Srebotnjaku izkazali čast tudi s spominskim obeležjem

Postojnska občina in Krajevna skupnost Postojna sta včeraj na rojstni hiši slovenskega skladatelja in pedagoga Alojza Srebotnjaka (1931-2010), ki sodi med naše najuglednejše glasbene ustvarjalce, odkrili njemu posvečeno spominsko ploščo.

Spominsko ploščo so odkrili (z desne) župan Igor Marentič, 
predsednik Krajevne skupnosti Postojna Marjan Nagode, Srebotnjakova žena Dubravka Tomšič Srebotnjak in sin Martin 
Srebotnjak.





 Foto: Veronika Rupnik Ženko
Spominsko ploščo so odkrili (z desne) župan Igor Marentič, predsednik Krajevne skupnosti Postojna Marjan Nagode, Srebotnjakova žena Dubravka Tomšič Srebotnjak in sin Martin Srebotnjak.  Foto: Veronika Rupnik Ženko

POSTOJNA > Župan Igor Marentič je poudaril, da s to gesto mesto izkazuje čast “enemu od velikanov na kulturnem področju”. “Zaradi skromnosti v času svojega življenja ni dal vedeti, koliko je ustvarjal in kaj vse je zapustil kulturi, tako slovenski kot svetovni. Na žalost je tako, da dela prepoznamo prepozno ali pozno, ampak ne glede na to smo resnično ponosni, da je bil naš občan,” je dejal župan.

Postojnska občina se je Srebotnjaku poklonila že leta 2009, ko ga je imenovala za častnega občana. Lani pa je na pobudo članov sveta Krajevne skupnosti Postojna padla ideja, da na njegovo rojstno hišo postavijo obeležje in tudi na ta način pokažejo zadovoljstvo meščanov, da se je v kraju rodil tako pomemben glasbeni ustvarjalec. Idejno zasnovo za spominsko ploščo je pripravila arhitektka Erika Mrše Logar, izdelal pa jo je domači kamnosek Dušan Kobe.

Srebotnjak je bil eden najvidnejših skladateljev sodobne slovenske klasične glasbe. Je avtor obširnega in raznolikega opusa glasbenih del, s katerimi je našo umetnost tudi mednarodno predstavljal na najvišji ravni. Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je končal študij kompozicije, izpopolnjeval pa se je v Rimu, Parizu, Londonu in Sieni. Med leti 1970 in 2001 je bil redni profesor za kompozicijo na Akademiji za glasbo v Ljubljani, od tedaj pa zaslužni profesor.

Za svoje delo je prejel mnogo nagrad, med najpomembnejše sodijo Prešernova nagrada za življenjsko delo, Kozinova nagrada Društva slovenskih skladateljev in Župančičeva nagrada. Žirija, ki mu je dodelila Kozinovo nagrado, je med drugim zapisala, da v svojih skladbah vseskozi zrcali našo rodno zemljo in slovenskega človeka, v mnogih delih tudi v prefinjenih obdelavah ljudskega izročila. “Njegove skladbe so že dolgo časa železni repertoar mnogih solistov, ansamblov in zborov, brez njegovih del ni mogoče predstaviti slovenske glasbe v vseh njenih razsežnostih,” je utemeljila žirija.

Njegovim zborovskim pesmim v izvedbi Mešanega pevskega zbora Postojna so lahko prisluhnili tudi udeleženci včerajšnje slovesnosti.


Najbolj brano