Demenca ni pozabljivost

Od včeraj dalje v sežanskem domu upokojencev deluje demenci prijazna točka. V Sloveniji jih je že več kot sto. Združenje Spominčica se zavzema za razbijanje stereotipov o tej bolezni ter za pomoč svojcem in obolelim.

Odprtja demenci prijazne točke v sežanskem domu upokojencev 
so se včeraj skupaj s stanovalci in zaposlenimi v domu veselili 
Rosana Šturm, Jelena Stepanovič in župan David Škabar. Foto: Petra Mezinec
Odprtja demenci prijazne točke v sežanskem domu upokojencev so se včeraj skupaj s stanovalci in zaposlenimi v domu veselili Rosana Šturm, Jelena Stepanovič in župan David Škabar. Foto: Petra Mezinec

SEŽANA > Podaljševanje življenjske dobe in večanje števila starejšega prebivalstva pomeni tudi porast števila bolezni, ki se pogosteje pojavljajo v starosti. Ena takih je tudi demenca. “Ljudje še vedno mislijo, da gre za duševno bolezen in da je demenca sestavni del staranja. Vendar to ni res, demenca je fizična bolezen, gre za okvaro možganov, in ne zgolj za pozabljivost,” je povedala Jelena Stepanovič iz Slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica - Alzheimer.

Z mrežo demenci prijaznih točk po Sloveniji želijo usposobiti uslužbence za prepoznavanje znakov bolezni ter za pomoč obolelim in njihovim svojcem. “Demenca je namreč izredno težka tudi za svojce, posebej ko jih bližnja oseba ne prepozna več. Spominčico je dr. Aleš Kogoj ustanovil prav za svojce, saj je opazil, kako izgoreli in izčrpani so zaradi skrbi za bližnjega in zaradi čustvenih pretresov,” je pojasnila Stepanovičeva.

“V veliko veselje nam je, da se tudi v našem domu upokojencev pridružujemo slovenski mreži demenci prijaznih točk. Prav je, da v lokalni skupnosti vedo, da lahko za pomoč vprašajo naše zaposlene,” je povedala Rosana Šturm, direktorica sežanskega doma upokojencev.

Pomembna naloga demenci prijazne točke pa je ozaveščanje širše družbe o demenci. “Ena od značilnosti bolezni je, da lahko oboleli preprosto odtavajo od doma. Zato je pomembno, da je o demenci podučena tudi širša javnost,” je še dodala Stepanovičeva.

V Sloveniji za demenco boleha približno 33.000 ljudi, na svetu po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije 36 milijonov, število pa naj bi se vsakih dvajset let podvojilo. PEM


Najbolj brano