“Živimo za zdaj in se tega veselimo”

Postojnska skupina za samopomoč, ki deluje v okviru Društva onkoloških bolnikov Slovenije, obeležuje 25 let delovanja. Z jutrišnjo prireditvijo z naslovom Nova pomlad življenja želijo javnost ozavestiti, da je mnoge rake mogoče pozdraviti in da se z njimi lažje soočimo ob podpori skupine.

Milena Pegan Fabjan (levo), strokovna vodja skupine, in Doroteja 
Zlatka Soban, prostovoljka koordinatorka skupine.  Foto: Veronika Rupnik Ženko
Milena Pegan Fabjan (levo), strokovna vodja skupine, in Doroteja Zlatka Soban, prostovoljka koordinatorka skupine.  Foto: Veronika Rupnik Ženko

POSTOJNA > “Ko sem pred 16 leti zbolela, sem potrebovala ob sebi podobne ljudi. Zato sem se priključila skupini za samopomoč, kjer sem srečala veliko ljudi, ki so bili kljub bolezni pozitivni. Ti so mi pomagali prebroditi krizo, ki sem jo čutila v sebi, in mi dali moč preživetja,” pravi Doroteja Zlatka Soban, ki je danes prostovoljka koordinatorka Skupine za samopomoč Postojna. V njej vsa leta pomaga drugim in deli svojo izkušnjo.

Namlajša članica zbolela pri 27 letih

Skupina, ki se srečuje vsak prvi torek v mesecu med 18. in 20. uro v sejni sobi postojnskega zdravstvenega doma, ima med 60 in 70 članov, saj nekateri prihajajo na novo, drugi odhajajo. Redno se jih srečuje med 15 in 20. Njihova povprečna starost je od 50 do 60 let, najmlajša, ki se je obrnila na skupino, je bila stara 27 let. Čeprav je rak bolezen starejših, se starostna meja znižuje. V zadnjem obdobju sta se skupini prvič pridružila dva moška.

Milena Pegan Fabjan, strokovna vodja skupine za samopomoč: “Bolezen ti da možnost, da vidiš, kaj je bistvo življenja.”

“Ti so najbolj pozitivni ljudje, kar jih srečaš. Bolezen te spremeni. Kolikor ti vzame, ti na drugi strani da. Da ti možnost, da vidiš, kaj je bistvo življenja. Mi živimo za tukaj in zdaj in se tega veselimo. To je ta pozitivnost,” razmišlja Milena Pegan Fabjan, strokovna vodja skupine, sicer upokojena psihologinja.

Dragocena skupina

Kot pravi, skupina nudi psihosocialno podporo, pa tudi informacije o zdravljenju in obvladovanju raka. “Spoštujemo medicinsko stroko, mora pa bolnik veliko narediti tudi sam,” poudarja. V skupini se učijo, kako si pomagati preživeti različne stranske težave zdravljenja, ki je dolgotrajno in pri katerem lahko prihaja do ponovitev, kako se prehranjevati, komunicirati z onkologi in drugimi zdravniki, kako ravnati glede bolniškega staleža ...

“Ko zboliš za takšno boleznijo, kot je rak, se srečaš z vsemi birokratskimi ovirami našega sistema. V službi lahko postaneš nezaželen. Vse to poglablja že tako veliko stisko, ki jo prinaša misel na možno smrt. Toda v prvih fazah so zdravljenja uspešna in pri nekaterih rakih prihaja do popolne ozdravitve,” pove Pegan Fabjanova. Zato ljudi spodbuja, naj se ne bojijo iti k zdravniku, ko pri sebi opazijo spremembe, in naj se odzivajo na preventivne programe, kot so Dora, Svit in Zora, saj rešujejo življenja.

Na prireditvi, ki bo v Kulturnem domu jutri ob 11. uri, bo dr. Simona Borštnar, specialistka internistične onkologije z onkološkega inštituta, predstavila novosti pri zdravljenju raka. Gostja bo tudi častna predsednica Društva onkoloških bolnikov Marija Vegelj Pirc.


Najbolj brano