V nekdanji šoli ne bo reševalnih psov

Krajanom Gropade oziroma Padrič se je odvalil kamen od srca. Nekdanja osnovna šola Karel Destovnik Kajuh, pred katero vaščani že več kot deset dni šotorijo in prirejajo protestne kulturne prireditve, le ne bo postala sedež urjenja reševalnih psov italijanskega združenja FIRS.

Domačini sporočajo, da jim je usoda nekdanje šole pri srcu. Foto: Primorski dnevnik
Domačini sporočajo, da jim je usoda nekdanje šole pri srcu. Foto: Primorski dnevnik

GROPADA > Z domačini je v torek navezal stik predsednik združenja FIRS Diego Carbonatto in jim sporočil, da se odpovedujejo poslopju v Gropadi, kajti nočejo imeti slabega odnosa z domačini. S svojo odločitvijo je združenje že seznanilo tudi tržaške občinske upravitelje.

“Položaja sploh nismo poznali. Nočemo ustvarjati malodušja v vrstah slovenske manjšine, predvsem ne zaradi političnih razprtij. Te še zdaleč niso v skladu s poslanstvom in vrednotami našega prostovoljnega dela. Spoštujemo vašo tradicijo in identiteto in se zato umikamo,” je pojasnil Carbonatto.

V imenu celotne skupnosti se mu je zahvalil dolgoletni predsednik vzhodnokraškega rajonskega sveta in sedanji predsednik gropajskih jusarjev Marco Milkovic. “Razložil nam je, da sploh ni vedel, da je šola za nas nekaj tako pomembnega in lepega. Prisrčno se mu zahvaljujemo, res gre za prijetno presenečenje. Česa takega nismo pričakovali. Res smo zadovoljni. Gre za zmago ali vsaj delno zmago,” je povedal in dodal, da jim je novica v dodatno spodbudo pri izoblikovanju tehtnega in razčlenjenega predloga o preureditvi nekdanje osnovne šole.

Že v torkovih poznopopoldanskih urah se je ožja skupina domačinov zbrala z namenom, da začne nastajati podrobnejši načrt. “Tržaški občini bomo predstavili dober predlog, da nam bo tako končno izročila ključe za prehodno upravljanje teh prostorov. Vsaj dokler ne pride do radikalnejše obnove,” je še orisal Milkovic. Utemeljil je, da nimajo nič proti urjenju reševalnih psov in da je njihova družbena vloga pomembna: “Šola, v katero smo hodili kot otroci, pa ni prava lokacija za tovrstno aktivnost. Če bi se občina posvetovala z rajonskim svetom, bi se vsemu temu lahko izognili. To je bilo žaljivo in ponižujoče.”

Sicer je krajevni skupnosti sonce skozi temne oblake ponovno začelo sijati, ko so jim podporo izrazili številni predstavniki društev, ustanov in organizacij iz širše okolice. Pobudniki so doslej zbrali več kot tisoč podpisov, s katerimi tržaško občino pozivajo, naj namembnost poslopja prilagodi tamkajšnji realnosti. “Solidarnost je bila res velika in zaradi tega smo izredno hvaležni vsem. Podpise v našo podporo so zbirali od Trebč pa vse do Brega. Dokazali smo, da se znamo združiti, ko dobimo klofuto,” je dejal Milkovic.

Protest je povezal domačine in predstavnike različnih generacij. Dogodki na zasebnem zemljišču pred nekdanjo osnovno šolo Karel Destovnik Kajuh se nadaljujejo. Pozornost je zdaj še bolj uprta v prihodnjo potezo tržaške občinske uprave.


Najbolj brano