Ministrstvo neučinkovito v luki

Ministrstvo za infrastrukturo je neučinkovito, ko mora zagotavljati pogoje za delovanje koprskega pristanišča. Tako je ugotovilo računsko sodišče v reviziji za leti 2015 in 2016, ko ga je vodil Peter Gašperšič. Luka Koper pa je pri upravljanju pristanišča le delno učinkovita, ugotavlja sodišče.

Peter Gašperšič in Miro Cerar na enem svojih redkih obiskov v 
pristanišču, ko je Luko vodil Drago Matić.   Foto: Tomaž Primožič/FPA
Peter Gašperšič in Miro Cerar na enem svojih redkih obiskov v pristanišču, ko je Luko vodil Drago Matić.  Foto: Tomaž Primožič/FPA

LJUBLJANA > Računsko sodišče, ki ga vodi Tomaž Vesel, našteva vrsto nalog, ki bi jih moralo opraviti ministrstvo, da bi zagotovilo pogoje za učinkovito upravljanje pristaniške infrastrukture, a jih ni, predvsem gre za zagotavljanje pravnih in strokovnih podlag. Tako, denimo, ministrstvu v letih 2015 in 2016 pod vodstvom Petra Gašperšiča ni uspelo zemljiškoknjižno urediti zemljišč v pristanišču, ki so bila s koncesijsko pogodbo dana v upravljanje Luki Koper, saj so lastniki tamkajšnjih zemljišč še vedno tako Luka in Mestna občina Koper, kot tudi druge pravne in fizične osebe. Zemljišča, ki so v lasti države, pa še niso vsa evidentirana v poslovnih knjigah ministrstva.

Poleg tega ministrstvo v revidiranem obdobju ni sprejelo pristaniškega reda in ni predpisalo pogojev za uporabo pristanišča pri opravljanju drugih dejavnosti.

Prav tako s Petrolom ni uredilo razmerij glede izvajanja pretovora naftnih derivatov. To pravico je država namreč s koncesijsko pogodbo podelila samo Luki.

Med ugotovitvami računskega sodišča je še, da je ministrstvo v revidiranem obdobju zaračunalo za 300.000 evrov prenizko koncesijsko dajatev, saj ni upoštevalo še prihodkov invalidskega podjetja Luka Inpo od privezovanja ladij. To nepravilnost sta ministrstvo in Luka Koper sicer že lani uredili.

Sodišče moti odnos med Luko in Luko Inpo

Poleg ministrstva je računsko sodišče revidiralo tudi poslovanje Luke pri upravljanju pristaniške infrastrukture in ga ocenilo kot delno učinkovito. Največ pozornosti je računsko sodišče namenilo razmerjem med Luko in njeno hčerinsko družbo Luka Inpo, ki opravlja privezovanje ladij in pobiranje odpadkov z ladij ter na podlagi neposrednih pogodb brez javnih naročil različna vzdrževalna dela na infrastrukturi. Računsko sodišče je naštelo za 17,3 milijona investicij v infrastrukturo brez postopkov javnega naročanja.

Poleg tega je sodišče še ocenilo, da ni bilo prav, da je Luka v svoje načrte vključila gradnjo priveza za tankerje, saj pravni položaj Petrola v pristanišču ni urejen (ministrstvo ni uredilo koncesije).

V Luki poročila računskega sodišča podrobno ne komentirajo, pravijo, da so s sodiščem aktivno sodelovali že med postopkom. “Vsebina poročila je zato pričakovana in nekatere ukrepe oziroma priporočila računskega sodišča je družba že izvedla,” so povedali včeraj.

Luka Koper je opozarjala ministrstvo

Spomnimo, da je uprava lani konec leta razrešenega Draga Matića velikokrat opozarjala, da se ministrstvo ne odziva na njene pozive o ureditvi zadev, da vloge za izdajo soglasij in dovoljenj rešuje prepočasi, ter da je vlada šele jeseni potrdila plan vzdrževanja pristaniške infrastrukture za tekoče leto, zaradi česar Luki ni uspelo izpeljati vseh načrtovanih vzdrževanj infrastrukture. Prav to je zdaj ena od kritik v poročilu računskega sodišča.

Uprava za pomorstvo pa je po oceni računskega sodišča je pri svojih nalogah, nadzoru nad upravljanjem pristaniške infrastrukture, učinkovita, je še zapisano v poročilu.


Najbolj brano