Za dober liker potrebuješ dobro sadje, žganje in roko

Pestra paleta žganj in likerjev pridelovalcev s Krasa, iz Brkinov in širše okolice dokazuje, da domišljija prav res ne pozna meja. Kupci vse bolj cenijo edinstvene domače okuse, zato prodaja močnejših pijač postaja pomemben del dopolnilne ponudbe na kmetijah. K dvigu kakovosti pa prispeva tudi ocenjevanje, ki ga že vrsto let pripravlja sežanska kmetijsko svetovalna služba.

Dobitniki priznanj za žganja in likerje so se v torek zbrali na 
turistični kmetiji pri Filetu v Slopah.  Foto: Petra Mezinec
Dobitniki priznanj za žganja in likerje so se v torek zbrali na turistični kmetiji pri Filetu v Slopah.  Foto: Petra Mezinec

SLOPE > Kakovost vzorcev likerjev in žganj je vsako leto višja, je povedala Milena Štolfa iz sežanske kmetijske svetovalne službe Kmetijskega gozdarskega zavoda Nova Gorica, ki je skupaj z Danijelo Volk, Srečkom Horvatom in Davorjem Mrzličem ter s pomočjo Aleksa Dariža ocenila kar 60 vzorcev 26 pridelovalcev iz občin Ilirska Bistrica, Pivka, Hrpelje-Kozina, Koper, Vipava, Ajdovščina, Sežana, Izola in Nova Gorica. Na ocenjevanje pa so prispeli tudi vzorci iz Pančeva v Srbiji.

Dve tretjini zlatih vzorcev

Na razglasitvi rezultatov ocenjevanja na turistični kmetiji Pri Filetu so tako podelili 39 zlatih, 20 srebrnih in eno bronasto priznanje. “Pozna se, da so ocenjevanja tudi izobraževalnega namena. Kakovost se dviguje, kar dokazuje tudi to, da so prav vsi dobili priznanja. Uporabljamo enako točkovanje kot na ocenjevanju v sklopu dogodka Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju,” je pojasnila Milena Štolfa.

Milena Štolfa

kmetijsko svetovalna služba KGZ Nova Gorica

“Najpomembnejša je dobra sestavina. Če sestavine niso kakovostne, niti liker ne bo.”

Med žganimi pijačami so prevladovala sadna žganja, pri likerjih pa domišljija ne pozna meja. Ocenjevalci so tako na mizo med drugim dobili tudi oljčni, melisin, ingverjev, jabolčni in orehov liker ter celo liker iz vrtnic. “Najpomembnejša je dobra sestavina. Če sestavine niso kakovostne, niti liker ne bo,” je še povedala ocenjevalka.

Največ točk za liker iz kutin

“Žganje smo doma od nekdaj delali. V preteklosti so bili priljubljeni čokoladni in jajčni likerji, potem je bil na vrsti teranov liker. Nato pa sem začela poskušati še z drugimi okusi,” se posmeje Bernarda Vrabec iz Pliskovice, ki je izdelala liker iz kutin in zanj dobila največ točk med vsemi vzorci. Še skrivnost dobrega likerja? “Dobro sadje, dobro žganje in dobra roka,” je odgovorila.


Najbolj brano