Na NT konferenci o prehajanju v dobo umetne inteligence

Na osrednjem plenarnem dogodku letošnje izvedbe NT konference so se nastopajoči osredotočili na hitro razvijajoče se tehnologije umetne inteligence. Izpostavili so prednosti in priložnosti nezadržnega pohoda tovrstnih tehnologij na vsa področja življenja, obenem pa tudi pomen naslavljanja spremljajočih tveganj.

Tridnevna NT konferenca, ki se je včeraj začela v Portorožu, šteje 
za največjo slovensko tehnološko-poslovno konferenco.  Foto: STA
Tridnevna NT konferenca, ki se je včeraj začela v Portorožu, šteje za največjo slovensko tehnološko-poslovno konferenco.  Foto: STA

PORTOROŽ > "Ne gre za to, kaj lahko tehnologija naredi za vas, ampak kaj lahko skupaj naredimo s tehnologijo. Ne gre torej za tehnologijo samo, ampak za njeno vpeljavo, ki jo lahko skupaj naredimo. Smo sredi obsežne preobrazbe industrije, družbe, produktov in storitev s pomočjo tehnologije in umetna inteligenca je ključni del tega," je danes v Portorožu dejal Microsoftov operativni direktor za Srednjo in Vzhodno Evropo Joacim Damgard.

Microsoftov operativni direktor za Srednjo in Vzhodno Evropo
Joacim Damgard

Tehnološke rešitve s področja umetne inteligence se danes že veliko uporabljajo, med drugim pri prepoznavanju, tvorjenju in analizi govora, podob in besedil, analizi velikih količin podatkov in strojnem učenju na podlagi teh podatkov.

Generalna direktorica Microsofta Slovenija Barbara Domicelj je ob tem nanizala več konkretnih primerov uporabe umetne inteligence in z njo povezanih tehnologij v slovenskem prostoru, med drugim v podjetjih Kolektor, Gorenje in EKWB, pa tudi v Zdravstvenem domu Ljubljana in denimo v okviru nacionalnega portala odprtih podatkov.

Generalna direktorica Microsofta Slovenija
Barbara Domicelj

V Microsoftu se sicer ob tem zavedajo pomena zagotavljanja varnosti in preprečevanja zlorab naprednih tehnoloških rešitev. "Zagotovo obstajajo tveganja, nasloviti moramo etična vprašanja, v vsakem primeru pa želimo zagotoviti, da so podatki vaši in da razumete, kaj delate s temi podatki. Ker če se na koncu dneva ne počutite dobro v zvezi s tem, kako so vaši podatki uporabljeni, potem temu ne boste zaupali, brez zaupanja pa ne bo potrebnega napredka," je dejal Damgard.

Luciano Floridi

Prav etičnim vprašanjem v zvezi z umetno inteligenco se je posvetil tudi osrednji govornik 24. izvedbe NT konference - svetovno priznani profesor filozofije in etike informiranja na Univerzi v Oxfordu Luciano Floridi, sicer direktor laboratorija za digitalno etiko pri Internetnem inštitutu Oxford in sodelavec na univerzi Exeter. V svojem predavanju je orisal idejo umetne inteligence kot nekakšne oblike razveze - med zmožnostjo reševati probleme uspešno v luči nekega cilja ter kakršnokoli potrebo biti inteligenten pri tem početju.

Marjan Šarec

Udeležence NT konference je nagovoril tudi predsednik slovenske vlade Marjan Šarec. Vlada se po njegovih besedah zaveda, da je umetna inteligenca prihodnost in da bomo brez nje v razvoju zaostali za drugimi.

"Umetna inteligenca ponuja neslutene možnosti na vseh področjih našega življenja in verjamem, da je prihodnost v tem in da lahko z vašo pomočjo, ki ste strokovnjaki na tem področju, tudi Slovenija veliko pridobi," je Šarec dejal v nagovoru občinstvu NT konference. "Razvoja ne moremo ustaviti, lahko pa ga prilagodimo tako, da bomo potegnili čim več dobrega iz tega," je dodal.

Osrednji dogodek na drugi dan konference, ta se je začela v torek, končala pa se bo v četrtek, sta sicer v duhu umetne inteligence vodila dva voditelja. Znani televizijski voditeljici Darji Zgonc se je namreč pridružil digitalni voditelj, humanoid +386.

NT konferenco tradicionalno organizira slovenska podružnica ameriškega tehnološkega velikana Microsoft. Dogodek velja za največjo vsakoletno slovensko tehnološko-poslovno konferenco. Lanska izvedba je pritegnila več kot 2300 udeležencev, ki so prisluhnili 140 predavateljem.


Najbolj brano