Rane celita čas in resnica

Za padalci, ki so jih izurile angleške in ameriške obveščevalne službe in jih med drugo svetovno vojno pošiljale v pomoč partizanom, se je po vojni izgubila vsaka sled. Verjetno so bili likvidirani.

Saša Rudolf je bil letošnji slavnostni govornik na prireditvi v 
počastitev primorskih padalcev. Foto: Petra Mezinec
Saša Rudolf je bil letošnji slavnostni govornik na prireditvi v počastitev primorskih padalcev. Foto: Petra Mezinec

ŠKRBINA > Od prve slovesnosti pred spominsko ploščo v Škrbini je letos minilo že 21 let. Nihče od padalcev in njihovih soborcev ni več živ, a rane, ki jih je izguba povzročila družinam izginulih, so ostale. “Svojci izginulih padalcev še vedno ne vedo, kje so grobovi njihovih dragih, da bi lahko prižgali svečko in postali ob grobu,” je opozoril začasni komenski župan Valter Ščuka.

Slavnostni govornik je bil novinar Saša Rudolf. Njegov oče, Ivan Rudolf, je med drugo svetovno v Afriki organiziral primorske padalce. “Udba je po nalogu takratnega sekretarja za notranje zadeve in vodstva partije likvidirala celo predvojne komuniste. Vohunstva je bil osumljen vsakdo, ki je bil v stikih z Britanci,” je povedal Rudolf, ki je kot otrok spoznal izginulega padalca Josipa Dolenca.

“Rane iz preteklosti lahko celi le čas z odkrivanjem resnice. Resnico moramo odkrivati, čeprav boli. Edino zgodovina nam lahko nakaže pravo pot v prihodnost,” je še povedal Saša Rudolf. Tudi v 21. stoletju: “Danes so bolj kot kdajkoli prej potrebni dialog, razumevanje, strpnost, spoštovanje in narodna zavest,” je poudaril.

Zbrane na nedeljski spominski svečanosti v Škrbini sta pozdravila tudi Sophie Honey, angleška veleposlanica v Sloveniji, in Johnatan Zebre, predstavnik ameriškega veleposlaništva v Ljubljani.

Prireditev je povezovala Ana Godnik, nastopili so dijaki Jadranskega kolidža združenega sveta v Devinu, pevke KUD Karel Štrekelj, harmonikar Tomaž Gantar in kvartet trobilcev Pihalnega orkestra Komen.


Najbolj brano