Bržan si bo moral sposoditi 4,5 milijona

Če smo v preteklih letih poslušali interpretacije nekdanjega župana Borisa Popoviča, da so koprski proračuni “fantastični, super fantastični in celo džabest,” je njegov naslednik Aleš Bržan previdnejši. “Letošnji proračun je realen,” ocenjuje. Težek je 70 milijonov evrov, od tega je za kar dvajset milijonov evrov naložb in projektov, ki so že zastavljeni oziroma finančno podedovani.

Koprski župan Aleš Bržan in vodja koprskega občinskega urada za 
finance in računovodstvo  Vilma Milunovič sta predstavila poglavitne naložbe letošnjega proračuna.
Koprski župan Aleš Bržan in vodja koprskega občinskega urada za finance in računovodstvo Vilma Milunovič sta predstavila poglavitne naložbe letošnjega proračuna.  

KOPER > Koprski župan Aleš Bržan pravi, da je je bila priprava letošnjega proračuna velik izziv, še zlasti zaradi visokih tekočih odhodkov - teh je za 41 milijonov evrov. Gre za stroške za delovanje javnih služb in javnih zavodov, družbenih dejavnosti, za finančno pomoč društvom, subvencije občanom, skoraj 2,3 milijona evrov pa je predvidenih za odplačilo obrokov najetih kreditov.

Lani so rezali trakove, letos bodo plačevali

25,7 milijonov evrov bodo namenili naložbam. Pri tem pa je treba poudariti, da gre večinoma za prevzete obveznosti od lani, torej za naložbe in projekte, ki so jih začeli uresničevati že v minulem letu in jih bodo letos sklenili oziroma bo morala občina finančne obveznosti za njihovo izvedbo plačati letos. Za gradnjo garažne hiše na Muzejskem trgu je predvidenih 6,5 milijona evrov, za dokončanje olimpijskega bazena bo treba plačati še 800.000 evrov, za dokončanje parka ob promenadi še 300.000 evrov, enak znesek bo šel za plačilo dozidave OŠ Šmarje, za igrišča za odbojko na mivki pa 200.000 evrov.

70 milijonov evrov je težek letošnji proračun, 60 milijonov evrov bo prihodkov občine 4,5 milijona evrov je predvidena zadolžitev občine.

“Kljub temu proračun ostaja razvojno naravnan, predvideva enakomeren razvoj tako podeželja kot mesta, v veliki meri upošteva potrebe krajevnih skupnosti, ki smo jih dejavno vključili v pripravo dokumenta. Letošnji proračun je še enoleten, prihodnji bo sprejet za dvoletno obdobje in bo vključeval tudi več elementov participativnosti,” napoveduje Bržan.

Po njegovem se letošnji proračun osredotoča predvsem na trajnostni razvoj, trajnostno mobilnost, varovanje okolja in zaščito pred različnimi negativnimi vplivi, pri čemer bodo imeli prednost projekti, kjer bo imela občina možnost dobiti vir sofinanciranja. Računajo, da bi lahko iz Evrope dobili 3,5 milijona evrov.

Občina je vpletena v več sodnih postopkov

Občina je vpletena v skoraj 2000 sodnih postopkov, med katerimi je večina odškodninskih tožb. Tri milijone evrov od občine terja podjetje Finali trading, spor za Hotel Koper pa je težek 2,7 milijona evrov. V občini si bodo prizadevali čim več odprtih zadev rešiti z mediacijo.

Nov projekt: Čisto za Koper in Ankaran

Eden novih večjih projektov, Čisto za Koper in Ankaran, ki ga bodo izvajali v prihodnjih treh letih in predvideva ureditev kanalizacijskega omrežja na aglomeracijah z več kot 2000 prebivalci, znaša 17 milijonov evrov. Tu sta še ureditev glavne avtobusne postaje in projekt slemenske ceste v Hrvatinih.

Na področju kulture bodo med drugim ponovno uvedli Kocjančičevo nagrado in uredili Kocjančičevo hišo v Kubedu, na področju mladih bo zaživel četrtni mladinski center v zaklonišču na Markovcu, ki bi deloval v popoldanskem in večernem času. 400.000 evrov bodo namenili prostorskemu načrtovanju. Bržan upa, da bodo v prihodnjih dveh letih in pol uspeli sprejeti občinski prostorski načrt.

V sodelovanju s krajevnimi skupnostmi in svetniškimi skupinami so v proračun uvrstili tudi številne nove projekte, za večino katerih je potrebno predhodno pripraviti ustrezno dokumentacijo, pa tudi nove projekte, s katerimi namerava občina kandidirati na razpise za pridobitev nepovratnih evropskih sredstev. Med pomembnejšimi projekti, ki jih bo občina uresničila, je še vzpostavitev sistema izposoje koles in dopolnitev mreže kolesarskih in pešpoti, katerega cilj je, da Koper postane kolesarjem prijazna občina. Letos bodo tako pripravili dokumentacijo za ureditev kolesarskih poti v Olmu in na cesti Istrskega odreda ter na vzhodni ankaranski vpadnici pri vhodu v Luko Koper, poleg tega bodo zarisali kolesarske poti okrog mestnega središča. Letos bo občina obnovila zgornji plato garažne hiše na Bernetičevi in poskrbela za statično presojo garažne hiše na Krožni cesti.

Nekaj projektov so tudi opustili

Med projekti, ki jim jih letos ne bo uspelo uresničiti, je ureditev nadkritja koprske tržnice. Opustili pa so projekte občinskega sadovnjaka, podaljšanja ribiškega pomola in selitve Zdravstvenega doma Koper v objekt Solis na Bonifiki.

Vodja koprskega občinskega urada za finance in računovodstvo Vilma Milunovič napoveduje, da se bo morala občina za uresničitev vseh načrtovanih odhodkov dodatno zadolžiti za 4,5 milijona evrov, od katerih bi pri bankah najeli za štiri milijone evrov posojila, 588.904 evrov pa bi si sposodili pri državnem proračunu. “Občina je sicer zadolžena za 30 milijonov evrov, vendar nima težav pri financiranju zapadlih obveznosti,” še dodaja Milunovičeva.


Najbolj brano