Pozidava gre na ustavno sodišče

V Civilni iniciativi (CI) Piran-Pirano bodo tri odloke, za katere so predlagali referendume, ker med Portorožem in Belim Križem omogočajo pozidavo, izpodbijali na ustavnem sodišču. Nekdanjega župana Petra Bossmana, ki ni omogočil izpeljave referendumov, pa nameravajo ovaditi.

Civilna iniciativa Piran-Pirano: (z leve) Zora Mužinič, Marko 
Zorman, Davorin Petaros in Romana Kačič.  Foto: Tomaž Primožič/FPA
Civilna iniciativa Piran-Pirano: (z leve) Zora Mužinič, Marko Zorman, Davorin Petaros in Romana Kačič.  Foto: Tomaž Primožič/FPA

PIRAN > Gre za prostorske načrte Ob Belokriški, Park cvetja in Med vrtovi, ki jih je občinski svet sprejel poldrugi mesec pred lokalnimi volitvami in že veljajo. Nekdanji župan Peter Bossman (SD) jih je namreč 30. novembra objavil v uradnem listu, kar so v CI ugotovili šele pred dnevi; vsaj tako so povedali včeraj.

“Odloki so 1. decembra začeli veljati - ne glede na ljudsko pobudo za razpis referendumov prav o veljavnosti teh odlokov. Z objavo odlokov v uradnem listu so tudi preprečili izvedbo referendumov,” pravi Davorin Petaros.

Peter Bossman

nekdanji piranski župan

“Odloke sem objavil, ker mi Petaros ni povedal, da bo pobudo za referendume dopolnil, kot to določa zakon.”

Bo odloke zadržalo ustavno sodišče?

V CI so prepričani, da je Bossman zavestno kršil zakon o lokalni samoupravi. “Ta določa, da župan zadrži objavo splošnega akta do odločitve o predlogu ali pobudi oziroma do odločitve na referendumu,” je navedel Marko Zorman, odvetnik in član CI. Bossman naj bi kršil tudi ustavo, ki zagotavlja pravice Petarosu kot pobudniku referendumov. Prepričani so, da je nekdanja piranska občinska oblast zlorabila demokracijo.

Na ustavno sodišče so vložili pobudo, da sodišče po njihovem prepričanju sporne odloke odpravi oziroma razveljavi. Da bi preprečili nadaljnjo škodo, so sodišču predlagali, da zadrži izvajanje odlokov kot tudi, da njihove pobude obravnava prednostno.

Davorin Petaros

član CI

“Bossman je izigral referendumsko pobudo. Težko verjamem, da ni vedel, kaj počne - občina ima vrsto pravnikov.”

Nekdanjemu županu očitajo tudi, da je odloke objavil, ne da bi o tem seznanil javnost, s čimer naj bi zlorabil položaj in svoje delo opravljal nevestno. Zato zoper njega pripravljajo kazensko ovadbo. “Bossman je grobo kršil naše politične pravice in izigral referendumsko pobudo. Težko verjamemo, da ni vedel, da tega ne bi smel narediti, na občini imajo celo plejado pravnikov,” je menil Petaros in se vprašal, ali je bil morda nekdanji župan deležen pritiskov tistih, ki želijo graditi.

Je bil torej Bossman deležen pritiskov investitorjev? “Ne, spoštoval sem le zakonske roke. Za objavo odlokov sem se odločil, ker mi Petaros ni povedal, da bo referendumsko pobudo v osmih dneh dopolnil, kot to določa zakon. Pobuda ni imela jasno izražene volje volilcev, s čimer se Petaros ni strinjal,” je utemeljil.

Petaros, ki je referendumsko pobudo kljub temu dopolnil, pa pravi, da bi moral Bossman po vložitvi pobude izdati akt o zahtevi za zbiranje podpisov. “Namesto tega je izdal sklep, da našo pobudo zavrne. Upravno sodišče v Novi Gorici je s sodbo 13. decembra zadevo vrnilo v ponovno odločanje - tokrat novemu županu Đeniu Zadkoviću, ki bi tudi sam moral izdati akt glede zbiranja overovljenih podpisov. Novi župan o tem še ni odločil,” je nanizal Petaros, sicer strankarski kolega Đenia Zadkovića.

“Zadković bi lahko preklical objavo odlokov”

Menijo tudi, da bi Zadković lahko preklical objavo odlokov v uradnem listu.

“Zamudil je prvo potezo, s katero bi začel uresničevati svoj volilni program, svoje srčne obljube, ni pa zamudil priložnosti, da ta pomemben korak končno naredi,” so naznanili. Kaj o tem sam meni, nismo izvedeli, ker je bil včeraj v tujini.

Pirnat: “Odloke lahko razveljavi občinski svet“

Pa bi župan res lahko preklical objavo v uradnem listu? Pravni strokovnjak Rajko Pirnat pravi, da lahko odloke, potem ko stopijo v veljavo, razveljavi zgolj občinski svet. Za zadržanje izvajanja odlokov se lahko odloči tudi vlada, ampak mora prej vložiti zahtevo na ustavno sodišče.

Če so v iniciativi prepričani, da gre za sporne odloke in da so tudi v veljavo stopili na sporen način, je pobuda na ustavno sodišče tudi po Pirnatovem mnenju ustrezna pravna pot. Opozarja pa še na upravno sodišče. “Če so veljavni akti nezakoniti, jih je mogoče izpodbijati tudi na upravnem sodišču.”

Kje pa je OPN?

V CI Zadkoviću predlagajo, naj zaradi objave odlokov v občinski upravi sproži preiskavo in krivce kaznuje, da bi v prihodnje preprečili podobna dejanja.

Sprašujejo se še, kako je lahko občinski svet sprejel nove občinske podrobne prostorske načrte, ne da bi prej sprejel krovni akt - občinski prostorski načrt. Tega občina še zdaj nima. Menijo tudi, da bi morali območje treh “spornih” občinskih podrobnih prostorskih načrtov obravnavati z enim samim aktom, za kar pa bi morala občina še pred načrtovanjem pozidave preučiti vplive na okolje.


Najbolj brano