Priznanja trem občanom in šoli

Postojnska občina bo na osrednji prireditvi ob občinskem prazniku podelila priznanje 23. april Mileni Novak in zlato priznanje Ireni Vatovec. Na slovesnosti ob 110-letnici mesta Postojna bo podelila še naziv častni občan Darku Bizjaku, OŠ Antona Globočnika pa je srebrno priznanje prejela že ob obeležitvi 50-letnice šolske stavbe.

Irena Vatovec bo prejela zlato priznanje. Foto: Veronika Rupnik Ženko
Irena Vatovec bo prejela zlato priznanje. Foto: Veronika Rupnik Ženko

POSTOJNA > Priznanje 23. april bo občina za dolgoletno nesebično in uspešno delo v Krajevni skupnosti Postojna ter za prostovoljno udejstvovanje v raznih projektih občine podelila Mileni Novak. 41 let je delovala kot tajnica krajevne skupnosti, izreden socialni čut je pokazala pri delu v območnem združenju Rdečega križa, 30 let je bila koordinatorka obdaritve bolnih, starejših in invalidnih občanov, pri ohranjanju kulturne in etnološke dediščine pa je sodelovala kot članica Turističnega društva Postojna.

Zlato priznanje bo za delo na področju primarnega zdravstva prejela Irena Vatovec, dolgoletna direktorica Zdravstvenega doma Postojna, ki je eden redkih zdravstvenih zavodov, ki v državi posluje pozitivno in neprestano nadgrajuje aktivnosti in širi programe ter skrbi za razvoj mladih kadrov, zaradi česar postojnski občani ne občutijo problematike pomanjkanja družinskih zdravnikov.

110 let mesta

V Postojni bodo 110-letnico pridobitve mestnih pravic obeležili z izvedbo prve slovenske spevoigre Jamske Ivanke.

Srebrno priznanje je OŠ Antona Globočnika za širjenje humanitarnosti in prostovoljstva ter vrednot polpretekle zgodovine prejela že pretekli teden, na prireditvi ob 50-letnici šolske stavbe.

Najvišje priznanje, naziv Častni občan, pa bo občina za življenjsko delo na področju športa, dela z mladimi, humanitarnosti in promocije občine podelila Darku Bizjaku. Širši javnosti je poznan predvsem po svojih vidnih uspehih v kegljaški karieri, v kateri je dosegel tudi pet svetovnih rekordov. V domači vitrini ima več kot 160 medalj in 170 pokalov, kar pomeni, da je bil na stopničkah več kot 330-krat. Priznanje bo prejel ob praznovanju 110-letnice pridobitve mestnih pravic, ki bo 12. maja.

Ureditev pešpoti in Soviča

Med letošnjimi projekti občine, ki se že ali se bodo začeli izvajati, župan ob občinskem prazniku izpostavlja gradnjo prizidka OŠ Antona Globočnika, nadzidka podružnične šole Hruševje, mrliške vežice v Orehku, obnovo nekdanjega frizerskega salona Ozbič, ureditev pešpoti ob reki Pivki, vzpostavitev sistema izposoje koles, etažiranje in ureditev zunanjosti Kutinove hiše. Občina računa tudi na odobritev projekta ureditve Soviča ter okolice gradu Haasberg. V drugi polovici leta pa bo začela z zbiranjem predlogov občanov za participativni proračun, ki se bo začel izvajati leta 2020.

Govornik na slovesnosti, ki bo nocoj v kulturnem domu, bo župan Igor Marentič, v kulturnem programu pa bodo nastopili Postojnska godba 1808, Mešani pevski zbor Postojna, pevka Vita Jordan, raper Sandi MVP, recitatorji KUD Planina, plesna skupina Artifex in učenci Glasbene šole Postojna.

Že dopoldan pa bodo predstavniki občine obiskali obeležja padlih rojakov v NOB v Trstu in Postojni.

Slovesnost ob 75-letnici požiga bencina v Postojnski jami pa bo pri spomeniku pred Črno jamo potekala prihodnjo nedeljo ob 11. uri. Postojnski občinski praznik je namreč posvečen spominu na partizansko diverzantsko akcijo.

Postojna letos obeležuje tudi 110-letnico, odkar je cesar Franc Jožef I. trg Postojna z diplomo povzdignil v mesto. S tem je postala najmlajša članica družine 33 starih slovenskih mest, ki so nastala v časih avstrijskega in avstro-ogrskega cesarstva. Cesarski odlok hranijo v Notranjskem muzeju v Postojni. Z njim je bil Postojni podeljen tudi grb. Na praznovanju jubileja bodo združeni domači glasbeni in dramski ustvarjalci izvedli prvo slovensko spevoigro Jamsko Ivanko avtorja Miroslava Vilharja.


Najbolj brano