Zvezda, ki krade sosedi

Astrofiziki s sodobnimi pristopi in tehnologijami odkrivajo vedno nove zanimive pojave v oddaljenem vesolju. Mednarodna znanstvena ekipa, v kateri sodelujejo tudi novogoriški raziskovalci, je tako opazovala ples dveh ugašajočih zvezd, ki se gibljeta tesno druga ob drugi.

Zvezda, ki je eksplodirala kot supernova, naj bi imela spremljevalno nevtronsko zvezdo, ki ji je s svojo gravitacijsko silo 
ukradla snov.
Zvezda, ki je eksplodirala kot supernova, naj bi imela spremljevalno nevtronsko zvezdo, ki ji je s svojo gravitacijsko silo ukradla snov. 

NOVA GORICA, PASADENA > V raziskavi, ki so jo vodili astronomi s Kalifornijskega inštituta za tehnologijo (Caltech) in v kateri je sodelovala dr. Tanja Petrushevska iz Centra za astrofiziko in kozmologijo Univerze v Novi Gorici, so odkrili supernovo, ki je bila šibkejša od drugih podobnih eksplozij in je tudi hitreje ugašala.

Nevidna spremljevalka

To kaže, da naj bi zvezda, ki je eksplodirala, imela nevidno spremljevalno zvezdo, ki ji je “ukradla” snov. Eksplozija take “ultraslečene” zvezde je bila zato šibkejša in krajša, v njej pa naj bi na koncu nastala nevtronska zvezda. Ker naj bi bila tudi spremljevalka nevtronska zvezda, raziskovalci menijo, da so bili prvič doslej priča supernovi, v kateri je nastal sistem dveh nevtronskih zvezd, v katerem se zvezdi gibljeta druga okoli druge na zelo majhni razdalji.

Odkar so lani avgusta z detektorji gravitacijskih valov LIGO/Virgo prvič zaznali zlitje dveh nevtronskih zvezd, so dvojne nevtronske zvezde in njihov nastanek v središču zanimanja mednarodne astrofizikalne skupnosti.

Premikanje meja

Gravitacijske valove bosta nekoč sprožili tudi obe pravkar odkriti nevtronski zvezdi. Ker sta zelo blizu druga drugi, se bosta nekoč zlili v trku, podobnem prelomnemu dogodku, ki so ga zaznali lansko leto, pri njegovem opazovanju pa so prav tako sodelovali znanstveniki z Univerze v Novi Gorici. Ker so takratni trk nevtronskih zvezd zaznali tako z detektorji gravitacijskih valov kot tudi sateliti in teleskopi na Zemlji ter na več načinov opazovali izjemni dogodek, odkritje sodi med prelomna v svetovni astrofiziki.

Novogoriški raziskovalci ostajajo v središču najbolj ambicioznih raziskovalnih projektov. Sodelujejo, na primer, pri pripravah Velikega sinoptičnega pregledovalnega teleskopa, ki je v gradnji v Čilu. Z impresivnim 8,4-metrskim zrcalom bo teleskop v nekaj nočeh posnel celotno nebo ter iskal nove izvore svetlobe.


Najbolj brano