Krajani hočejo odločati o prihodnosti Seče

“O prihodnosti razvoja Seče, Jernejevega kanala in Krajinskega parka Sečoveljske soline naj odločajo krajani, ne kapital. Če bo treba, bomo to dosegli na vse razpoložljive pravne in demokratične načine,” pravi Davorin Petaros, član svetniške skupine Gibanje za občino Piran (GZOP).

 Foto: Alenka Penjak
Foto: Alenka Penjak

PIRAN > Včeraj namreč svetnikom GZOP ni uspelo, da bi odprli razpravo o zapisnikih z minulih sej, na katerih so govorili in odločali tudi o ribiškem pristanišču Seča. Sumijo, da so iz njih izginile pomembne odločitve.

“Naši kolegi svetniki so danes obstruirali 9. redno sejo, ki jo je sklical župan, saj jih ni prišlo niti toliko, da bi bili sklepčni. Njihovo dejanje je zame zahrbtno. Delo v občini in občinskem svetu je neresno in mogoče bi moral nadzorni svet prevetriti, ali je sploh smiselno s tako županovo ekipo delati še naprej,” je po seji, ki se zaradi odsotnosti večine občinskih svetnikov ni niti zgodila, povedal Davorin Petaros, član svetniške skupine GZOP.

V zapisniku druge izredne seje, na kateri so svetniki odločali o investicijskem programu ribiškega pristanišča Seča in so jo svetniška skupina GZOP ter svetnika SDS in Levice iz protesta zapustila, na primer ni zapisanih razlogov, zakaj je GZOP to storila, pravi Davorin Petaros.

“Nič ne piše niti o komisiji, o kateri so svetniki govorili in ki bi skušala projekt ribiškega pristanišča umestiti v pravne okvire. Zato bodo zahtevali tudi zvočni zapis seje. Bolj kot se poglabljamo v projekt ribiškega pristanišča Seča, bolj ugotavljamo, da je v nasprotju z uredbo o Krajinskem parku Sečoveljske soline, deklaracijo o zeleni občini Piran, Naturo 2000 in še čim,” dodaja Petaros.

Na sejo, ki jo je na pobudo GZOP sklical župan Đenio Zadković, vodil pa podžupan Karlo Radovac, je od 25 prišlo samo enajst svetnikov. Občinske službe so prejele dvanajst opravičil, dva svetnika pa nista poslala niti tega. Ker jih je bilo premalo, da bi lahko o čemerkoli glasovali, so prisotni vstali in odšli domov. Podžupan Karlo Radovac jim je predlagal, naj svoje predloge oblikujejo v svetniško pobudo, ki bi jo lahko obravnavali na prvi naslednji, popočitniški seji.

“Občina Piran projekt ribiškega pristanišča Seča izvaja na črno. EU bomo obvestili, kako se z njenim denarjem uničuje naravna in kulturna dediščina. Še je čas, da spremenimo projekt,” dodaja Petaros, z njim pa se strinjajo tudi Kristijan Cerovac, Nevenka Kavčič, Lara Fojan Zanutto, Gabrijel Franca, Katja Blažič in Dina Kolar.

“Če želimo delati v prid prebivalcem, bomo omogočili gradnje, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju kraja, prebivalcev in njihovih naslednikov. Na Seči pa rastejo samo vikendi. In od njihovih stanovalcev občina Piran ne bo mogla živeti,” sklene Davorin Petaros. Spomnimo, da je Petaros v preteklosti kot član civilne iniciative Piran-Pirano uspešno izpeljal dva referenduma, s katerima je preprečil uveljavitev že sprejetega prostorskega načrta za Fieso in treh prostorskih odlokih za območje v Portorožu. Sedaj napoveduje tudi referendum glede Seče.


Najbolj brano