Obetajo se višje cene Komunale

Občinski svet je na včerajšnji seji gladko sprejel zaključni račun proračuna za lansko leto, ki je od sprejetega proračuna “lažji” za pet milijonov, in letošnji poslovni načrt Komunale. Javnemu podjetju je tudi dal soglasje za nakup 110.000 evrov vrednega pometalnega stroja, za katerega bodo sklenili finančni lizing za pet let.

 Foto: Sijan Pretnar
Foto: Sijan Pretnar

IZOLA > Proračun za leto 2018 je predvideval 23,43 milijona evrov prihodkov, medtem ko je v občinsko blagajno priteklo 18,12 milijona. Podobno je proračun predvideval 23,83 milijona evrov odhodkov, a so jih porabili le 18,84 milijona. Tako so ustvarili 722.254 evrov primanjkljaja - namesto skoraj pol manjšega, načrtovanega v višini 394.326 evrov.

R Mercuri vplival na občinske finance

Občina se je lani dolgoročno zadolžila za 1,5 milijona evrov, za milijon je zmanjšala stara posojila, za dolgoročno odplačilo pa ji je še vedno ostalo 10,354.314 evrov. Njene kratkoročne obveznosti so znašale slabe tri milijone, skoraj trikrat več kot ob koncu leta 2017, kar v občinski upravi pripisujejo 1,9-milijonskemu odškodninskemu zahtevku podjetja R Mercuri (po nedavni razsodbi naj bi ga plačali, ko bo vrhovno sodišče odločilo o reviziji sodnih postopkov).

Še v Delfinu

Tudi tokratna seja je potekala v telovadnici hotela Delfin, čeprav so dostop do dvorane občinskega sveta že prilagodili za gibalno ovirane, a montiranega dvigala dobavitelj še ni uspel testirati.

RCERO Ljubljana že podražil storitve

Direktor Komunale Denis Bele pa je ob predstavitvi novega poslovnega načrta napovedal drugačno obračunavanje položnic za ravnanje s komunalnimi odpadki, kar bodo - po napovedih župana Danila Markočiča - obravnavali na junijski seji. Občani zdaj plačujejo tovrstne storitve glede na velikost stanovanj, po novem bi dali prednost številu oseb v gospodinjstvih. Čez dva meseca naj bi dorekli tudi podražitev cen ravnanja z odpadki, saj je RCERO Ljubljana komunalnim podjetjem že podražil storitve za odlaganje in predelavo odpadkov s 120 evrov za tono odpadkov na približno 160 evrov (v njihovem primeru to pomeni dodatnih 170.000 evrov na leto). Na vprašanje Gašperja Čehovina (lista Mef in Izolani), ali je možno, da podražitve ne bi občutili samo občani, je Bele odgovoril, da bi se to zgodilo, če bi cene podražili za podjetja, ki zdaj - v primerjavi s sosednjima občinama - “nosijo manjši delež stroškov”.

Z novim pometalnim strojem bodo v Komunali nadomestili dotrajanega, ki ga ni več smiselno popravljati. Ko so ga pred štirimi leti kupili, je bil namreč že star sedem let.


Najbolj brano