Bili so zlati časi openskega tramvaja

“Včasih je bilo šest tramvajev, to so bili zlati časi, saj so bili vedno natlačeni z ljudmi,” se je Dolfo Purič spominjal časov, ko je vozil openski tramvaj. Razstava o njem je na ogled v sežanski Kosovelovi knjižnici.

Na razstavi so na ogled tudi uniforme nekdanjih voznikov 
tramvaja. Foto: Samanta Coraci
Na razstavi so na ogled tudi uniforme nekdanjih voznikov tramvaja. Foto: Samanta Coraci

SEŽANA > Razstavo sta pripravila Slovensko kulturno društvo Bane in kulturno društvo Dotik Hrpelje. Ob njenem odprtju je zgodovino tramvaja in tramvajarjev iz Banov predstavil Pavel Vidau. “Prvi tramvaj, ki so ga vlekli konji, je konec 18. stoletja izumil Benjamin Outram. Na naših koncih je najbolj znan openski tramvaj, ki je bil nekdaj prava turistična znamenitost. Prvi tramvaj je na progi Opčine-Trst stekel septembra leta 1902, pri Družbi malih železnic (Societa piccole ferrovie), ki je bila ustanovljena leto prej.” je povedal.

Openskega tramvaja so se posluževali tudi Kraševci, ki so v Trst potovali zato, da bi prodajali svoje kmečke pridelke, največ so ga uporabljale mlekarice. Nekateri Kraševci pa so pri tramvaju našli tudi delo. “Ko je bilo treba to pot obnoviti, so Orlečani šli v Bane. Tako so si odprli možnost za delo na tramvaju,” je povedal Ludvik Husu iz Orleka.

Družba malih železnic se je obdržala vse do leta 1961, ko je openski tramvaj v upravljanje prevzela tržaška občina. Od leta 1970 do 1977 ga je upravljala družba za elektriko, vodo in plin Acegas, zdaj pa nad njim bdi družba ACT, ki skrbi tudi za avtobusni mestni prevoz.

Pri slednji se je kot voznik tramvaja v 80. letih prejšnjega stoletja zaposlil Dolfo Purič. “Včasih je bilo šest tramvajev, to so bili zlati časi, saj so bili tramvaji vedno natlačeni z ljudmi. Najlepše mi je bilo, ko so prišli tujci, saj sem se tako naučil kakšno besedo v njihovem jeziku,” se spominja.

Po nesreči, ki se je pripetila 16. avgusta 2016 po izvozu s postaje Konkonel, je bil tramvajski prevoz prekinjen in tudi zdaj tramvaj še ne vozi. Kot so povedali ob sežanski razstavi, bo morda spet začel obratovati spomladi prihodnje leto.

Razstava je v sežanski knjižnici na ogled do 9. aprila.


Najbolj brano