Oblaki mammatus napovedali tramontano

Preden se je v soboto nad Istro razbesnela nevihta, so dobili oblaki prav posebno obliko, ki ji strokovnjaki pravijo mammatus. Po nedeljskih padavinah pa so Istrani lahko občudovali enega lepših sončnih zahodov.

Vremenoslovci agencije za okolje pravijo, da so  oblaki vrste 
mammatus   značilni za vrh nevihtnega oblaka.  Foto: Zdravko Primožič/FPA
Vremenoslovci agencije za okolje pravijo, da so oblaki vrste mammatus značilni za vrh nevihtnega oblaka.  Foto: Zdravko Primožič/FPA

ISTRA > Lahko bi si torej mislili, da se nam želi narava malce prikupiti, preden nas prestraši ali pa tik po tem. Vremenoslovci agencije za okolje pa pravijo, da so oblaki vrste mammatus značilni za vrh nevihtnega oblaka. V soboto so bile na severu Italije močne nevihte, preden so po 22. uri nekoliko oslabljene prišle v naše kraje, so v bližini sosednje države nastali takšni oblaki.

“Najmočnejši nevihtni piš oziroma sunki vetra iz severovzhodnega območja so dosegali hitrost 90 kilometrov na uro, kar je ob morju učinkovalo kot tramontana. Nastali so nalivi, mestoma je padlo 15 do 30 litrov dežja na kvadratni meter,” pojasnjuje vremenoslovec Brane Gregorčič pestro sobotno dogajanje.

Pogled v nebo v nedeljo, preden je po poznopopoldanskem dežju zatonilo sonce.

In kakšno vreme za prihodnje dni napoveduje? “V tem tednu se živo srebro niti ob morju ne bo povzpelo na 30 stopinj Celzija. Lahko se bo ustavilo tik pod to mejo ali pa kar nekaj stopinj nižje. Istrani si boste nekoliko odpočili od poletne vročine,” odgovarja. Podobno napovedujejo tudi italijanski vremenoslovci, vsaj tako je razbrati s spletne strani ilmeteo.it.


Najbolj brano