Kateri vojaki so bili po vojni na Krasu

V komenski knjižnici bodo v petek ob 18.30 predstavili knjigo Odred Jugoslovanske armade v coni A Julijske krajine. Ta prinaša zapise in dokumente o vojaški prisotnosti jugoslovanskih vojakov v letih 1945-1947 na območju na Krasu od Opatjega Sela in Trstelja do Svetega in Kobjeglave.

Del naslovnice knjige, ki govori o jugoslovanskih vojakih v 
coni A po drugi svetovni vojni.
Del naslovnice knjige, ki govori o jugoslovanskih vojakih v coni A po drugi svetovni vojni. 

KOMEN > Avtor zbornika Odred Jugoslovanske armade v coni A Julijske krajineMiloš Lozič je prvič zbral gradivo in opisal delovanje jugoslovanske armade na območju cone A od maja 1945 do 15. septembra 1947. Zbornik prinaša dokumente in pričevanja, ki so za Kraševce zelo zanimivi, saj je bil odred nastanjen v več vaseh: Opatjem selu, Temnici, Kostanjevici, Lipi, Gorjanskem, Ivanjem Gradu, Gabrovici, Škrbini, Pliskovici, Coljavi, Kobjeglavi, Hudem Logu, Koritih, Selah na Krasu, Novi vasi ...

Po osvoboditvi Primorske so bile sicer na Krasu prisotne zavezniške enote. Zavezniki so zahtevali, da se jugoslovanska armada umakne na rapalsko mejo, jugoslovanska stran pa se je temu seveda upirala. A pod velikimi pritiski je pristala na kompromis - da v coni A ostane samo 2000 njenih vojakov, ostale enote so se po beograjskem sporazumu 9. junija 1945 morale umakniti za Morganovo linijo. Ko so 20. junija podpisali še devinski sporazum, v katerem so se sporazumeli o podrobnostih, je poveljnik zavezniških enot John Harding ukazal, da se morajo vse enote jugoslovanskega odreda zbrati na območju med Cerjem, Trsteljem, Svetim, Vojščico, Novo vasjo in Opatjim selom.

“Imeli so enako vlogo kot zavezniki drugod. Skrbeli so za vse vidike življenja, tu so normalno delovali narodnoosvobodilni odbori. Zavezniki niso posegali, razen ko so prihajali v inšpekcijo,” je ob prvi predstavitvi knjige, septembra lani v Novi Gorici, o jugoslovanskem odredu povedal Lozič.

Gradivo zanjo so zbirali že od sredine 80. let prejšnjega stoletja, Lozič je vanjo vključil tudi dokumente, ki jih je našel v Vojnem arhivu Srbije, saj je bil arhiv odreda verjetno uničen. Zbornik bosta predstavila avtor Miloš Lozič in recenzent Branko Marušič.


Najbolj brano