Erjavec v Trstu s predstavniki manjšine tudi o zastopanosti v parlamentu v Rimu

Zunanji minister Karl Erjavec se je danes v Trstu sešel s predstavniki slovenske narodne skupnosti v Italiji. Največ pozornosti so posvetili ohranitvi zastopstva manjšine v parlamentu v Rimu po italijanskih parlamentarnih volitvah 4. marca. Erjavec je novinarjem dejal, da je optimist, da bodo Slovenci v Rimu še naprej imeli svojega predstavnika.

Karl Erjavec in Debora Serrachiani Foto: Sta
Karl Erjavec in Debora Serrachiani Foto: Sta

TRST >Kot je Karl Erjavec še povedal po pogovorih, ki se jih je udeležil tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc, od italijanskih parlamentarnih strank, v prvi vrsti Demokratske stranke, ki je doslej vedno zagotavljala izvolitev slovenskega parlamentarca, pričakuje, da bodo slovenske kandidate vključile dovolj visoko na kandidatne liste.

Nova italijanska volilna zakonodaja, ki so jo sprejeli oktobra lani, ne zagotavlja izvolitve predstavnika slovenske manjšine v italijanski parlament, če že, pa zgolj po dobri volji velikih italijanskih strank. Na to je že večkrat opozorila tudi stranka slovenske manjšine v Italiji Slovenska skupnost (SSk).

V parlamentu v Rimu je iz slovenske narodne skupnosti trenutno le poslanka italijanske Demokratske stranke Tamara Blažina.

Predstavniki slovenske narodne skupnosti so ministroma danes tudi predstavili trenutno stanje glede uresničevanja njihovih pravic, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Podpisan dogovor, na podlagi katerega naj bi do leta 2020 Italija vrnila Narodni dom v Trstu

Minister Erjavec je poudaril, da vprašanja slovenske narodne skupnosti redno izpostavlja v pogovorih z italijanskimi predstavniki ter zagotovil nadaljnjo podporo Slovenije pri reševanju odprtih vprašanj.

Erjavec je predstavnikom manjšine na današnjem srečanju tudi uradno sporočil, da je z italijanskim zunanjim ministrom Angelinom Alfanom podpisal dogovor, na podlagi katerega naj bi do leta 2020 Italija vrnila Narodni dom v Trstu.

Pogovora so se udeležili predsednika krovnih organizacij, Slovenske kulturno gospodarske zveze (SKGZ) Rudi Pavšič ter Sveta slovenskih organizacij (SSO) Walter Bandelj, predsednica paritetnega odbora Ksenija Dobrila, podtajnik stranke Slovenska skupnost Marko Jarc in predstavnik slovenske komponente v Demokratski stranki Stefano Ukmar.

Erjavec: Nadaljuje se pozitiven trend

Po srečanju je minister Erjavec novinarjem dejal, da v odnosih med Slovenijo in Italijo oziroma Furlanijo-Julijsko krajino (FJK) ni bistvenih sprememb, nadaljuje se pozitiven trend. Tako je bilo lani med Slovenijo in FJK za 790 milijonov evrov blagovne in gospodarske menjave, odnosi so dobri, zaradi česar je po njegovem mnenju laže rešiti odprta vprašanja.

Med slednjimi je Erjavec omenil željo Slovenije po boljših prometnih povezavah s FJK ter po obnovitvi železniške povezave med Ljubljano in Benetkami. Prav tako je za Slovenijo po ministrovih besedah pomembno delovanje urada za slovenski jezik. Drugače je dialog med Slovenijo in FJK pomemben tako za obmejno prebivalstvo kot tudi za slovensko narodno skupnost v Italiji in italijansko narodno skupnost v Sloveniji, je prepričan Erjavec.

Srečanju s predstavniki manjšine je sledilo zasedanje skupnega odbora Slovenija-FJK, ki sta ga vodila minister Erjavec in predsednica FJK Debora Serracchiani.


Najbolj brano