot je dodal, je "sodnik Zlatko Dežman uradu predsednika republike zaradi neresničnih izjav nekaterih medijev in nekaterih poslancev poslal dopis s pojasnilom tega postopka, v katerem je sodeloval". "To so žal stvari, proti katerim kot posameznik ne morem ukrepati," je še dodal.

Izrečene trditve so bile neresnične, je še poudaril.

Sicer državi in prihodnjim kandidatom za mesto ustavnega sodnika želi vse dobro. "Če se bo sploh še kdo prijavil," je dodal.

Erbežnika, ki je izredni profesor za kazensko procesno pravo na evropski pravni fakulteti in kot svetovalec dela v odboru za pravosodje in notranje zadeve v Evropskem parlamentu, je predsednik republike Borut Pahor v izvolitev DZ predlagal po končanem ponovljenem pozivu za kandidata za ustavnega sodnika. Ob prvem pozivu je predlagal Andraža Terška, ki prav tako na tajnem glasovanju v DZ ni dobil dovolj glasov.

Pahor bo tako moral državnemu zboru predlagati novega kandidata, ki bo nasledil Dunjo Jadek Pensa. Slednji je mandat potekel sredi julija.

Podporo Erbežniku so danes v predstavitvi stališč poslanskih skupin odrekle opozicijske LMŠ, Levica in SAB, druge poslanske skupine pa se niso izrekle. Kandidat je sicer na parlamentarni mandatno-volilni komisiji prejel zadostno podporo.

Na današnjem tajnem glasovanju DZ so razdelili in oddali 82 glasovnic. Neveljavne so bile tri, veljavnih je bilo 79 glasovnic.


Najbolj brano